iPhone 13 sarjı çok hızlı bitiyor

Sezer Ercan

Hectopat
1 hafta önce 0 bir iPhone 13 marka telefon aldım. Şarj adaptörü ve kablosu orijinal. Sorunum telefonun sarjı çok hızlı bitiyor, aldığımda bataryasını boşalt doldurda yaptım. Konum servisleri, Dark mode ve arka plan uygulamalarını kapat gibi tavsiyeler vardı onları da yaptım fakat hala çok hızlı bitiyor. Batarya kapasitem 100 ve %20-%80 arası kullanıyorum. Sorun nedir acaba telefon yeni ve çok canımı sıkmaya başladı bu olay.

Pil kapasitesinin %60'ı ile 3-4 saat ekran süresi alman normal. Mobil veri ile alıyorsan gayet normal süreler. Kapasitenin tamamını kullanırsan 6 saati rahat görür. Tavsiyem eğer hemen kullanacaksan %100 doldurmanda bir sakınca yok, yeterki telefon veya batarya ısınmasın.%100 dolu iken cihazın beklemede durması batarya için zararlıdır.

Normalde bende 0-100 kullanma taraftarıyım ama konularda ve internette sürekli %20-%80 arası kullanın tavsiyelerini gördüm. Öyle daha sağlıklı olduğunu belirtmişler.

Sen yine elinden geldiğince öyle kullan faydası olur tabii. Pili çok dolu ve çok boş iken bekletme bu yeterli olur. Biraz esneklik yaratmanda problem olmaz.

Bir de sarjım %100 de 25 dk kalıyor. Daha sonra adeta sarjı emiyor telefon. 4-5 dakika arasında %1 sarjım gidiyor fix olarak.
Pil voltaj 100 dolduğunda aşırı yükseldiği için sınıra inene kadar %100 ün altına düşmez.Bu yüzden %100 iken bekleme yapmak zararlıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı