iPhone X vs iPhone SE 2020

Bütçe
10000

eren3466

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, IPhone'a geçiş yapmak istiyorum. Ama hangisi alıcağımdan şüpheliyim. iPhone X veya 8 Plus'ya da iPhone SE 2020 hangisi almak daha mantıklı?

Son düzenleyen: Moderatör:
iPhone X eskidi 2017'de tanıtılan bir telefon. Sadece 1 yıl daha yazılım desteği alır ondan sonra almaz. Fakat SE 2020 3 yıllık bir telefon en az 2 3 yıl daha yazılım desteği alır. Ekranı küçük sadece o kadar ama güncellik olarak daha önde.

Hocam günlük kullanım için istiyorsanız yine en kötü ikinci el 8 plus öneririm. X sorunlu SE 2020'de şarjı bir gün bile gitmeyen bir telefon.

O ekranla SE 2020 alınmaz. Bende iPhone X kullanıyorum temiz cihaz bulup temiz kullanırsanız sıkıntı olmaz. Sorunlu olanı çok ama piyasada. Bence bütçeyi zorlayıp 11 bakın. Fiyat/Performans olarak ve kullanılabilirlik olarak en ideali 11 bence şu an.

Merhaba, IPhone'a geçiş yapmak istiyorum. Ama hangisi alıcağımdan şüpheliyim. iPhone X veya 8 Plus'ya da iPhone SE 2020 hangisi almak daha mantıklı?

iPhone XS alın alabiliyorsanız, alamam diyorsanız ise SE 2020.

O ekranla SE 2020 alınmaz. Bende iPhone X kullanıyorum temiz cihaz bulup temiz kullanırsanız sıkıntı olmaz. Sorunlu olanı çok ama piyasada. Bence bütçeyi zorlayıp 11 bakın. Fiyat/Performans olarak ve kullanılabilirlik olarak en ideali 11 bence şu an.
O ekranla se alınmaz deyip 11 öneriyorsunuz, ikisinin ekran teklonojisi aynı. En azından güncellik olarak vs. Se 2020 daha iyi.

iPhone XS alın alabiliyorsanız, alamam diyorsanız ise SE 2020.

O ekranla SE alınmaz deyip 11 öneriyorsunuz, ikisinin ekran teklonojisi aynı. En azından güncellik olarak vs. SE 2020 daha iyi.

Şekil ve boyut olarak demek istemiştim. Sene olmuş 2023 o kadar para verilecek yazık günah. Evet ekran teknolojileri aynı bu sebeple şarj süreleri de diğerlerinden daha uzun. X, XS arasında çok bir fark da yok. Ben şahsen denk getirirsem XR'a geçmeyi düşünüyorum. Tek kamera ile X ve XS'den daha kaliteli çekim kalitesine sahip ve şarj süresi daha uzun. Ayrıca renkleri çok hoş ve şarj süresi daha uzun.

Şekil ve boyut olarak demek istemiştim. Sene olmuş 2023 o kadar para verilecek yazık günah. Evet ekran teknolojileri aynı bu sebeple şarj süreleri de diğerlerinden daha uzun. X, XS arasında çok bir fark da yok. Ben şahsen denk getirirsem XR'a geçmeyi düşünüyorum. Tek kamera ile X ve XS'den daha kaliteli çekim kalitesine sahip ve şarj süresi daha uzun. Ayrıca renkleri çok hoş ve şarj süresi daha uzun.

Boyut olarak vs. Haklısınız, X ve XS arasında nasıl fark yok anlamadım? En basitinden işlemcileri bile farklı.

Boyut olarak vs. Haklısınız, X ve XS arasında nasıl fark yok anlamadım? En basitinden işlemcileri bile farklı.

İşlemcisi 1 nesil daha yeni, 1 GB da fazladan RAM mevcut. İşlemci teknolojisi de değiştiği için performans olarak fark ediyor biraz, görünüş ve kullanımda neredeyse tamamen aynı (şimdilik). Bunun dışında iPhone X'deki bazı ufak tefek kronik sorunların giderilmiş, güncellenmiş versiyonu gibi.

XR'a gelirsek o da iPhone XS'in uygun fiyatlı versiyonu. Kasasında çelik yerine alüminyum kullanılmış, çift kamerası teke indirilmiş. Ayrıca OLED ekran yerine daha düşük çözünürlüklü IPS LCD retina ekran var. OLED ekrana göre daha az enerji kullanan bir ekran teknolojisi, maliyeti parçası da daha ucuz. Ayrıca XR ın bataryası XS'den neredeyse 300 mAh daha fazla. Bu da en kötü ihtimalle en az 2-3 saat daha fazla ekran süresi demek. Cihazların da kaç senelik cihazlar oldukları hesaba katılırsa zaten günümüz telefonlarına göre şarj süreleri kısa, yeri geliyor günde 2-3 kere şarja takmak gerekiyor. Aradaki fark az bir fark değil.

Sonuç olarak aralarında uçurum bir fark yok bütçeniz hangisine uygunsa onu alın temiz kullanılmış cihaz olması yeterli. Tabii almışken XS veya XR almanız daha mantıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı