İran'ın Ukrayna yolcu uçağını vurduğu anı gösterdiği iddia edilen video

Bahsettiğiniz izler MH-17 kazası ile aynı. Orada da Rus yapımı BUK füzesi kullanılmıştı. BUK füzeleri hedefe tam olarak isabet etmiyorlar zaten. Hedefin yakınların da infilak ederek içerisinde barındırdığı şarapnel parçalarını saçıyorlar. Çalışma mantığı bu. Bildiğim kadarıyla İran'nın envanterinde bu füzelerden de var.
Kesinlikle, BUK füzelerinin çalışma mantığını bilmiyorum ama dediğiniz gibi ise ihtimal daha da kuvvetleniyor. Siyasete girecek belki ancak İran kendi ayağına sıkıyor şu anda. Karakutuyu teslim edip özür de dilemeli. Zaten uluslararası kamuoyunda yeterince itibar kaybetti.

Breh breh, ahkam erbaplarına bak. İran'a demokrasi getirirler, Iran itibar kaybetti. Sorsan Abd emperyalizmine karşıdırlar. Lakin şu an oynadıkları oyunda İran rakipleri herhal ki ve oyun zannediyor olacaklar ki dünyayı, ülkesel ilişkileri kişiselleştirebiliyorlar. Derken ben de ahkama yöneldim de en azından ülkesel değil bireysel ahkam kısmındayım.

İran neden vursunki ukrayna uçağını ? Hava savunma sistemi desek uçağın hızı ile füze hızı aynı değildir.Radar ekranında belli olur füzemi uçakmı birileri bu bölgeyi ısıtmaya çalışıyor ısrarla bence .

İran neden vursunki ukrayna uçağını ? Hava savunma sistemi desek uçağın hızı ile füze hızı aynı değildir.Radar ekranında belli olur füzemi uçakmı birileri bu bölgeyi ısıtmaya çalışıyor ısrarla bence .
Radar ekranında belli oluyor işte zaten o yüzden iran vermiyor uçaktaki kara kutuyu, eğer böyle bir durum olduysa iran kendi kendini ifşalamış olacak çünkü.

Yılda kaç tane uçak kazası oluyor ki? Tam İran'ın Amerika üslerine saldırdığı saatlerde bir uçak kazası olacak ve bu kaza aynı zamanda İran hava sahasında meydana gelecek.
Böyle bir olayı tesadüf diye açıklamak bana pek mantıklı gelmiyor.

Olan mazluma oluyor.

Buk füzesi izleri ve BUK füzesinin en büyük kullanıcılarından birisi. İran...

Videoyu çeken arkadaş gecenin o saati ne diye bir uçağı videoya kaydeder ki? Füzeyle vurulacağını mı biliyordu? Kaldı ki İran'ın Ukrayna uçağını düşürmek için bir sebebi olmadığına inanıyorum. Yolcuların 80'i de İran vatandaşıyken. Bunu o manidar yerde ve zamanda yapsa yapsa ABD yapar. Daha önce yapmadığı şey değil. Biraz uçuk bulabilirsiniz ama bence o ABD'nin o gece yapılan saldırılara misillemesiydi. "Bak biz taa Tahran'da -başkentinde- seni istediğimiz şekilde vurabiliriz." mesajı olarak algılanabilir. Olanlardan sonra Trump'ın sakin tutumu, İran'ı nefsi müdafaa konusunda haklı bulması ve İran'ı müzakereye ön şartsız davet etmesi gibi durumlar da bunu destekliyor gibi.

Öncelikle, uçak düşürebilecek nitelikteki bir füzenin kamerada daha parlak gözükmesi gerektiğini düşünüyorum. 7,62 mermi bile gece kamerada dümdüz çizgi şeklinde gözüküyor. İkinci olarak, videonun nerede ne zaman çekildiği bile belli olmuyor. Üçüncü olarak da, sivil uçaklar tüm havacılık sistemlerinde sivil uçak olarak gözükür, seferler aylar öncesinden planlanır. Otomatik savunma sistemleri uçağı yanlışlıkla vurmaz. Tüm ortadoğu ve avrupa aynı havacılık standartlarını kullanıyor. Olmaz öyle şey. Ben uçağın ABD tarafından sabote edildiğini düşünüyorum. Neden bilmiyorum ama bu tür olayların arkasından hep inceleme yasağı geliyor ve gayriresmi incelemelerde suçlu hep abd çıkıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı