IPhone 7'yi iOS 13'e Güncellemek Mantıklı mı?

Şu an mantıklı görünüyor. Gene de ben ilk iPhone'nu aldığımız vakit elimizden çıkarana kadar güncellememe, geldiği sürümle kullanma taraftarıyım. Performans kaybı olmaz. 7 seneye Apple'ın güncelleme kesecek hedefi olacak yüksek ihtimalle.

Telefon kullanmak güncel yazılım kullanmak anlamına gelmez dostum bende bunu demeye çalışıyorum.
Tamam dostum. Madem öyle alalım iPhone 5. Niye iPhone 11 alalım? Ben güncel sürüm kullanmazsam, teknoloji nimetlerinden yararlanamazsam ne anlamı var. Bunu anlatmaya çalışıyordum.

Tamam dostum. Madem öyle alalım iPhone 5. Niye iPhone 11 alalım? Ben güncel sürüm kullanmazsam, teknoloji nimetlerinden yararlanamazsam ne anlamı var. Bunu anlatmaya çalışıyordum.
Bence siz anlamak istediğiniz gibi anlamak istiyorsunuz güncellememe olayını. Şu anda App Store'daki çoğu uygulama iOS 10 veya 11 istiyor en az. iOS 10-12 sürümlerinde olan herhangi bir kişi, şu anda ne uygulama desteği kısmında sorun yaşar, ne de günlük kulanımda. Fakat bu demek değil ki gidin iPhone 4s alın, iOS 6.1.3'te kalıp eski telefonla mutlu mesut yaşayın.
Siz yeni özellikleri, yeni teknolojileri kullanamadıktan sonra güncel bir telefon kullanmanın ne anlamı var gibi düşünebilirsiniz. Fakat herkes sizin gibi düşünmüyor olabilir, herkes her yeniliği beğenmeyebilir veya gerekli görmeyebilir. Belki iOS 13'ü beğenmeyen, güncelleme gereği duymayan bir XS kullanıcısı iOS 14'ü beğenip ona geçer direkt, veya orijinal iOS sürümünde bırakıp ileride satmak ister, hatta belki jailbreak bekliyordur. Sadece tek taraflı bakmayın bence, @ZechPhoenix haklı. Herkes güncellemek için kullanmıyor bu cihazları.

Bence siz anlamak istediğiniz gibi anlamak istiyorsunuz güncellememe olayını. Şu anda App Store'daki çoğu uygulama iOS 10 veya 11 istiyor en az. iOS 10-12 sürümlerinde olan herhangi bir kişi, şu anda ne uygulama desteği kısmında sorun yaşar, ne de günlük kulanımda. Fakat bu demek değil ki gidin iPhone 4s alın, iOS 6.1.3'te kalıp eski telefonla mutlu mesut yaşayın.
Siz yeni özellikleri, yeni teknolojileri kullanamadıktan sonra güncel bir telefon kullanmanın ne anlamı var gibi düşünebilirsiniz. Fakat herkes sizin gibi düşünmüyor olabilir, herkes her yeniliği beğenmeyebilir veya gerekli görmeyebilir. Belki iOS 13'ü beğenmeyen, güncelleme gereği duymayan bir XS kullanıcısı iOS 14'ü beğenip ona geçer direkt, veya orijinal iOS sürümünde bırakıp ileride satmak ister, hatta belki jailbreak bekliyordur. Sadece tek taraflı bakmayın bence, @ZechPhoenix haklı. Herkes güncellemek için kullanmıyor bu cihazları.
Bende aynı şeyi söylüyorum fakat bazı arkadaşlar işine geldiği gibi anlamak istiyor maalesef.

Ben anladım da sırf bir sürüm için bu kadar araştırmaya gerek var mıdır sizce? Bu telefonlara binlerce lira veriyoruz. Şimdi bu telefonu aldık kullanıyoruz, 1 sene sonra gelen yazılım güncellemesi ile sorunlar baş gösterse sizce o telefona minimum 5000 lira vermek ne kadar mantıklıdır? Kaldı ki günümüzün iPhoneları 6500 liradan başlıyor.

Temasını beğenmemiştir, eski sürümde kalmak ister o ayrı konu fakat yok kasacak, yok pil ömrü kötüleşecek muhabbetini ben anlamıyorum. Benim eski iPhone 4'üm iOS 7'ye geçtiğinde bildiğiniz çöp oldu fakat iPhone 6'da iOS 12'ye kadar sorunsuz kullandım. 7 gibi çok daha güçlü bir telefonun iOS 13'te kasma durumu yok. Kaldı ki Apple son skandallardan dolayı yayınladığı sürümleri daha optimize hale getiriyor. Yeni çıkan telefonların ömrü daha fazla eskilere nazaran.

iOS 13'de güzel yenilikler var. Şimdi sırf 3. parti uygulamalar 0.1 saniye daha yavaş açılacaksa ben neden bundan mahrum kalayım? Benim telefonum bu güncellemeyi alsa kesinlikle geçerdim. Fakat siz dersiniz ki o, 0.1 sn bile benim için önemli veya bu temayı hiç beğenmedim. O ayrı konu.

Temasını beğenmemiştir, eski sürümde kalmak ister o ayrı konu fakat yok kasacak, yok pil ömrü kötüleşecek muhabbetini ben anlamıyorum. Benim eski iPhone 4'üm iOS 7'ye geçtiğinde bildiğiniz çöp oldu fakat iPhone 6'da iOS 12'ye kadar sorunsuz kullandım. 7 gibi çok daha güçlü bir telefonun iOS 13'te kasma durumu yok. Kaldı ki Apple son skandallardan dolayı yayınladığı sürümleri daha optimize hale getiriyor. Yeni çıkan telefonların ömrü daha fazla eskilere nazaran.
O konuda haklısınız. Fakat bu yavaşlatma hikayesi, Apple'ın iOS 10.2.1 ile cihazlara getirdiği ömrü azalmış olan bataryalarda kulanılan güç yönetimi özelliği sebebiyle çıktı. Aynı zamanda yeni sürümlerle kasma olayı benim gördüğüm kadarıyla 64-bit cihazlarla bitti açıkçası. Kendim de iOS 12.4 yüklü 5s kullanıyorum ve kesinlikle öyle aşırı bir yavaşlama veya takılma görmedim. Performansı elbette bir iPhone 7/8 veya üstü gibi olamaz, ama bir 4s gibi de değil sonuçta.
iPhone 7 için söylediklerinize katılıyorum, iOS 13'ün bu cihazı çok yavaşlatacağını veya batarya ömrünü azaltacağını sanmam. Batarya ömründe sorun olsa dahi güncellemelerle düzeltilebilir, ama önceki söylediklerinizle genelleme yapmak yanlış olur diye düşünüyorum yine de. İsteyen günceller, isteyen güncellemez, herkesin sebebi farklı. Bana kalsa ben de güncellerdim şahsen, ama tercih meselesi işte 🙂

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı