İş bulamıyorum

Benim eğlence mekanım var, pandemide 1yıl 8 ay bu sektör kapalı kaldı ve işsiz insanları çok iyi anlıyorum, para içinde yüzmek kadar parasız kalmak ne demek onu da biliyorum, ciddi ciddi çeyrek ekmek bile yemeden uyuduğum zamanları biliyorum pandemide.

Her şeyin sonu bir şekilde daha iyi olacaktır, gerçekten çok üzülüyorum bu tarz durumlara lütfen ne iş olursa çekinmeyin, ben kendim mekanım varken gidip pandemide muavinlik yaptım sonra virüs sebebiyle bıraktım.

Muavinlik güzel iştir bu arada deneyebilirsin ancak işin ayrımı olmaz, hele durumun öyle kötüyse, 4bin TL şu anda açlık sınırının altında bir rakam ve tek kişi için, siz o parayla kalabalık bir aileyi idare etmeye çalışıyorsunuz.

Ben de çalışma hayatıma 14 yaşında başladım evet zorluk çektim ancak geri dönüp baktığımda olduğum yerde olmamın sebepleri de bunlar, zorluğa zorluk şeklinde değil de tecrübe gözüyle bakın, her işi bilin, yapmasanız da elinizde bulunsun.

Ailem Cafe'de çalışmamı istemiyor dediklerine göre kafe çok zahmetli ve hep ağır işler yaptırıyorlarmış bu yüzden gidemiyorum.

Sanayi yok, cafe yok. E nerede çalışacaksınız başka? Berber zaten eleman aramıyormuş. Şahsen sanayide çalışıyorum. Öyle acayip ağır işler vermiyorlar. Yapıp hem iş öğreniyorsun hem de para kazanıyorsun.

Benim eğlence mekanım var, pandemide 1yıl 8 ay bu sektör kapalı kaldı ve işsiz insanları çok iyi anlıyorum, para içinde yüzmek kadar parasız kalmak ne demek onu da biliyorum, ciddi ciddi çeyrek ekmek bile yemeden uyuduğum zamanları biliyorum pandemide.

Her şeyin sonu bir şekilde daha iyi olacaktır, gerçekten çok üzülüyorum bu tarz durumlara lütfen ne iş olursa çekinmeyin, ben kendim mekanım varken gidip pandemide muavinlik yaptım sonra virüs sebebiyle bıraktım.

Muavinlik güzel iştir bu arada deneyebilirsin ancak işin ayrımı olmaz, hele durumun öyle kötüyse, 4bin TL şu anda açlık sınırının altında bir rakam ve tek kişi için, siz o parayla kalabalık bir aileyi idare etmeye çalışıyorsunuz.

Ben de çalışma hayatıma 14 yaşında başladım evet zorluk çektim ancak geri dönüp baktığımda olduğum yerde olmamın sebepleri de bunlar, zorluğa zorluk şeklinde değil de tecrübe gözüyle bakın, her işi bilin, yapmasanız da elinizde bulunsun.
Muavinliği bende öneririm 200TL'nin üstünde para alır 1 seferde.

Sanayi yok, cafe yok. E nerede çalışacaksınız başka? Berber zaten eleman aramıyormuş. Şahsen sanayide çalışıyorum. Öyle acayip ağır işler vermiyorlar. Yapıp hem iş öğreniyorsun hem de para kazanıyorsun.
Ne kadar para alıyosun ve ne iş yapıyosun ? Sanayide insanların çoğu ucuza çalıştırma derdinde iyi yerlerde var tabi ama çok nadir.

Sanayiye gitme zaten hepsi ucuza çalıştıracak adam arıyo. CNC makinesi olan bir yere girmiştim adama 300 tane parça bastım adam 80 lira verdi bir daha da gitmedim asla. Sorun şu ki adama bastığım 300 parça 2000TL'den fazla ediyor olması. Sanayide hakkını alamazsın ilkokul mezunu olup insanların emeklerini hiçe sayıp üstünden para kazanmaya çalışıyor çoğu.
Maalesef esnafların neredeyse çoğu öyle ama lafa gelince çalışacak adam yok demeyi bilirler. :D

Sanayiye gitme zaten hepsi ucuza çalıştıracak adam arıyo. CNC makinesi olan bir yere girmiştim adama 300 tane parça bastım adam 80 lira verdi bir daha da gitmedim asla. Sorun şu ki adama bastığım 300 parça 2000TL'den fazla ediyor olması. Sanayide hakkını alamazsın ilkokul mezunu olup insanların emeklerini hiçe sayıp üstünden para kazanmaya çalışıyor çoğu.

Bir çok esnaf öyle. Arada normaller var.

Bu kadar sayfayı kaba taslak toparlamak gerekirse eğer cidden çalışmayı düşünüyorsanız iş seçmeyin girin deneyin 1-2 hafta bile olsa en kötü ihtimalle tecrübe edinirsiniz fakat baktınız hakkınızı vermiyor sigortasız işçi çalıştırıyor diye şikayet edip çıkın. :D ayrıca şunu da belirteyim (biraz klasik bir örnek olacak ama) şu an dünyanın en zengin insanları bile bulundukları yerlere gökten zembille düşmediler hepsi büyük küçük çeşitli zorluklar çekti kısacası zorluklarla baş etmek seni ileriye götürür eğer zorluk çekmeden hayata atılmak istiyorsan zor hem de çok zor.

Ben sizin gibi düşünmüyorum bir baba çocuğunu hayata hazırlaması en doğal şeydir, hayat tecrübesi edinin derken kendinizi ezdirin demiyorum söylediklerimde art niyet aranması hoş değil lakin üniversiteden falan mezun olduktan sonra hayat tecrübesinden yoksun olarak başlamaktansa üniversiteden mezun olur olmaz hayata 1-0 önde başlamak bence insan için bir artıdır. Çünkü üniversiteden mezun olduktan sonra hayat tecrüben sayesinde beklentilerin ona göre gelişir ama hayat tecrüben yoksa beynin eğitmenlerin boş beleş gazlamaları ile dolar ve hayat mezun olduktan sonra set bir şekilde çarpar yüzüne ve dımdızlak ortada kalırsın. :) bu arada şunu da belireyim çocuğunu fiziksel veya sözlü şiddet yolu ile çalışmaya zorluyorsa orası ayrı mesele bu sizin de dediğin gibi suçtur lakin ben bundan bahsetmiyorum ayrıca ne kadar erken yaşta olursan ol kendi paranı kazanmak kadar güzel bir şey yok bazılarımız belki artık alıştığı için bu hissi unutmuş olabilir ama kendi paranı kazanıp o parayı harcamak/kullanmak gibisi yok onun hazzı çok başkadır.

Yine de bu duruma karşıyım zaten üniverisitede veya meslek liseside staj bunun için var ve ayrıca bunu babası zorla yapıyor düşüncenize saygı duyarım ama yine de babası her ne olursa olsun karşıyım bu onun kendi tercihi olmalıdır çocukken çalışmak.

Geri
Yukarı