İran, ABD'nin Gözlem Uçağını Düşürdü

Makaleler
24
Yer
İstanbul
ABD'ye ait MQ-4C Triton gözlem uçağı, İran'ın hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle İran tarafından yüksek irtifa hava savunma füzeleri ile düşürüldü.

ABD ilse uluslararası hava sahasında olduğunu iddia ediyor.

Bu olay, 2 ülke arasındaki gerginliği daha da arttıracak gibidir.

Ayrıca uçağın S-300'lerle mi yoksa İran'ın geliştirdiği Bavar-373 ile mi vurulduğu belli değil henüz.

MQ-4C Triton Özellikleri:

Uçak 24 saatten fazla havada kalabiliyor ve 50 bin feet yüksekliğe çıkabiliyor. Yani 15.000 metre civarı. Global Hawk için 36 saat havada kalma süresi olduğunu MQ-4C için ise 8200 deniz mili mesafede görev yapabildiğini söyleyebiliriz. MQ-4C’nin çok fonksiyonlu aktif sensör radarı, elektro-optik kızılötesi semsörleri, elektronik destek önlemleri ve otomatik tanımlama ve 360 derece görüş kabiliyeti var. Yaklaşık 120 milyon dolar değerinde.

resized_2e172-5fdbf567globalhawk.jpg

İnternet'te İha'nın Vurulma Anı Var, Galiba Bavar-373 İle Vuruldu

Son düzenleme:
@Miribi Video varsa atabilirsin.

İran ordusunun hava kuvvetleri iyi değil, ben ABD'nin kayıtsız kalacağını düşünmüyorum ama olası bir Kara Harekatında İran'ın galip gelir diye düşünüyorum S400'leri kullanıp havada üstünlük kurarlarsa.

İran Çin vb. ülkelerin elinde gelişmiş silahlar olması çok korkutucu. Şempanzenin eline dolu tabanca vermişsin gibi. Hoş gelişmiş ülkelerde çok farklı değil ya...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı