Isınan HD 4650 ekran kartım ne kadar dayanır?

WhyMeBro

Hectopat
Daha fazla  
Sistem özellikleri:
İşlemci: i5 650, Anakart: PEGATRON CORPORATION IPMIP-GS, RAM: 2x2 GB, Ekran kartı: ATI Radeon HD 4650, PSU: High Power 350W 80+ Bronze.

Ekran kartım %40 yükte bile 80 dereceye ulaşabiliyor. Termal macun yenilemesi sıcaklıkları baya bır azaltır diye düşünüyorum ancak babam izin vermediği için olmuyor maalesef. (Daha doğrusu abarttigimi düşünüyor, bilgisayar elbette ısınacak diye)
Sıkıntım şu, özellikle Zoom'da matematik dersinde hoca ekrana yazı yazarken ekran kartı kullanımı %90 civarına, bazen de %100 yüke ulaşabiliyor. Bundan kaynaklı her gün ekran kartı çok sıcak çalışıyor. Resmen 1 senedir böyle sıcak çalıştığını fark ettim.
Aslında ekran kartimin performansı da bayağı bır düştü. Bilgisayarı alalı 11 sene oldu. Bence termal macunu hiç yenilemedigim için belki de senelerce sıcak calisti. Neyse, ekran kartım sizce ne kadar dayanabilir. Ekran kartında resmen 1 cm fan olmasına rağmen bayağı bır sesli çalışıyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Babanıza kartın bu sıcaklıklarda çalışmaya devam ederse çok dayanmayacağını söyleyin. Macun değişimi ve fan temizliği yaparsanız rahatlar diye düşünüyorum.

%40 yükte 80 derecelere ulaşması sıkıntı 90 derecede kendini kitliyor diye biliyorum macun yenilemeniz lazım bilgisayarcılarda ki 10 tl lik macun bile şuan işini görür

Sesli çalışması zaten ısındığına işaret. Bende de HD5750 var, ikinci elden almıştım. Macun yenilemesi yapmadan önce boşta 50 derecelerdeydi, yüke binince de 95 dereceleri görüyordu. Macunu yeniledim, alüminyum bloğunu temizledim, fanı temizledim derken boştaki ısı 40 derecelere düştü. Yüke binice de en fazla 80 derecelere ulaşıyor ki bu gayet normal :) Siz de hem işlemcinin hem de ekran kartının macununu yenileyin derim fark ediyor yani :)

Babanıza kartın bu sıcaklıklarda çalışmaya devam ederse çok dayanmayacağını söyleyin. Macun değişimi ve fan temizliği yaparsanız rahatlar diye düşünüyorum.
Dedim, olmadı.

Önce bir toz temizliği yapmanı öneririm, 11 yıllık kasadan 1 kg civarı toz çıkar tahminim 😀
6 ay önce temizliğini yapmıştım.
%40 yükte 80 derecelere ulaşması sıkıntı 90 derecede kendini kitliyor diye biliyorum macun yenilemeniz lazım bilgisayarcılarda ki 10 tl lik macun bile şuan işini görür
90 dereceye kitlemiyor maalesef.

Hepinize teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı