Çözüldü "IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" Mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

serdarrrr4r

Picopat
Daha fazla  
PC'de oyun oynarken bir anda ekrana böyle bir yazı geldi. Neden? Daya 3 aylık.

IMG_20240408_001506.jpg

Çözüm
Ağ kartını güncelle. Harici neler takılı bu sisteme ? Corsair araçlarını sil. Ses sürücünü güncelle.
Mavi ekran hatası hem donanımsal hem yazılımsal kaynaklı olabilecek bir sorundur birçok sebebi olabilir yapabileceğin birkaç şeyi sıralıyorum.
Memtest86 ile RAM'lerini kontrol edin.
Sağlam bir anti virüs programı ile bilgisayarınızı tarayın bildiğiniz yoksa önereceğim malware byte kullanabilirsiniz.
Driverların güncel olduğundan emin olun ekran kartı zaten güncelse kaldırıp tekrar güncellemeyi deneyebilirsiniz.
BIOS yazılımınızın güncel olduğundan emin olun.
Hala almaya devam ederseniz donanımsal bir arızada olabilir ekran kartında çip sorununda başıma gelmişti birkaç defa ama dediğim gibi birçok kaynağı olabilir.

Mavi ekran hatası hem donanımsal hem yazılımsal kaynaklı olabilecek bir sorundur birçok sebebi olabilir yapabileceğin birkaç şeyi sıralıyorum.
Memtest86 ile RAM'lerini kontrol edin.
Sağlam bir anti virüs programı ile bilgisayarınızı tarayın bildiğiniz yoksa önereceğim malware byte kullanabilirsiniz.
Driverların güncel olduğundan emin olun ekran kartı zaten güncelse kaldırıp tekrar güncellemeyi deneyebilirsiniz.
BIOS yazılımınızın güncel olduğundan emin olun.
Hala almaya devam ederseniz donanımsal bir arızada olabilir ekran kartında çip sorununda başıma gelmişti birkaç defa ama dediğim gibi birçok kaynağı olabilir.

Virüs olacağını sanmıyorum çünkü içindeki her uygulama lisansli ama yine de test yapacağım.
Sürücüler güncel BIOS güncel.
Dün tek yaşadım yeniden başlattıktan sonra bir daha olmadı.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    831,9 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Kod:
*** WARNING: Unable to verify timestamp for rtwlanu.sys

Aslında ağ tarafında hata veren sürücü belliydi. Bundan fazla bilgi toplayamamam şüpheye düşürmüştü. Bunu güncellemen gerekli.
https://www.driveridentifier.com/files/driveridentifier_setup.exe // sana ağ sürücünü atabilmem için oluşan linki paylaş.

Kod:
 kd> lmvm rtwlanu
Browse full module list
start end module name
fffff804`6fe50000 fffff804`70a08000 rtwlanu (deferred)
 Image path: rtwlanu.sys
 Image name: rtwlanu.sys
 Browse all global symbols functions data
 Timestamp: Thu Sep 30 09:45:33 2021 (61555D0D)
 CheckSum: 00BA2819
 ImageSize: 00BB8000
 Translations: 0000.04b0 0000.04e4 0409.04b0 0409.04e4
 Information from resource tables:

Kod:
*** WARNING: Unable to verify timestamp for AtihdWT6.sys

@claus hoca da bahsetmiş, diğer sorun AMD ses sürücün.

Ayrıca yönetim olayları raporu istememin bir diğer sebebi ise diskten dolayıydı. Tek bir dump dosyası var ama loglarda hata kayıtları bulunuyor. Kaç tane diskin var? Sağlık görüntülerini paylaş.

1712618684668.png

Ağ kartını güncelle. Harici neler takılı bu sisteme? Corsair araçlarını sil. Ses sürücünü güncelle.

Ağ kartı ve ses kartını yapamadım. Corsair'i de sildim ama neden silmeliyim? Corsair'in kendi uygulaması zarar mı veriyor?

Kod:
*** WARNING: Unable to verify timestamp for rtwlanu.sys

Aslında ağ tarafında hata veren sürücü belliydi. Bundan fazla bilgi toplayamamam şüpheye düşürmüştü. Bunu güncellemen gerekli.
https://www.driveridentifier.com/files/driveridentifier_setup.exe // sana ağ sürücünü atabilmem için oluşan linki paylaş.

Kod:
 kd> lmvm rtwlanu.
Browse full module list.
start end module name.
fffff804`6fe50000 fffff804`70a08000 rtwlanu (deferred)
 Image path: rtwlanu.sys
 Image name: rtwlanu.sys
 Browse all global symbols functions data.
 Timestamp: Thu Sep 30 09:45:33 2021 (61555D0D)
 CheckSum: 00BA2819.
 ImageSize: 00BB8000.
 Translations: 0000.04b0 0000.04e4 0409.04b0 0409.04e4
 Information from resource tables:

Kod:
*** WARNING: Unable to verify timestamp for AtihdWT6.sys

@claus hoca da bahsetmiş, diğer sorun AMD ses sürücün.

Ayrıca yönetim olayları raporu istememin bir diğer sebebi ise diskten dolayıydı. Tek bir dump dosyası var ama loglarda hata kayıtları bulunuyor. Kaç tane diskin var? Sağlık görüntülerini paylaş.

Eki Görüntüle 2163363

Driver Identifier - Finding drivers has never been easy. Şu ağ şeyinin linki.

Yeni konular

Geri
Yukarı