İsim ve soyad nasıl değiştirilir?

Zeuszeus2023

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Belki Yazılımcı
1- Nasıl değiştirilir?
2- İsminde ayıp veya hatalı şeyler haricinde olanlarda değiştirebilir mi?
3- Değiştirmek para tutar mı?

Ismi ve soyadı ayrı ayrı yazmanız daha iyi. Tek seferde ikisi de değişebiliyorsa tek olarak yazabilirsiniz. Önceliğim isimde ama soyadını da sonra değiştirmek istiyorum.

Sebebim: 1- beğenmiyorum, 2- telefuz ederken insanlar anlamıyor.

Not: Burada Technopat'ta yazan ismi dikkate almayın. Onu öylesine yazdım. Gerçek ismimi paylaşmak istemiyorum.

İsim değiştirmek için mahkemeye baş vurmak gerekiyor. Eskiden kolayca değişiyordu fakat şimdi geçerli bir sebep olmadığı sürece oyalanıp durursunuz. Eskiden (1-1,5 yıl) önce tanıdığım kişi çok uğraştı. Ne oldu bilmiyorum. Sanırım para ödemeye gerek yok. Fakat yeni kimlik çıkarmak veya kimliğe vesikalık fotoğraf için yine para çıkar cebinizden.

1- Nasıl değiştirilir?

Ismi ve soyadı ayrı ayrı yazmanız daha iyi. Tek seferde ikisi de değişebiliyorsa tek olarak yazabilirsiniz. Önceliğim isimde ama soyadını da sonra değiştirmek istiyorum.

Not: Burada Technopat'ta yazan ismi dikkate almayın. Onu öylesine yazdım. Gerçek ismimi paylaşmak istemiyorum.
Mahkemeye başvuracaksınız ama haklı sebep olması zorunlu. Yoksa değişiklik yapmazlar. Haklı sebep olarak telaffuz zor olması sayılabilir ama hakime bağlı.

1- Nasıl değiştirilir?

Soy isim değiştirme şartları:

Kişinin soyadının soyadı kanununa aykırı olması durumunda soyadı değişikliği davası açabilir.
Buna ek olarak soyismin gülünç olması da soyisim değiştirme davası açmak için yeterli bir nedendir.
Genel ahlaka ya da kişinin dini değerlerine aykırı bir soyisim için de soyisim değiştirme davası açılabilir.
Kişinin çevresindeki insanlar tarafından farklı soyadla tanınması soyadı değişikliği davası için haklı bir sebeptir.
Soyadının geçmişte yaşanan kötü bir olayı hatırlatması soyadı değişikli davası için neden olarak gösterilebilir.
Kişinin ebeveynleriyle yaşadığı sorunlar nedeniyle soyad değiştirme davası açma hakkı vardır.
Sosyal yaşamı olumsuz etkileyen bir soyadı için de soyisim değiştirme davası açılabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı