İnceleme iPod Mini

Biraz uzun bir inceleme olacak, özür dilerim 😅.

İncelemeye, iPod Mini almamın en önemli sebebi olan modifikasyon imkanıyla başlayacağım. iPod Classic ve Mini modelleri hem donanım hem yazılım anlamında geliştirilebiliyor. iPod Mini, mini olduğu için bu imkanlar daha kısıtlı.

Donanım güncellemesi: iPod mini'ye büyük batarya takma şansımız yok: Kasadaki daracık yere anca o boyutta bir batarya takılabiliyor. Yine de bataryayı lehimlemeye gerek olmaması güzel. iPod mini'nin hard diski Compact Flash kartlarıyla aynı girişe sahip, buraya Compact Flash kartı takarsanız hem pil ömrü uzar hem iPod'unuz hafifler (ben 8 GB taktım). İsterseniz SD kart - Compact Flash dönüştürücü alarak elinizdeki SD kartı da takabilirsiniz (Compact Flash kartlarının fiyatlarına bakınca bu yöntem en mantıklısı). Dönüştürücü alacaksanız ve sorun çıksın istemiyorsanız iFlash.xyz sitesindeki dönüştürücüyü tavsiye ederim. Yalnız bir problem var: Gümrük vergisiyle beraber çok pahalıya geliyor. Amazon veya Aliexpress'te 5$'a satılan Çin malı kırmızı renkli dönüştürücüler de var ama çalışıp çalışmayacağı belli olmuyor, bir tür kumar. Benim iFlash'tan alacak param olmadığı için Aliexpress'ten Çin malı sipariş ettim, çalışırsa modelini paylaşırım. iPod Mini maksimum ne kadar depolama alanına çıkabilir diye sorarsanız, bu biraz karışık: 2. nesil iPod mini'nin bir depolama sınırı yok ama 1. nesiller 128 GB ile sınırlı. Bu depolama sınırı da MP3 dinliyorsanız bir şey fark etmiyor çünkü iPod'un karıştırabildiği maksimum şarkı sayısı 10-15 bin. Bu yüzden kendi iPod'uma 128 GB takacağım.

Yazılım güncellemesi: iPod Mini için ikinci bir işletim sistemi (Rockbox) kurulabiliyor. İçinde birçok özellik var, dönüştürücüm geldikten sonra kesinlikle kurmayı düşünüyorum.

iPod mini'nin genel değerlendirmesine geçelim:

Kasa: iPod Mini, harddiskli olmasına rağmen zamanının en ince ve küçük modellerinden biriydi. Günümüz içinse çok kalın. Metal gövde şık duruyor ama kolay çiziliyor, özellikle aletin içini açmak istiyorsanız köşelere dikkat edin.

Ekran: Küçük, 3310 ekranı gibi monokrom (siyah beyaz) bir ekranı var. Ekran güneş altında iyi görüntü veriyor, ekran aydınlatması da gayet iyi. Ekran biraz daha büyük olabilirmiş, küçücük ekran aleti biraz kaba göstermiş.

Tuşlar: Tepede kilit tuşu ve önde clickwheel denen dokunmatik tuşları var. Clickwheel kullanmak başta zor gibi ama alışınca büyük rahatlık sağlıyor. Clickwheel mekanik olmasa da mekanik bir ses çıkartıyor. İsterseniz bunu kapatabiliyorsunuz ama ben seviyorum, arada oyuncak gibi oynarken o sesin çıkması hoşuma gidiyor.

Ses: iPod Mini'de Wolfson marka bir çip varmış ve bu çipi çok övüyorlar. Ben audiophile değilim, dümdüz MP3 dinliyorum, bana yetiyor. iPod mini kayıpsız müzik açabiliyor mu bilmiyorum ama Rockbox yazılımıyla dinleyebiliyorsunuz diye duydum.

Kulaklık: iPod Mini'ye taktığınız kulaklıkların tuşları çalışmaz, sadece iPod için özel üretilen kulaklıkların tuşları çalışır. Büyük bir eksi aslında, ancak ben eski MP3'ümden alışkınım.

Aksesuar: iPod mini, kutusunda tutturma aparatıyla beraber geliyor. Onun dışında 2. el piyasasında iPod için üretilen bazı aksesuarlar var ama hem zor bulunuyor hem de iPod mini ile çalışacağının garantisi yok. Hoparlörlü ya da şarj etme özellikli bir dock'um olsun isterdim.

Pil: iPod mini eski iPhoneların 30-pin şarj girişine sahip ve benimki 4 saatte anca şarj oluyor. Normal mi bilmiyorum. Apple, 18 saate kadar pil ömrü vadediyor ama arka aydınlatma açıksa, yüksek sesle dinliyorsanız 18 saati göremiyorsunuz. CF kartı ya da adaptörünün varlığı pil ömrünü biraz daha uzatıyor. iPod'umun pil ömründen memnunum, 10 saati geçiyor ama ne kadar geçiyor bilmiyorum.

Yazılım: Sade bir yazılımı var. Kullanması zevkli. Menü geçişleri hoşuma gidiyor ve ana menüde neleri görüp neleri Extras kısmına atacağımızı ayarlayabiliyoruz. Uyku zamanlayıcısı, arka aydınlatma zamanlayıcısı, takvim ve saat, alarm gibi gerekli özellikler var. Oynaması zahmetli olsa da 4 tane oyun koymuşlar.

Alete müzik atmak için iTunes lazım. iTunes ile sadece müzik değil sesli kitap, podcast de atılabiliyor; bunlar için ayrı yer yapmışlar. Çok gerekli bulmuyorum ama telefon rehberi ve TXT dosyası bile açılabiliyor.

Bahsetmediğim önemli eksiler: Bu iPod modelinde radyo ya da ses kaydı özelliği yok, keşke olsaydı ☹️. Bluetooth olsaydı hoş olurdu ama 20 yaşına girecek bir MP3 çalardan beklememek lazım. iPod mini'nin video oynatamadığını söylememe gerek yok ama kim küçücük ekranda video izlemek ister ki? iPod Classic alsaydım yine izlemezdim.

Tamir: Zor ama iPod standartlarına göre fena değil. Ancak yedek parça sıkıntısı var, yurt dışında parça bulsanız bile Türkiye'ye sipariş vereni bulmak zor, veriyorlarsa bile muhtemelen Avrupa Birliği dışından geleceği için %30 gümrük vergisi ile karşılaşmanız olası.

iPod'un içini açarken en çok dikkat etmeniz gereken yer clickwheel'i anakarta bağlayan kablo. Üst ve alt kapağı söktüm, haydi ittireyim de çıksın derseniz clickwheel bozulur ve yine bir iPod Mini'den çıkma clickwheel takmanız gerekir. iPod Classic çıkması ya da Aliexpress'teki yan sanayi clickwheellara da yönelebilirsiniz ama o parçayı iPod mini'ye uydurmak büyük beceri istiyor.

Yanlış bir şey yazdıysam veya iPod mini hakkında bir sorunuz olursa bana ulaşabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorum iPod Touch ile ilgili, o yüzden kusura bakmayın. Elimde 8GB 2008 model iPod Touch var, ses kalitesi kulaklıkla çok kötü. Bunu iyileştirmenin yolu var mı?

Sorum iPod Touch ile ilgili, o yüzden kusura bakmayın. Elimde 8GB 2008 model iPod Touch var, ses kalitesi kulaklıkla çok kötü. Bunu iyileştirmenin yolu var mı?
iPod Touch'um hiç olmadığı için internette okuduklarımı paylaşacağım:

Bluetooth kulaklık kullanıyorsanız, iPod Touch'unuzun Bluetooth sürümünün eski olması ses kalitesini düşürüyor olabilir.

Kablolu kulaklık kullanıyorsanız, internette bazı ekolayzer programlarıyla sesi iyileştiren insanlar olduğunu okudum (Reddit'teki r/iPod sayfasından). Ancak bu programlar nasıl yüklenir bilmiyorum, 15 yıllık bir cihazın AppStore'a girebileceğinden emin değilim. Ses dayanılmaz seviyede kötüyse jak girişiniz bozulmuş olabilir.

Eğer yazdıklarım yardımcı olmadıysa Reddit'teki r/iPod sayfasından ve bu sayfada paylaşılan Discord grubundan destek alabilirsiniz.

iPod Touch'um hiç olmadığı için internette okuduklarımı paylaşacağım:

Bluetooth kulaklık kullanıyorsanız, iPod Touch'unuzun Bluetooth sürümünün eski olması ses kalitesini düşürüyor olabilir.

Kablolu kulaklık kullanıyorsanız, internette bazı ekolayzer programlarıyla sesi iyileştiren insanlar olduğunu okudum (Reddit'teki r/iPod sayfasından). Ancak bu programlar nasıl yüklenir bilmiyorum, 15 yıllık bir cihazın AppStore'a girebileceğinden emin değilim. Ses dayanılmaz seviyede kötüyse jak girişiniz bozulmuş olabilir.

Eğer yazdıklarım yardımcı olmadıysa Reddit'teki r/iPod sayfasından ve bu sayfada paylaşılan Discord grubundan destek alabilirsiniz.
Yardım için teşekkürler, kablolu kulaklık kullanıyorum. Aslında App Store'a girebiliyordu ancak şöyle bir durum var, Apple hesabı girince 2 aşamalı doğrulama gönderiyor, o zamanlarda da bu olmadığı için oturum açamıyordum.. ama bir yolunu bulurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı