IPv6 Protokolü Nasıl Aktifleştirilir?

Tortue

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Millenicom kullanıyorum, IPv6 Protokolünü nasıl etkinleştirebilirim? Bir kaç şeyler denedim ancak "Tanımlanamayan Ağ" kısmında kalmakta. ISS'nin ya da altyapının desteklememesi gibi bir durum olabilir mi? FFTB sistem mevcut altyapıda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
IPv6 daha kullanıma geçilmedi Türkiye ve bir çok ülkede bu sebeple aktifleştirseniz bile bir işe yaramayacaktır.

Fakat bazı datacenter ve kurumların yerel ağ içerisinde sistemlerde aktifleştirip iç yapıda özel olarak kullandıkları olabiliyor.
Protokoller değişmeden çalıştırmasını bul anlat ne olmasını bekliyorsunuz ki?
Beklediğimiz veya beklediğim bir şey yok. Anlat bitti ile olmuyor işte her şey. Bu işler öyle iki tık ile Windows kurulumu gibi anlattım bitti şekline benzemez.

Koskoca protokolden bahsediyorsun ve bunun iyice geliştirilmesi lazım. Stabil olmayan bir Windows güncellemesi yayınlanınca kullanıcılar nasıl sıkıntıya düşüyorsa düşünün ki internetin tüm altyapısı daha tam olgunlaşmamış bir protokole geçince ne olur?

Yeniliğe elbette karşı değilim. IPv6 protokolü tam oturup, stabil hale gelince geçilmesi zaten en iyisi olacaktır. Dünyada bir çok ülkede bu protokol için çalışmalar yapılmakta.

Zaten önceki mesajımda da yeterince yazmıştım.

Artı -1 Eksi
Alakası yok. Şu anda pek çok ülkede kullanılmadığından kullanılmıyor. IPv6 olsa kullanıcıya olacak katkısı CGN NAT IP gibi IP dağıtımından kurtulacaklar. Çünkü kullanıcı sayısına oranla yeterli gelmeyen IP sayısı sebebiyle bazı kullanıcılara bazı ISS şirketleri tek IP adresinden çıkış yapıyor.

@18401 'in söyleminde bir yanlışlık göremedim, ISP firmalarının para gözlüğü sebebiyle de bugün IPv6 protokolü global anlamda standardizasyona kavuşabilmiş değil, elbette tek sebep bu değil. ISP firmaları yalnızca altyapı hizmeti verdikleri için de istedikleri parayı söke söke alacaklardır :)

IPv6 128-bit adrese sahip olduğundan IPv4'deki subneting işkencesini de ömür boyu ortadan kaldırıyor senin de çok iyi bildiğin üzre. Ancak "Alakası yok" demek yanlış olur. Bal gibi de alakası var.

Global Unicast Addres ile ISP'nin statik IP'sine muhtaç olmadan uçtan uca direkt olarak haberleşebileceksin neticede. ISP'ler IPv6 - IPv6 diye yanıp tutuşmayacaktır haliyle.

@18401 'in söyleminde bir yanlışlık göremedim, ISP firmalarının para gözlüğü sebebiyle de bugün IPv6 protokolü global anlamda standardizasyona kavuşabilmiş değil, elbette tek sebep bu değil. ISP firmaları yalnızca altyapı hizmeti verdikleri için de istedikleri parayı söke söke alacaklardır :)

IPv6 128-bit adrese sahip olduğundan IPv4'deki subneting işkencesini de ömür boyu ortadan kaldırıyor senin de çok iyi bildiğin üzre. Ancak "Alakası yok" demek yanlış olur. Bal gibi de alakası var.

Global Unicast Addres ile ISP'nin statik IP'sine muhtaç olmadan uçtan uca direkt olarak haberleşebileceksin neticede. ISP'ler IPv6 - IPv6 diye yanıp tutuşmayacaktır haliyle.
Ben de zaten diğer mesajlarımda da tam stabiliteye kavuşmadığını bu sebeple hemen geçilmemesi gerektiğini yazdım. Denilenlerin bazıları elbette doğru fakat bunların haricinde de güvenlik konusunda da var olan açıkların çoğusunun halen var olacağı bilişim çevrelerince konuşuluyor. Benim katılmadığım nokta sansür ve güvenlik açığı noktası.

ISP şirketleri zaten her durumda parasını almaya devam edecek ve er ya da geç IPv6 altyapısına geçilecek.

technopat videosunda ipv6 aktifleştirildiğini söylüyordu burada böyle birşey mümkün değil diyor ve ttkomda aradım bilmediği için ben birşey yapamam modem hakkında teknik destek al dedi . pekii nasıl ip v6 yı aktif edeceğiz yardım edin

Geri
Yukarı