İş hayatınızda yeteneğinizi aşan şeyler için ne yapıyorsunuz?

AidenPearce

Hectopat
Sizden istenen ama yapamayacağınız, yetkinliklerinizi aşan şeyler için ne yapıyorsunuz? Örneğin bir şeyi yapmanız istendi ama bilmiyorsunuz, hemen öğrenme şansınız da yok çünkü zor bir şey. E, şirkette sizden başka yapması beklenecek kimse de yok. Nasıl bir yol izliyorsunuz?

Sizden istenen ama yapamayacağınız, yetkinliklerinizi aşan şeyler için ne yapıyorsunuz? Örneğin bir şeyi yapmanız istendi ama bilmiyorsunuz, hemen öğrenme şansınız da yok çünkü zor bir şey. E, şirkette sizden başka yapması beklenecek kimse de yok. Nasıl bir yol izliyorsunuz?
Bir tane arkadaşım 2 yıl önce benden bir tasarım istemişti hala bekliyor...

Yapamayacağını ve bir başkasının daha uygun olabileceğini söylüyorsun.

Şirketler için düzgün sorumluluk bilinci çok önemlidir. Her şeye atlayan ve her şeyi yapmaya çalışan çalışanlar havalı görünüyor gibi zannetse de hoş karşılanmaz. Zira iş bölümü ve sorumluluk bilinci önceliklidir. Bunu bizzat yaşadım. Tavsiyem ciddi işlerde ve kurumlarda, sorumluluk alabileceğiniz işlere girmenizden yana olurdu.

Bu dediklerim oturmuş kurumsal firmalar için geçerli tabii. Yoksa girişim tarzı bir yerde çalışıyorsan ya da yeni doğmuş bir mühendislik şirketinde mesela, genelde yapamadığın şeyi öğrenirsin ya da öğrenmek zorunda kalırsın. :D

İş yerinde 30 dakika sonra ''Çizimi ne yaptın hazır mı?'' dediklerinde ne yapacaksın? :D

30 dakika içinde tamamlanabilecek bir çizim öyle pek de kritik olmaz bence.

Yapamayacağın işi sana neden verecekler ki. İşe alırken senin hangi uzmanlıkların olduğunu biliyorlar. Fili neden ağaca tırmandırmaya çalışsınlar ki?
Bu Türkiye'de çok yapılan bir şey. Başıma gelen bir şeyden ilham alıp açtım konuyu zaten. Çalışanın bir konudaki birikim ve deneyimini bilerek işe almalarına rağmen uçuk şeyler isteyen bir çok işletme var.
30 dakika içinde tamamlanabilecek bir çizim öyle pek de kritik olmaz bence.
Kritiklikten ziyade ''Ben yap dedim neden yapmadın'' tarzı bir yaklaşımı var çoğu işverenin.

Bu Türkiye'de çok yapılan bir şey. Başıma gelen bir şeyden ilham alıp açtım konuyu zaten. Çalışanın bir konudaki birikim ve deneyimini bilerek işe almalarına rağmen uçuk şeyler isteyen bir çok işletme var.
Tasarımcı Dayı diye bir kanal vardı sanırım o paylaşıyor böyle şeyleri adamın birinin verdiği iş ilanının gereksinimleri 3 4 kişinin bile yapamayacağı kadardı.

Kariyerinde yerinde saymak istemiyorsan bazı konularda inisiyatif alırsın. Ya başarırsın ya da eline yüzüne bulaştırırsın. Her iki türlü de kendini geliştirmiş olursun. Araştırma yapıldıktan sonra zaten neden yapamayasın? Kaldı ki kurumsal bir firma bunu senden isteyecek ise önce eğitimini verir. Ancak sen terzi isen ve senden statik hesap yapmanı istiyorlar ise orası başka.

Son düzenleme:
Kurumsal firmalarda böyle bir görev tanımı yoktur.

Kurumsal bir şirket hiç know how'u olmadığı bir alandan iş almaz. Eğer alırsa ve bu alana yatırım yapmak istiyorsa bu alan için tecrübeli elemanlar alınır ve yeni bir ekip kurulur. Ya da mevcut çalışanların iş yükünü azaltıp eğitime yollar.

Ayrıca takım ve ekip çalışması her zaman vardır. Hiçbir büyük proje ya da iş bir kişiye yüklenmez. Takım çalışması şirketleri geliştirir ve para kazandırır. Bireysel anlamda çalışmak zordur.

Küçük, orta boyuttaki amatör şirketler yapar senin dediğini.

Yeni konular

Geri
Yukarı