İşi unutmak

Fevream

Hectopat
Yer
herhangi bir yer
Dostlarım okuduğum bölüm üzerine staj yapıyorum ve yapmam gereken işler bana verildiğinde ya çabucak unutuyorum ya da yanlış anlıyorum ve sonucunda da işi yanlış yapıyorum. O yüzden de yaptığım işlerin doğru olup olmadığından sürekli şüphe ediyorum ve sürekli yaptığım işler bir şekilde ters gidiyor. Sizlere son iki gün yaşadıklarımı anlatayım.

Dışarıya malzeme almaya gönderildim ve gittiğim yol da metroyla yaklaşık 1-1.30 saat sürüyor. Benden istenilen toplamda 3 malzeme var, bütün dükkanları gezdim ve malzemelerden birini buldum fakat diğerini bulamadım veya istenilen değerde bulamadım. Arayıp istenilen malzemeyi bulamadığımı söylediğim de özetle "nasıl bulamadın, her yerde vardır." tarzı bir cevap aldım, bu cevapla birlikte kendimden şüphe ettim ve "malzemeyi satıcılara ya yanlış tarif ettim" ya da "detay belirtmedim "veya "bir şeyleri yanlış yapmış olmalıyım" diye düşündüm kendi kendime (zaten aradığım dükkanlar da bulamayacağımı söylüyordu.)
(Kendimden şüphe etmemin sebebi daha önceler de bana verilen işleri daha sonrasında tam olarak neleri yapacağımı hatırlayamamam ya da yanlış anlayıp işi yanlış yapmam.)

Bulamadığım malzemenin ona yakın olanını aldım ve dönüş yoluna koyuldum, saat çalışma saatimin bitimine denk geldiğinden dolayı patron "direkt eve gidebilirsin" dedi, ben de eve döndüm. Ertesi gün (yani bugün) sabah patron malzemeleri aldın mı dedi ben de "aldım" dedim. Malzemeleri ortaya çıkarttığım da almam gereken 3 malzemenin 2 tanesi alıp gelmişim (bir malzemeyi de zaten belirttiğim gibi istenileni değil ona yakın olanı almıştım fakat yakın olan da uyumlu değilmiş.)
Dün almadığım 1 malzemeyi, malzeme almaya gitmeden önce patron bana tarif etmiş, hatta elime bir örnek vermiş, fakat ben o örneği bir diğer malzemenin boyutsal örneği zannettim, o yüzden de asıl almam gereken malzemeyi almamışım. Patron çok sakin bir şekilde "şaka yapıyorsun galiba" diyerek beni de kırmamaya çalışarak tepki gösterdi fakat o an aklımdan geçenler şunlardı:
-Nasıl yanlış yaptım bunu.
-Ben de bir sorun mu var.
-İyi miyim?
-Kesin hakkımda bayağı kötü düşünüyor ama belli etmiyor.
Tarzı şeylerdi,
Almadığım malzemeyi ve yanlış aldığım malzemeyi tekrar almaya gittim, bu sefer malzemeleri doğru alıp geldim. Yolda gelirken de sürekli bir şüpheyle cebimdeki malzemelerin cebimde olup olmadıklarını, doğru alıp almadığımı kontrol ettim. İçim de durduramadığım bir şüphe hep vardı.

İş yerinde bana verilen işleri ya unutuyorum, ya yanlış anlıyorum, ya da bir şeyleri yanlış yapıyorum sürekli. Bu durumda da bana verilen tepkilere göre sürekli kendimden şüphe edip, işe her gittiğimde "bakalım bugün başıma neler gelecek" tarzı şeyler düşünüp, "bugün bir şeyleri yanlış yapacak mıyım?" gibi şeyler düşünüyorum. Bugün yaptığım bir iş "ya birkaç gün sonra yanlış çıkarsa ve düzeltemezsem" gibi içimde bir şüphe oluyor hep. Kafam sürekli dolu oluyor, düşüncelere boğuluyorum. Çoğu kişi de olan gelecek kaygısı gibi bir sürü kaygı var içimde, sanırım bilinçaltımda durup arka planda kafamı sürekli meşgul ediyor ve işte dikkatli davranamıyorum. Zaten patron bir şey anlatırken ve neleri yapacağımı söylerken "dikkatin burada mı?" diye baştan uyarıyor. Bana bir iş verirlerken içimden bana güvenmediklerini, risk alarak işi verdiklerini düşünüyorum.

Mental olarak yorgun hissediyorum. Düşünceleriniz nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam Alzheimer olabilir, Demans olabilir, Bipolar bozukluk olabilir, bunama olabilir. Psikolojik ya da nörolojik bir sıkıntı var gibi. Önce nörolojiye ardından psikiyatriye bir gidin derim.

Fazla hayal kuruyor musunuz istemeden de olsa?
Olabilir, evet.
Hocam Alzheimer olabilir, Demans olabilir, bunama olabilir. Psikolojik ya da nörolojik bir sıkıntı var gibi. Önce nörolojiye ardından psikiyatriye bir gidin derim.
Hocam Alzheimer veya bunama olduğuma ihtimal veremiyorum ya, anlık şeyleri unutabiliyorum yoksa, eskiden yaşadığım ufak detaylar olur başka bir şey olur hatırlarım.

Olabilir, evet.

Hocam Alzheimer veya bunama olduğuma ihtimal veremiyorum ya, anlık şeyleri unutabiliyorum yoksa, eskiden yaşadığım ufak detaylar olur başka bir şey olur hatırlarım.
Bipolar da yaygın. Söylediğim hastalıkların hepsinin başlangıç aşaması olabilir. Tamamen psikolojik de olabilir. Nöroloji ve psikiyatriye gidin derim.

Maladaptive daydreaming sanırım ondan kaynaklı da olabilir. Bende aynı sorunu yaşıyorum ve aşırı hayal kuran birisiyim.
Olabilir hocam, bazen hiç yaşanmamış bir olayı hayal ederken anlık olarak dış dünyadan kopup gittiğimi hatırlıyorum.
Bipolar da yaygın. Söylediğim hastalıkların hepsinin başlangıç aşaması olabilir. Tamamen psikolojik de olabilir. Nöroloji ve psikiyatriye gidin derim.
Teşekkür ederim hocam fikriniz için.

Geri
Yukarı