Isınıp kapanma problemi

mag339

Kilopat
Yer
Çorum
Daha fazla  
Bilgisayarım ısınıp kapanıyor. Geçen yaz da böyleydi, ben de güç kaynağından şüphelenip değiştirmiştim. Kışın sıkıntı çıkarmadı ama bu yaz yine başladı. Isınmadan kaynaklı olduğuna eminim artık. Ama sorun şu ki hangi parçadan kaynaklı olduğunu bilmiyorum. En başından beri ekran kartımdan şüpheleniyordum hatta güç kaynağını da ekran kartına güç yetiremiyor düşüncesiyle değiştirmiştim. Bilgisayarın yaptığı problem ise net olarak şöyle: Ortam sıcak olduğunda GTA 5 vs. oynarken aniden kendini yeniden başlatıyor (Karşıma Windows ekranı veya yeniden başlatılıyor yazısı vs. çıkmıyor. Ekran kapanıyor, sonra normal açılır gibi Gigabyte logosu ve ardından şifre ekranı geliyor). Aynı sorun hemen her oyunda başıma gelebiliyor (Ekran kartından çok işlemci kullanan Hearts Of Iron 4 oyununda bile). Daha önce MSI Afterburner ile yoklamıştım, ısıları takip etmiştim fakat görebildiğim en yüksek sıcaklık 65 dereceydi. 65 dereceyi gördükten biraz sonra kapanıyordu. Araştırmalarıma göre hiç normal değil. İşlemci ısılarına pek dikkat etmedim ama fazla yükselmiyordu. Ne işlemciye ne de ekran kartına overclock yapmadım. Sistem özelliklerim ise şöyle:

İşlemci: AMD Ryzen 3 1200 (Stok soğutucu ile birlikte)
Ekran Kartı: Asus Expedition Nvidia Geforce GTX 1050TI (Çift fanlı, ayrıca ek güç girişi yok)
Ram: Corsair Vengeance LPX DDR4 1x8GB 2400 Mhz
Anakart: Gigabyte AB-350M Gaming 3
Kasa: Aerocool Aero 800
Güç Kaynağı: Cooler Master MasterWatt 650 (Değiştirmeden önce Aerocool VX-500)

Kasamın içinde toplam 4 fan var. 1'i önde içeriye hava alırken; 2'si üstte ve biri arkada olmak üzere 3 fan egzoz görevi görmekte.

1 senedir bu problemle baş ediyorum. Şimdilik kasanın önüne vantilatör koyarak çözüyorum fakat çok can sıkıcı bir durum. Bilgisayarın hangi parçasından dolayı kapandığını nasıl öğrenebilirim? Eğer ekran kartı ise bu problemi nasıl çözebilirim? Yardımınıza ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi forumlar dilerim.

Bu sorun genelde Windows bir cihazı güç tasarrufu yapmak için devre dışı bırakmaya çalıştığı zaman meydana geliyor. Windows 10 güç ayarları ile ilgili bir sorun, bir çok kişi bu sorundan muzdaripmiş ve sorunu güç ayarlarını düzenleyerek çözmüş. Tabii sizin sorununuz da bu olacak diye birşey yok. Bence yine yazılımsal, inşallah yazılımsaldır. OC yapmış mıydınız ?
Hayır kullanmıyorum.

Bu sorun genelde Windows bir cihazı güç tasarrufu yapmak için devre dışı bırakmaya çalıştığı zaman meydana geliyor. Windows 10 güç ayarları ile ilgili bir sorun, bir çok kişi bu sorundan muzdaripmiş ve sorunu güç ayarlarını düzenleyerek çözmüş. Tabii sizin sorununuz da bu olacak diye birşey yok. Bence yine yazılımsal, inşallah yazılımsaldır. OC yapmış mıydınız ?
Geçen sene bu problem ortaya çıkana kadar hiç OC yapmamıştım. Daha sonra problemi çözmek için Asus GPU Tweak II'yi bayağı bir kurcaladım o sıralar yaptım. Şimdi güç ayarlarına bir bakacağım.
Güç ayarlarını internetten de kontrol ederek biraz kurcaladım. Şimdi bilgisayarı yeniden başlatıp yeniden deneyeceğim.

Düzenleme: İşe yaramadı. Yine kapandı.
Hala problemim çözüme kavuşmuş değil. Fanlardan birini öne aldım bir kez daha termal macun değiştirdim ancak olmuyor. Lütfen yardım edin ne yapmam gerek? İyi forumlar diliyorum.
Düzenleme: Yeni bir fan alıp onu da ekledim. Şu an bütün fan yuvaları dolu ve şöyle: Arkada 1 ve yukarıda 2 fan havayı dışarıya tahliye ederken, önde 2 fan içeriye hava alıyor. Termal macunumu yeniledim ve yeniden temizlik yaptım.Termal macun olarak Cooler Master HTK-002 kullandım. Ama sorunum hala devam ediyor. @bitwise Hocam HWInfo resimlerini eklemiştim konuya. Bakabildiniz mi?
1 yıl sonra düzenleme: Yaz geldi problem tekrar başladı. Kışın bir sıkıntım yoktu havalar ısınınca tekrar başladı. Yeni fikirler var mı?
Bu problem iyice sinir etmeye başladı. Kasanın önünde son seviyede vantilatör çalıştırıyorum. Oyun dahi oynamıyorum, video izlerken kapanıveriyor. Ortam serinken problem yok fakat sıcaklıklara baktığımda gayet normal görünüyor. N'olursunuz yardım edin.
Ek Açıklama 2020-09-04 182931.png

Sıcaklıklar bu şekilde kapanmadan önce.
Düzenleme 3 Nisan 2021:
Havalar ısındı sıkıntı yine başladı 2-3 senedir aynı problemi yaşıyorum yok mu bi yardım edecek?

Son düzenleme:
Hocam aklıma benim pek bir şey gelmiyor. Sorun yazılımsal olabilir, belki SSD/HDD sorun olabilir, PSU olabilir. Sıcaklık değerleri gayet uygun. Belki sorun donanımsaldır. Anakart, işlemci ve benzeri.
Şahsi düşüncem belki sorun anakartınızda. PC'de ısınıp kendi kapatacak tüm donanım kalmadı sıcaklıkları gayet uygun sistemin.

Hocam aklıma benim pek bir şey gelmiyor. Sorun yazılımsal olabilir, belki SSD/HDD sorun olabilir, PSU olabilir. Sıcaklık değerleri gayet uygun. Belki sorun donanımsaldır. Anakart, işlemci ve benzeri.
Şahsi düşüncem belki sorun anakartınızda. PC'de ısınıp kendi kapatacak tüm donanım kalmadı sıcaklıkları gayet uygun sistemin.
3 senedir kafayı yiyorum, garantiler de bitti, tüm parçaları değiştirecek param da yok maalesef. PSU çoktan değiştirdim bu arada ilk ondan şüphelenmiştim çünkü. Anakart da 2 kere garantiye gidip geldi. SSD'yi de ilk laptop için almıştım o zaman sıkıntı yoktu laptopta kapanma problemi yaşamadım hiç. HDD de sonradan alındı problem zaten vardı almadan önce. Ayrıca bu 3 sene içinde WIFI kartı da aldım (yukarıda bir arkadaş sormuştu) 8 GB daha RAM ekledim aynı modelden. Ama yok işte olmuyor çözemiyorum.

3 senedir kafayı yiyorum, garantiler de bitti, tüm parçaları değiştirecek param da yok maalesef. PSU çoktan değiştirdim bu arada ilk ondan şüphelenmiştim çünkü. Anakart da 2 kere garantiye gidip geldi. SSD'yi de ilk laptop için almıştım o zaman sıkıntı yoktu laptopta kapanma problemi yaşamadım hiç. HDD de sonradan alındı problem zaten vardı almadan önce. Ayrıca bu 3 sene içinde Wi-Fi kartı da aldım (yukarıda bir arkadaş sormuştu) 8 GB daha RAM ekledim aynı modelden. Ama yok işte olmuyor çözemiyorum.

Hocam belki işlemciden olabilir. Sizin adınıza çok üzüldüm 3 yıl sonuçta oyun almak için alıyorsunuz internette bile gezinemiyorsunuz. Yeniden başlatıyor. Size tavsiyem bir bilgisayarcı ya da AM4 soket işlemcili bir PC kullanan arkadaşınız varsa onunla parçaları tek tek değişip test edin. Belki sorunu tespit edersiniz. Saçma gelebilir ama evinizdeki elektrik hattında bir sorun da olabilir mi? Olurya belki bazı sistem parçalarına yüksek voltaj verip ısındırma ya da bozma yapıyordur.

Elektrik hattından olacağını sanmam tüm prizlerde topraklama var. Bir de maalesef buralarda pek işinin ehli bir bilgisayarcı yok o yüzden burada konu açtım belki yaşayan bilen vardır diye. Her yaz aynı sıkıntı vantilatörü çıkaracağım tekrar galiba.

Elektrik hattından olacağını sanmam tüm prizlerde topraklama var. Bir de maalesef buralarda pek işinin ehli bir bilgisayarcı yok o yüzden burada konu açtım belki yaşayan bilen vardır diye. Her yaz aynı sıkıntı vantilatörü çıkaracağım tekrar galiba.

Umarım ileride çözersiniz sorunu. Yardımcı olamadığım için üzgünüm.

Geçen sene bu problem ortaya çıkana kadar hiç OC yapmamıştım. Daha sonra problemi çözmek için ASUS GPU Tweak II'yi bayağı bir kurcaladım o sıralar yaptım. Şimdi güç ayarlarına bir bakacağım.

Güç ayarlarını internetten de kontrol ederek biraz kurcaladım. Şimdi bilgisayarı yeniden başlatıp yeniden deneyeceğim.

Düzenleme: İşe yaramadı. Yine kapandı.
Hala problemim çözüme kavuşmuş değil. Fanlardan birini öne aldım bir kez daha termal macun değiştirdim ancak olmuyor. Lütfen yardım edin ne yapmam gerek? İyi sosyaller diliyorum.
Düzenleme: Yeni bir fan alıp onu da ekledim. Şu an bütün fan yuvaları dolu ve şöyle: Arkada 1 ve yukarıda 2 fan havayı dışarıya tahliye ederken, önde 2 fan içeriye hava alıyor. Termal macunumu yeniledim ve yeniden temizlik yaptım. Termal macun olarak Cooler Master HTK-002 kullandım. Ama sorunum hala devam ediyor. @bitwise hocam HWiNFO resimlerini eklemiştim konuya. Bakabildiniz mi?
1 yıl sonra düzenleme: Yaz geldi problem tekrar başladı. Kışın bir sıkıntım yoktu havalar ısınınca tekrar başladı. Yeni fikirler var mı?
Bu problem iyice sinir etmeye başladı. Kasanın önünde son seviyede vantilatör çalıştırıyorum. Oyun dahi oynamıyorum, video izlerken kapanıveriyor. Ortam serinken problem yok fakat sıcaklıklara baktığımda gayet normal görünüyor. N'olursunuz yardım edin.Eki Görüntüle 657928

Sıcaklıklar bu şekilde kapanmadan önce.
Düzenleme 3 Nisan 2021:
Havalar ısındı sıkıntı yine başladı 2-3 senedir aynı problemi yaşıyorum yok mu bir yardım edecek?

Güç ayarlarını nereden değiştiriyoruz acaba?

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı