Çözüldü IPv4 ve IPv6 nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Lyrinx

Hectopat
Makaleler
4
Arkadaşlar ben bilgisayarıma birkaç hafta önce 16 GB'lık içinde Windows olan USB kullanarak temiz format attım ama kafama bir şeyi gereksiz de olsa çok pis taktım acaba yanlış bir şey mi yaptım diye düşünüyorum. Kısaca anlatmak gerekirse USB bellekten format atmak için ilk başta bilgisayar açıkken USB'yi bilgisayara bağladım daha sonra kurtarma bölümüne girdim ve yeniden başlat dedim USB belleği seçmem gereken kısımda IPv4 ve IPv6 olarak iki farklı seçenek çıktı ben bunların ne olduğunu anlamadan ve araştırmadan üstteki seçeneği yani IPv4'ü seçtim ardından karşıma klasik Windows formatlama işlemleri geldi hepsini başarılı bir şekilde hallettim temiz bir şekilde ilk günkü gibi Windows formatı attım şu an bilgisayarımda internet var ve gayet de hızlı hiçbir sıkıntısı yok ama benim sorum şu IPv6 seçseydim nolacaktı? Bilgisayarıma internet gelmeyecek miydi? Ya da daha mı hızlı olacaktı? Bu iki seçenek arasındaki fark nedir? Aydınlatırsanız sevinirim.

Çözüm
Kısaca şöyle anlatayım: IPv4'deki sınırlar "1.0.0.0-255.255.255.255" bunlardır. IP değerleri bunlar arasında bir değer alır fakat IPv6'daki sınırlar bunlara göre daha geniş, ikisi arasındaki fark budur. Onun dışında bir farkı yok, hiçbir sıkıntı yok. IPv6 seçseniz de bilgisayarınıza internet gelecektir fakat bazı yerlerde sorun çıkarabilir. Çünkü bu teknoloji şu anda çok yaygın değil artı olarak hız konusunda hiçbir fark olmayacaktır.
Kısaca şöyle anlatayım: IPv4'deki sınırlar "1.0.0.0-255.255.255.255" bunlardır. IP değerleri bunlar arasında bir değer alır fakat IPv6'daki sınırlar bunlara göre daha geniş, ikisi arasındaki fark budur. Onun dışında bir farkı yok, hiçbir sıkıntı yok. IPv6 seçseniz de bilgisayarınıza internet gelecektir fakat bazı yerlerde sorun çıkarabilir. Çünkü bu teknoloji şu anda çok yaygın değil artı olarak hız konusunda hiçbir fark olmayacaktır.

Son düzenleme:
Çözüm

Yani beni IPv4 seçtiğime pişman edecek bir konu yok değil mi ortada? Mesela ben geçen 2.5 MB hızla CS:GO indirdim IPv6 seçtiğimde de o hız aynı olacaktı değil mi? Hız olarak aynılar yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı