Nasıl öğrenilir unutmak?

O anın içinde yalnızca bedenen varsındır belki? Belki aklın da başka anda kalmıştır?
Hayır, o an tüm varlığım ile o anı yaşıyordum fakat elimde olmayan bu neden çok fazla anımı unutmama sebep oldu. Bazen geçmişi hatırlayamamak iyi olurken bazen de kötü oluyor.

Bunları yazarken düşündüm de, belki de unutmayı bir alışkanlık haline getirmiş olabilirim. Bu yüzden istesem de çoğu şeyi aklımda tutamam ve sonrasında etrafımdakilerin yardımıyla hatırlarım.

Unutmak diye bir şey yok, alışmak var. Ama alıştıktan sonra akıllanmak da var :)
Bence yaşadığımız şeylere üzülmek yerine yaşadıklarımızdan çıkardığımız derslere sevinmeliyiz. O yüzden şahsi anlamda zarar görmedikçe (günümüzün ekonomik koşulları vs) üzülmemeliyiz, en azından üzülmemeye gayret etmeliyiz.

Hayır, o an tüm varlığım ile o anı yaşıyordum fakat elimde olmayan bu neden çok fazla anımı unutmama sebep oldu. Bazen geçmişi hatırlayamamak iyi olurken bazen de kötü oluyor.
Ben de yaşadığım pek çok anıyı -özellikle iyi anılar- hatırlamaktan ziyade tasvir edemiyorum. Bu birazda ifade edememekle alakalı olabilir.
Unutmak diye bir şey yok, alışmak var. Ama alıştıktan sonra akıllanmak da var :)
Bence yaşadığımız şeylere üzülmek yerine yaşadıklarımızdan çıkardığımız derslere sevinmeliyiz. O yüzden şahsi anlamda zarar görmedikçe (günümüzün ekonomik koşulları vs) üzülmemeliyiz, en azından üzülmemeye gayret etmeliyiz.
Öğrenene kadar yıpranmak bu işin raconu be dayım.

Hiçbir şey unutalamaz mesela dedemin vefat etmesi.
Hala aklımda unutmadım ama zamanla alıştığım için acısı hafifledi. Alışma durumu olmasaydı o acıyı kaldıramazdık zaten.

Edit: Hiçbir şey demişimde böyle ufak anılar falan unutulabilir ama seni çok etkileyen bir anı unutulamaz iyi veya kötü.

Unutursanız aynı hatayı tekrar yaparsınız. Aynı hatayı tekrar yapmamayı öğrenmelisiniz.
"Aynı hataları tekrar tekrar yapıp farkı sonuçlar almayı beklemek aptallıktır." - Einstein
Hiçbir şey unutalamaz mesela dedemin vefat etmesi.
Hala aklımda unutmadım ama zamanla alıştığım için acısı hafifledi. Alışma durumu olmasaydı o acıyı kaldıramazdık zaten.

Edit: Hiçbir şey demişimde böyle ufak anılar falan unutulabilir ama seni çok etkileyen bir anı unutulamaz iyi veya kötü.
İşte o yüzden vedalar gidene değil kalana koyar. Biz gidene değil, gidenin bıraktığı acıya üzülürüz.

Yeni konular

Geri
Yukarı