IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL Mavi Ekran Hatası

Skyman

Femtopat
Daha fazla  
2 ay önce aldığım Lenovo Legion 5 15ARH05 sisteminde sürekli mavi ekran hatası almaya başladım, ve sıklığı artıyor. Günde en az 2-3 kere olmaya başlamıştı, forumları takip ederek bilgi edinmeye çalıştım, sistemi formatlayıp, lisanslı Windows alıp tekrar yükledim. Yaklaşık 2 saat geçti ve bir mavi ekran daha (daha önce de bu kodla başlamıştı) aynen kopyalıyorum.

Samsung Magician denedim, sürücü ayrıntılarından onarmayı denedim, bozuk sektörleri taradım ama nafile, bir öneriniz olursa sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.

(Crash dump)

On Fri 4.12.2020 00:40:21 your computer crashed or a problem was reported
crash dump file: C:\Windows\Minidump\120420-9500-01.dmp
This was probably caused by the following module: ntoskrnl.exe (nt+0x3F5210)
Bugcheck code: 0xA (0x14, 0x2, 0x0, 0xFFFFF80176E66C10)
Error: IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
file path: C:\Windows\system32\ntoskrnl.exe
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: NT Kernel & System
Bug check description: This indicates that Microsoft Windows or a kernel-mode driver accessed paged memory at DISPATCH_LEVEL or above. This is a software bug.
This bug check belongs to the crash dump test that you have performed with WhoCrashed or other software. It means that a crash dump file was properly written out.
The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver that cannot be identified at this time.

On Fri 4.12.2020 00:40:21 your computer crashed or a problem was reported
crash dump file: C:\Windows\MEMORY.DMP
This was probably caused by the following module: ntkrnlmp.exe (nt!setjmpex+0x8209)
Bugcheck code: 0xA (0x14, 0x2, 0x0, 0xFFFFF80176E66C10)
Error: IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
Bug check description: This indicates that Microsoft Windows or a kernel-mode driver accessed paged memory at DISPATCH_LEVEL or above. This is a software bug.
This bug check belongs to the crash dump test that you have performed with WhoCrashed or other software. It means that a crash dump file was properly written out.
The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver that cannot be identified at this time.

Son düzenleme:
Kullandığınız antivirüsü kaldırın. İnternette aratınca Aladdin bilgi sistemi olarak çıkıyor. SafeNet'e ait bir yazılım olması gerekiyor.
Kaspersyk'ı da kaldırın.

Knight Online'ı kaldırın.

Samsung Magician yazılımını kaldırın.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp sfc /scannow komutunu girin.

Bir sistemde 1 tane antivirüs yeterli daha fazlası hataya sebep oluyor.

Ağ sürücülerinizi güncelleyin. Samsung yazılımını kaldırın, Kaspersky güncel değilse güncelleyin güncelse kaldırın.

E-imza veya benzeri taşıyan USB cihaz mı takılı sisteme? Format sonrası hangis USB cihazlarını taktınız?

Kullandığınız antivirüsü kaldırın. İnternette aratınca Aladdin bilgi sistemi olarak çıkıyor. SafeNet'e ait bir yazılım olması gerekiyor.
Kaspersyk'ı da kaldırın.

Knight Online'ı kaldırın.

Samsung Magician yazılımını kaldırın.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp sfc /scannow komutunu girin.

Bir sistemde 1 tane antivirüs yeterli daha fazlası hataya sebep oluyor.

Safenet, Sentinel, Alaaddin hangisi firma hangisi program adı bilmiyorum ancak yerli bir Cad programına ait flash disk kilidi için gerekli program. O program olmaksızın bilgisayarımda çalışmam mümkün değil. Knight Online yok sistemimde? Samsung Magician olmadan da aynı hatayı alıyordum, ama kaldıracağım. Memory ve disklere defalarca çeşitli programlar ile tarama yaptım hiçbirinde bir hata çıkmadı. sfc /scannow yaptım ve size ekran görüntüsü gönderecektim ki bir adet bsod daha aldım. Komut sonucunda problemsiz tarama yapıldığı ve hata bulunmadığını söylüyordu.
Ağ sürücülerinizi güncelleyin. Samsung yazılımını kaldırın, Kaspersky güncel değilse güncelleyin güncelse kaldırın.

E-imza veya benzeri taşıyan USB cihaz mı takılı sisteme? Format sonrası hangis USB cihazlarını taktınız?
Sistemim Lenovo 5 Legion, zaten built in bir programı var onunla güncelliyorum. Konumuza yardımcı olabilir diye şu BSOD Failure - Microsoft Community linki de buraya eklemek isterim. Konu içerisinde ayrıntılı ekran görüntüleri mevcut.

yukarıdaki cevabımda belirttiğim gibi Hasp denilen yazılımla çalışan bir adet usb kilit mevcut. Problem kesinlike bundan kaynaklanıyor diyebilir miyiz?

Format sonrasında hasp sürücüsüne ait usb flash bellek kilidini, ve samsung data traveller klasik usb flash diski taktım. Mavi ekran hataları flash disklerin her biri takılıyken de, takılı değilken de yaşandı. Ama usb flash diski mavi ekrandan önce mi çıkarmıştım yoksa boot esnasında takılı değil miydi hatırlayamıyorum. Bunun dışında bilgisayarı bir kaç kere başka bir monitöre bağladım hdmi ile. Zaten şüphelendiğiniz programa ait Sentinel-Hasp .sys uzantılı işlem , ya da belge?'nin bir çeşit çakışmaya yol açtığı microsoft sitesindeki kullanıcı tarafından tespit edilmişti. Linklerde; Bluescreenviewer ile açıp okuduğumda DRIVER_VERIFIER_DETECTED_VIOLATION bsod açıklaması gördüğüm 2 adet dump mevcuttur. Ancak aynı kilidi başka bir bilgisayarda (windows7 kurulu) yaklaşık 7 senedir de kullanıyorum, ve böyle bir problem yaşamamıştım bunu da eklemeliyim.

Yeni windows kurulumunda (1 gün önceden itibaren) aldığım tüm mavi ekran dökümleri için minidumplar burada.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Yukarıdaki cevabımda belirttiğim gibi Hasp denilen yazılımla çalışan bir adet USB kilit mevcut. Problem kesinlike bundan kaynaklanıyor diyebilir miyiz?
Devam ediyorsa ve hala takılıysa evet. Sürücüsünü güncelleyin kullanmanız gerekliyse.
Yeni windows kurulumunda (1 gün önceden itibaren) aldığım tüm mavi ekran dökümleri için minidumplar burada.
Tek tek değil tek dosya içerisinde olması lazım.
Ancak aynı kilidi başka bir bilgisayarda (windows7 kurulu) yaklaşık 7 senedir de kullanıyorum, ve böyle bir problem yaşamamıştım bunu da eklemeliyim.
Win 7 ayrı Win 10 ayrı. Onda sorun yaşamıyorsun diye başka bir OS'da sorun yaşamayacağın anlamına gelmiyor.

Geri
Yukarı