iPhone'da Yapılan Telefon Görüşmelerini Kaydetme

ACAR28

Kilopat
Arkadaşlar benim Android telefonumda konuşma yaparken ses kaydı alabiliyorum. Lakin kardeşimin iPhone telefonunda yapılamıyor. Birtakım uygulamaları indirdim ama hepsi paralı ve işe yarar mı onu bile bilmiyorum. Bu iPhone'a dünyanın parasını veriyoruz da bir görüşme kayıt özelliğinin olmaması sizce de çok saçma değil mi?

Telefon görüşmesi kaydetmek yasal değil ve android'de de yakın zamanda kaldırılacak. Davada vs.. kullanmaya kalkarsanız aleyhinize bile kullanılabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim bildiğim yasal olmayan 3. kişinin dinlemesi. Ben karşımdaki insanla konuşurken kayıt almam bence yasal olarak bir sıkıntı olmaması lazım. Ama yanlışım varsa lütfen düzeltin ve bir kaynak sunabilirseniz memnun olurum.

Benim bildiğim yasal olmayan 3. kişinin dinlemesi. Ben karşımdaki insanla konuşurken kayıt almam bence yasal olarak bir sıkıntı olmaması lazım. Ama yanlışım varsa lütfen düzeltin ve bir kaynak sunabilirseniz memnun olurum.
Görüşme kayıt uygulaması kullanmak hapis cezasıyla sonuçlanabilir | Avukat Şamil Demir | Arabulucu | Ankara
Buyrunuz Google'a yazdığınızda direkt olarak karşınıza çıkıyor :)

Ya da direkt olarak kaynak atayım orada çok uzatmış gibi :D

Türk Ceza Kanunu Madde 133:

(1) Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

buyrunuz Google'a yazdığınızda direkt olarak karşınıza çıkıyor :)

Paylaştığınız yazıda denk geldiğim bir paragraf:

"İşlenmekte olan bir suça veya haksız bir saldırıya ilişkin görüşmenin kaydedilmesi suç değildir! İşlenmekte olan hakaret, tehdit, rüşvet, cinsel saldırı, iftira veya şantaj gibi bir suçun delilini elde etmek için yapılan kayıtlarda ise durum çok farklıdır. Çünkü bu durumda yukarıda anlatıldığı gibi kişinin rızası hilafına gerçekleşen bir eylemden çok maruz kalınan suç nedeniyle meşru müdafaa çerçevesinde değerlendirilebilecek bir savunma eylemi söz konusudur. Doktrinin de desteğini alan Yargıtay’ın bu yorumu, kişilerin mağduru oldukları suç ve haksız saldırı nedeniyle delilleri koruma imkanına kavuşmasını sağlamıştır.

Kaynak: Görüşme kayıt uygulaması kullanmak hapis cezasıyla sonuçlanabilir | Avukat Şamil Demir | Arabulucu | Ankara "

Zaten ortada bir haksızlık, bir hukuksuzluk yoksa; keyif amacıyla kayıt tutuluyorsa gerek yok.

Sanırım kayıt amacına göre değişiyor, ucu açık bir konu olduğu için fazla uzamaması için konu kilitlenebilir. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı