iPhone SE 4 Selefinden Daha Pahalı Olabilir

Sanmam. Çift kameralı olursa fiyatı epey yüksek olur ve SE olmasının bir anlamı kalmaz. Fiyat konusunda.
Haklısınız. Umarım saçma sapan bir makine yapmazlar. Baya umutluyum bundan. Alacağım için değil fakat Apple'a bir şans vermek istiyorum.

Ne fark eder hocam.
Yılların telefonu S9 Plus bile 2K çekiyor ön kamerada.
3000-4000 TL'ye 2. el bulunabiliyor.
Ön kamerada olsa 1080P bence artık kabul edilmemeli. Düşük geliyor yani. Kendim A24 kullanıyorum ve kamerası çok güzel olsa da 30FPS 180P çekmesi benim pek hoşuma gitmiyor.

Hocam onun için değil. Zaten ondan dolayı şaşırdım ben. Yıl olacak 2025, ön kamerası 1080p çekecek. Tabii ki kabul edilemez.

Mantıken Apple yalnızca SE 4 için yeni bir kalıp tasarlayıp onun üzerinden üretim yapmayacaktır maliyet kırmak için halihazirda bulunan mühendisliğin üzerine yapacaklardır, iPhone XR’ı baz almadığı sürece geniş açı kamerasını ve 4k on kamera sistemini beklemek bence yerli bir durum olacaktır. Şuanki cihaz iPhone 7/8 kalıbını taşıdığı ve güncel cihazlar arasındaki benzer kalıpların iki modelin 13/14 ikilisi olduğu için işlemcisi güncellenmiş bir iPhone 13/14 beklemek daha olası görünüyor.

İşlemci A18 gelmeli bu cihazda. Yoksa birçok insan bizim ülkede iPhone 13 varken buna bakmaz bakmamalı da.

A18 ile gelirse iPhone 16'nın önünü kesebilir. Tabii iPhone 16'nın hangi SoC ile geleceği de kesin değil. Ayrıca iPhone 13 600 dolar civarına satılıyor yurt dışında yani hala çok daha pahalı bir model ve A15 ile geliyor.

470 dolar gayet iyi bir fiyat önceki SE'ye göre çok gelişim olacağı için Apple 500 dolar yapar diye düşünüyordum.

İşlemci A18 gelmeli bu cihazda. Yoksa birçok insan bizim ülkede iPhone 13 varken buna bakmaz bakmamalı da.
A18 muhtemelen iPhone 16'ya bile gelmeyecek hocam. SE 4'ü A18 işlemci ile beklemek ütopik olur.

A18 ile gelirse iPhone 16'nın önünü kesebilir. Tabii iPhone 16'nın hangi SoC ile geleceği de kesin değil. Ayrıca iPhone 13 600 dolar civarına satılıyor yurt dışında yani hala çok daha pahalı bir model ve A15 ile geliyor.

470 dolar gayet iyi bir fiyat önceki SE'ye göre çok gelişim olacağı için Apple 500 dolar yapar diye düşünüyordum.
Hocam A18 ile gelse iPhone 16’nın önünü kesecek bir pozisyonu yok insanlar işlemciye de bakıyor elbette ama her şey işlemci değil. Biz bugün iPhone 16’nın da özelliklerini biliyoruz 15 Pro’nun Lite modeli olarak çıkacak. Hiçbir yenilikle gelmeyecek yapay zeka dışında( o da 16 Pro serisinde özel olmazsa) Ama şu da var ki gerek ekran olsun gerek kamera olsun düz 16 SE4’ten önde olacak kaldı ki fiyat olarak da önde olacak. Ben SE4’ün fiyatının minimum 35 bandında düz 16’nın da 55-60 arasında olacağını düşünüyorum. Yani demek istediğim eğer SE4 A16 işlemci ile gelirse iPhone 13 de benzer fiyattayken kamera avantajından dolayı 13 almak mantıklı gelir birçok insana bizim pazarda tıpkı SE3 tutmadığı gibi o da tutmaz diye düşünüyorum. Kaldı ki yine o paralara 2. el 13 Pro varken çıkan sızıntılara göre eğer gelecek özellikler bunlarsa SE4’te ve A16 ile gelirse hiç tartışmaya kapalı bir durum 13 Pro o cihazı yer. Yani çeldirmesi için de bizim gibi pazarlarda bir albenisi olması gerek. Mesela A18 ile çıktığını varsayalım insanlara 13 Pro ile kıyaslarken düşündürtür. Bir tarafta 3 sene daha uzun gidecek SE4 bir tarafta 120hz ekran çok daha iyi kameralı bir telefon vs diye ikilemde bırakır. Birçok insan da yeni çıktı ve uzun ömürlü diye SE4’e kayar bu sefer.
A18 muhtemelen iPhone 16'ya bile gelmeyecek hocam. SE 4'ü A18 işlemci ile beklemek ütopik olur.
Hocam çıkan tüm sızıntılarda düz modellerin A18 ile 16 Pro serisinin ise A18 Pro ile geleceği neredeyse doğrulandı. SE4 2025 yılında gelecekse her SE’de olduğu gibi bu da son işlemciyi alacak. Mesela iPhone 13 ve 13 Pro arasında da işlemci aynıydı ama 13 Pro’nun işlemcisi 1 GPU fazlası ile geliyordu. Yani adı A15 ve A15 Pro değildi ama benzer durum vardı yine. SE3 çıkarttılar düz iPhone 13’ün işlemcisini verdiler. Ütopik değil yani.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı