Isıdan GHz düşen laptopta GHz sabitleme

SencanGariest41

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği
Merhaba bende bir adet laptop var ve bu laptun ısısı 95-96 derecelere oyundayken varmakta. Ve işlemci GHz değerim 3000'den sürekli 2400 2300 2200'lere düşmekte ve.
Oyunda kasmalara sebep olmakta. Bende araştırdım ve bu derecenin bir oyunda normal olduğunu öğrendim ancak GHz düşmemesini sağlayamadım bunu bir şekilde sabitlemenin bir yolu var mı (bu arada ThrottleStop vb. programları denedim ancak yine de düşüş oluyor.).

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba bende bir adet laptop var ve bu laptun ısısı 95-96 derecelere oyundayken varmakta. Ve işlemci GHz değerim 3000'den sürekli 2400 2300 2200'lere düşmekte ve.
Oyunda kasmalara sebep olmakta. Bende araştırdım ve bu derecenin bir oyunda normal olduğunu öğrendim ancak GHz düşmemesini sağlayamadım bunu bir şekilde sabitlemenin bir yolu var mı (bu arada ThrottleStop vb. programları denedim ancak yine de düşüş oluyor.).

Öyle bir şey yok sanırım. Bakımlarını yaparsan ısı azalır değerler düşmez.

Hocam, macun bakımı ve fan temizliği yapıp deneyin.

Yanlış araştırmışsın. Bu değerler normal değil. 90° üstü tehlikeli oluyor. 105° gibi işlemci yanar artık. Ama muhtemelen 100° olunca bilgisayar kapanır.
GHz sabitleyemezsin ama limitleyebilirsin. Ama limitlemek senin işine yaramaz.

95 dereceye çıkan cihazda GHZ sabitleme yaparsanız, işlemci birkaç haftaya yanar. Temizliğini ve termal macunu yenileme vakti gelmiş gibi duruyor.
Yanmıyor. Çok yaşadım ve halen de öyle kullanıyorum. ThrottleStop ile o iş halledilebiliyor.
Yanlış araştırmışsın. Bu değerler normal değil. 90° üstü tehlikeli oluyor. 105° gibi işlemci yanar artık. Ama muhtemelen 100° olunca bilgisayar kapanır.
GHz sabitleyemezsin ama limitleyebilirsin. Ama limitlemek senin işine yaramaz.
Eski nesil İntel muhtemelen. Onlarda SpeedStep kapatılıp ThrottleStop ile çarpan hızı ve çarpan sayısı kitlenebiliyor. Ve 100 derecede kapanmaması için bir ayar kapatılıyordu onu unuttum.

Edit:Aslında CPU hızını sınırlamak ısınmaısını engeller ve en iyi performans veren ayar bulunabilir.

Öyle bir şey yok sanırım. Bakımlarını yaparsan ısı azalır değerler düşmez.
Bakımları 1 ay önce zaten yapıldı yetkili servis tarafından hocam.
Hocam belki quick CPU işinize yarayabilir tam emin değilim.
Hocam quick cpu adlı programdan işlemci hızı sabitleme olayı yapılacaksa zaten 4100 Ghz den 3000'e sabitleme yapmıştım ısıdan dolayı.

Geri
Yukarı