İş yeri için sistem toplama

srt

Hectopat
Selam arkadaşlar.

Mühendislik yaptığım iş yerim için bir kasa toplama zamanım geldi. 4 yıl önce kurduğum sistem artık üç boyut programları ve render işlemleri başta olmak üzere geri kalmaya başladı.

Yeni nesil ekran kartlarının gelişiyle bugünkü kartlar da bir ucuzlama olur diye ekran kartı hariç bir sistem toplayıp yaza doğru da ekran kartını ilave edeceğim. Yeni nesil i7 bir işlemciyle olabilecek en optimum bilgisayarı arıyorum.

+Overclock hiç yapmadım, yapmam gerekir mi bilmiyorum. Bu durumda K kilidi açık mı olmalı bilemiyorum.
+Anakartlar arasında uçurum fiyat farkları var. Hangisini seçmeliyim?
+RAM olayında MHz nereye kadar etkili. 2133'ün üzerine ne kadar çıkmalıyız?
+Power supply ve kasa'da ayrı ayrı alınca 50$ gibi farklar mevcut, burada ne kadar düşük bütçeler tutturabiliriz?

Gibi sorularım var. 3.000₺ dolaylarında bir bütçeyle neler yapabiliriz? Şimdiden teşekkürler.

Not: Ürünleri ayrı ayrı yerlerden de alabilirim.

Size kısa ve net DDR4 sistem toplamanızı öneriyorum. Çizim, 3d grafik, modelleme vb yazılımlar için DDR4 toplamanızı tavsiye ediyorum.

İşlemci: Intel Core i5 6600 Soket 1151 3.3GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci 878,52 TL
Anakart:GIGABYTE Z170X-Gaming 7 Intel Z170 Soket 1151 DDR4 3866MHz(OC) USB 3.1 Anakart 867,94 TL
Ram:Kingston 32GB (4x8GB) HyperX FURY Black DDR4 2400MHz CL15 1.2V XMP Ram 829,13 TL
Güçkaynağı: CORSAIR RMx SERİSİ 80PLUS GOLD 1000W FULL MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI 853,82 TL
Harddisk:Kingston 480GB HyperX Savage Serisi Sata 3.0 Cache SSD (Okuma 560MB/Yazma 530MB) 723,28 TL

Bu 5 bileşeni ne yap ne et al kasanın dışı, cd-dwd-kart okuyucu vs senin hayal gücüne ve isteğine kalmış ama bu 5 bileşeni al kur rahatına bak hocam.

Açamayacağı oyun, program vs yok. (Tabi ekran kartını da bu sisteme yakışır bir kart seçersen.) Ayrıca madem iş için diyorsun biraz paraya kıyacaksın :)

Son düzenleyen: Moderatör:
@ixanteri arkadaş biraz dengesiz toplamış. Render, çizim, modelleme, üç boyut için i7 alman şart.

K ibaresiz bir işlemciye zaten o anakart para israfi olur.

O güç kaynağıda zaten çok uçuk olmuş.(X99 sistem toplanmıyor sonuçta. Bütçe en fazla Skylake bir sisteme yeter.)

@srt
kardeşim monitör dahil mi ?

Ram mhz ine gelecek olursak. önemli olan cl değeri. Cl değeri ne kadar düşükse o kadar iyidir. Mhz xmp ile yükseltilir.

Fakat monitor dahil se 2.000 tl değilse de en az 1.000 tl bütce artırmanızı isterim. Yazında ekran kartını alırsınız.(Bütçeyi ekran kartından ayrı tuttum.)

@stew arkadaş o zaman senin toplamanı bekliyoruz bakalım ne kadar dengeli toplayacaksın. Ne uçuk olmayacağını göreceğiz ayrıca biraz bilgin olsaydı İ5 6. Nesil ile İ7 6. Nesil arasında sadece ısı farkı olduğunu hız farkı olmadığını İntel Core Quad 2.93 Ghz bir işlemcinin bile şu anki 6.Nesil işlemcilerden farkının olmadığını aralarında sadece ısı derece farkının azaltıldığını bilir ve şu an herkesin 4.Nesil işlemcilerin üzerine geçmediğini geçenlerin ise fark görmeyip gereksiz masraf yaptıklarını ve yorumlarını okurdun. Seninle fazla tartışmayacağım. Bilgisiz biri olduğun açık ve net.

@ixanteri kardeşim ben burada sana karşı kötü bir tutum sergilemiyorum. Fikrimi söylüyorum sadece. Herkes fikrini bildikleriyle söyler. Konu sahibi de karar verir ona göre alır. Benim burada senden üstünüm havası vermek gibi bir amacım yok. Neden i7 diyorum çekirdek sayısından dolayı.

İ7 6700k: 4 reel, 4 de sanal olmak üzere 8 çekirdek var.
İ5 6600k: 4 reel çekirdek var.

Ve bu çekirdek farkı render, modelleme, 3 boyut, shop vb. işlemlerde farkı ortaya koyar.

Dosya Ekleri

• i5-i7 fark.png
    i5-i7 fark.png
    40,1 KB · Görüntüleme: 184
  • TAvsiye.png
    TAvsiye.png
    36,7 KB · Görüntüleme: 160
@stew Farkı ortaya koyup koymadığını benimde sizinde önerdiğiniz sisteminin özelliklerini render, modelleme ve 3B işleri ile uğraşanların forumlarda yaptığı yorum ve sorunlardan hangisinin daha iyi olduğunu araştırmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca dediğiniz gibi bir şey kanıtlama derdi değil sadece yardım. Buradan tabi ki de bilgiyi alacak arkadaş değerlendirecektir doğru olanı yanlış olanı.

• Intel core i7 6700 işlemci
  • Gigabyte Z170X Gaming 3 anakart
  • Kingston (2x8GB) DDR4 3000 MHz RAM
  • Samsung 850 evo 250 GB SSD
  • Seagate 2 TB 7200 RPM HDD
  • Corsair CX 80+ 750W güç kaynağı
  • Aerocool aero800 kasa

Bu sistemi öneririm. Arkadaşların topladıkları sistemlere göre daha uygun olduğunu düşünüyorum. Farklı sitelerden araştırılarak 3.000 TL ye alınabilir.

@ixanteri , @stew @RuFF+ @Burak34xxxx arkadaşlar teşekkürler. Nerede olduğunu bilmediğim bir Türkçe hatası yüzünden ban yemişim, bugün cevap verebiliyorum.
  • Öncelikle sistemde monitör hariç.
  • Ekran kartını sonradan ilave ettiğimizi düşünürsek power 600-750 bandında olmalı ama minimum kaç olmalı? 600 ile 750watt arasında ciddi fiyat farkları var.
  • Hala Z170 anakart ile K işlemci mi yoksa kapalı işlemci H170 anakart mı sorusunun içinden çıkamadım. Ancak her şartta i7 olacak işlemcim.
  • Samsung evo SSD'ler çok popüler herkes tavsiye ediyor. Ben yıllardır corsair SSD kullanıyorum, Samsung EVO'ya geçersem verdiğim paranın karşılığını hisseder miyim?
@Burak34xxxx dostum senin sistem için bi kaç siteye baktım 3.500-3.600 bandında çıktı. Tavsiye edeceğin siteler var mı?

Not: moderatör arkadaşların dil bilgisi konusunda hassas olması çok güzel ama ceza verdikleri kişilere neden ve hangi yazım hatalarından ceza yediklerini söylerlerse daha güzel olacak, çünkü ne zaman başlık açsam ceza yiyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı