iPhone'un uzun yıllarca güncellenmesi bir göz boyamadır

Makaleler
80
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Profil Kapağı
1525088093
Katılan olur veya katılan olmaz. Bir iPhone'un yıllar boyunca iOS güncellemesi alması -bana göre- bir göz boyamadır. Önemli olan o iOS sürümünün uygulama geliştiricileri tarafından ne zamana kadar destekleneceğidir. En basitinden atıyorum. Android'de bugün güncel uygulamaların kimisi bile halen Android 4.4.2 ve üstü istiyor. Bu da demek oluyor ki gerçek bilinenden farklı. Yazılım stabilitesi tartışmıyorum. Yazılımın kullanım ömrünü tartışıyorum. Gerçekte durum bu maalesef ki. Bu durum Apple'ın uygulama geliştiricilerinin yeni iOS API'sini kullanmak zorunda bırakılmasından kaynaklanıyor. Kullanmazsan seni Appstore'dan men ediyor. Kuralları katı ne yazık ki. Android'de durum ise çok farklı. Eğer uygulama eski bir API'da yazılmışsa Google Play Store'dan kaldırılmıyor sadece görünürlükten çekiliyor. Yine linkini bulup indirebiliyorsunuz. Android'de geriye dönümlülük kendisine pozitif bir değer katıyor. Android kullanıcılarının pek çok şikayeti yazılım güncellemelerinin geç gelmesi veya gelmemesi. Teoride bu durum kullanıcıların canını sıksa da aslında Android uygulama desteği açısından uzun bir ömüre sahip.

Misalen en basit bir uygulamanın yeni versiyonlarını ele alalım.

Whatsapp;

iOS üzerinde iOS 10 ve üstü sürümünü istiyor.

Android üzerinde ise 4.1 ve üstü sürümünü istiyor.

iOS 10 çıkış yılı; 2016.
Android 4.1 çıkış yılı; 2012.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski Android uygulamalarını yeni sürümlerde deneyebilirsiniz. Sırf bu yüzden birçok eski güncellenmemiş uygulamayı ve oyunu Android 11'de kullanamıyorum. Uzun süreli yazılım güncellemeleri oluşabilecek açıklara karşı ve yeni özellikler açısından avantajlı. Yeni sistemleri kullanmaya zorlamak uyumluluğu ve performansı en üst seviyeye çıkarıyor. Tabii ki Vulkan API'sı ondan önceki OpenGL'den daha iyi ancak üreticilerin OpenGL kullanması yüzünden büyük potansiyeller kaybediliyor. Apple ise en yeni teknolojileri ekleyip kullandırarak telefonlarından olağanüstü performansı garantiliyor ve ağır iş yüklerinin altından kalkabiliyor.

Son düzenleme:
Bu dediğinize sonuna kadar katılıyorum ve muhteşemden daha iyi bir beğenme yöntemi olsa onunla da tepkimi gösterirdim. Maalesef imkanlar bu kadarına el veriyor.

iPhone sadece iOS'ten kazanıyor zaten. Uzun süre kullandım son modellerini ta ki Samsung S21'e geçene kadar. iPhone'nun ismi var ve geçmişi. Tavsiye etmiyorum iPhone.

iPhone sadece iOS'ten kazanıyor zaten. Uzun süre kullandım son modellerini ta ki Samsung S21'e geçene kadar. iPhone'nun ismi var ve geçmişi. Tavsiye etmiyorum iPhone.
Ne saçma sapan, ne çekemezce bir yorum bu. iOS uzun ömürlüdür, günümüzde batarya değişikliğiyle iPhone 5'i dahi kullanabilirsiniz. Bırakın şu kıskançlıkları ya. En iyi işletim sistemi iOS, en iyi telefonlar da iPhone'dur.

Ne saçma sapan, ne çekemezce bir yorum bu. iOS uzun ömürlüdür, günümüzde batarya değişikliğiyle iPhone 5'i dahi kullanabilirsiniz. Bırakın şu kıskançlıkları ya. En iyi işletim sistemi iOS, en iyi telefonlar da iPhone'dur.

Neyin çekemezliği? Samsung'un sahibi ben miyim? Kime göre iyi? Kime göre saçma sapan? Saygılı ol. Kendi deneyimimi söyledim ben bana göre iPhone çöptür fikrime saygılı olacaksın.

Goz boyama degil, ama insanlarin dedigi kadar da avantaj degil diye dusunuyorum.

Goz boyama olmadigini dusunmemin sebebi bunun icinde guvenlik ve ozellik guncellemeleri var. Android 5 kullanirsin tabii ki, ama guvenli olur mu, olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı