IPhone'u günde 2 kere şarj etmek zarar verir mi?

Liberte Sergen

Hectopat
Makaleler
16
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
@pwleredal hocam sizi etiketlemek istedim öncelikle.

Arkadaşlar günde iki kere 80-90 civarına şarj ediyorum, oyun oynuyorum, Reels izliyorum vesaire fakat aklımı karıştıran şu: Ekran saatimi biraz kısabilirsem günde 1 şarj götürür gibime geliyor. Bu oyun oynarak kullanmak falan problem çıkarır mı? Pil sağlığını hızlı düşürür mü? Sizce nasıl yapmalıyım?

Cihaz: 12 Pro Max
Pil: %91

Kanka şarj etmek neden zarar versin telefona o şarj soketini şarj edilsin diye koyuyorlar sen istersen daha uzun ömürlü olsun hiç kullanma 10 yıl kullanmassan 10yıl ömrü uzar?

Cihazı orijinal şarj cihazıyla ettiğin sürece bozulma yapmaz ama iphonelerde her güncellemeyle pil sağlığı/performans düşer bunu iphone bilerek yapıyor zaten.
Senin %50 %60 şarj edişin veya tüm gece şarjda bırakman sence iphone gibi bir telefona zarar verebilirmi?

Hayır sorun çıkarmaz hocam. Yalnız pili çok düşürmemeye çalışın ayda bir de sıfıra düşürüp %100'e kadar doldurun yapabilirseniz. Kalibrasyon batarya sağlığınızı korur.

Hayır sorun çıkarmaz hocam. Yalnız pili çok düşürmemeye çalışın ayda bir de sıfıra düşürüp %100'e kadar doldurun yapabilirseniz.

Hocam şu pil sağlığını iyileştir ayarı var sanırsam ben telefonu genelde şarjım %15-30 arasındayken takıyorum ve o ayar %80'de bırakıyor şarj etmeyi. Açık kalmalı mı sizce? Dışarı çıkarken falan kapatıyorum %100 yapıyorum şarjı ama evdeyken böyle yapıyroum.

Kanka şarj etmek neden zarar versin telefona o şarj soketini şarj edilsin diye koyuyorlar sen istersen daha uzun ömürlü olsun hiç kullanma 10 yıl kullanmazsan 10yıl ömrü uzar?

Cihazı orijinal şarj cihazıyla ettiğin sürece bozulma yapmaz ama IPhone'lerde her güncellemeyle pil sağlığı/performans düşer bunu iPhone bilerek yapıyor zaten.
Senin %50 %60 şarj edişin veya tüm gece şarjda bırakman sence iPhone gibi bir telefona zarar verebilir mi?

Hayır öyle değil, günde 2 kere şarj etmek yerine 1 kere edebilirim fakat daha az oyun oynamam falan gerekir, yani buna gerek var mı diye sordum hocam.

Hocam şu pil sağlığını iyileştir ayarı var sanırsam ben telefonu genelde şarjım %15-30 arasındayken takıyorum ve o ayar %80'de bırakıyor şarj etmeyi. Açık kalmalı mı sizce? Dışarı çıkarken falan kapatıyorum %100 yapıyorum şarjı ama evdeyken böyle yapıyroum.

Hayır öyle değil, günde 2 kere şarj etmek yerine 1 kere edebilirim fakat daha az oyun oynamam falan gerekir, yani buna gerek var mı diye sordum hocam.
İyileştirilmiş Pil Şarjı açık kalsın. Oradaki yapay zeka sizin şarja takıp çıkarma rutininizi öğreniyor pilinizin eskimesini yavaşlatır.
Ayrıca pilim uzun gitsin diye sürekli Düşük Güç Modunda kullanmayın. Düşük Güç Modu CPU ve GPU'ya giden enerjiyi azalttığı için daha az performans alıyorsunuz. %20 ve %30'a kadar normal kullandıktan sonra Düşük Güç Modunu açın.

Kanka günde istersen 15 kere şarj et bu birşeyi değiştirmez kablo var ise o kablodan elektrik geçsin diye var tabi belirli bir ömrü kısalır fakat çok çok az zaten o kablo şarj etsin diye, bataryasıda elekrik alsın diye var.

İyileştirilmiş Pil Şarjı açık kalsın. Oradaki yapay zeka sizin şarja takıp çıkarma rutininizi öğreniyor pilinizin eskimesini yavaşlatır.

Anladım sağ olun hocam, son olarak şu sorum olacak. iOS 17 çıkıyor ve ben her zaman yeni güncellemeleri yapan birisiyimdir. Telefon ve bilgisayarda, bu yavaşlatma olayı bariz rahatsız eder mi? Çünkü çok da eski bir telefon değil, daha 3-4 yılı var gibi duruyor. Sizce ne zaman yapılmalı iOS 17, çıktığı gibi mi? Yoksa çıktıktan 15-20 gün sonra mı?

Anladım sağ olun hocam, son olarak şu sorum olacak. iOS 17 çıkıyor ve ben her zaman yeni güncellemeleri yapan birisiyimdir. Telefon ve bilgisayarda, bu yavaşlatma olayı bariz rahatsız eder mi? Çünkü çok da eski bir telefon değil, daha 3-4 yılı var gibi duruyor. Sizce ne zaman yapılmalı iOS 17, çıktığı gibi mi? Yoksa çıktıktan 15-20 gün sonra mı?
Yeni modellerde yavaşlatma pek söz konusu değil eski modellerde özellikle son kez iOS 17 alacak cihazlarda yavaşlama söz konusu. Geçebilirsiniz ben de geçeceğim.

Geri
Yukarı