Isınma Problemi Nedeniyle Soğutucu Sistem Tavsiyeleri

Hakan Dinler

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba
Lenovo Z500 i5-3210m Geforce GT-645M ekran kartlı bir bilgisayarım var. Size danışmak istediğim bir kaç konu var.
- Cihazı alalı yaklaşık 2 yıl oldu. Arada sırada canım sıkıldıkça temizleme solüsyonları ile temizliğini yaparım. Bir ara yatağın, koltuğun üzerinde filan kullandım çok ısınmaya başladı bende tozları temizlemek için elektrik süpürgesine fanı çektirdim. Ondan sonra düzelir gibi oldu ancak oyun oynarken çok ısınmaya başladı.
- Yaptığım olayın iyi bir şey olmadığını düşünmeye başladım, bu fana zarar veriyor sanırım. Şuan günlük kullanıyorum ve sadece World Of Tanks oynuyorum. Oyunu Nvidia nın Geforce Experince deki optimum seçeneğinde oynuyorum. Sniper moduna geçtiğinde etrafta 2 -3 patlamış tank varsa çok aşırı derecede fps düşüyor (15-18 gibi). Onun haricinde 35-40-50 fps değer aralığında oynuyorum.
- Soğutucu alıp OC yapmayı uzun zamandır düşünüyorum bütçem 100-125 liraya kadar. Herkes sanırım bu fiyatlara Zalman ZM-NS2000 tavsiye eder. Ancak Zalmanın iflas ettiğini okudum ve fiyatlarda belki düşüş olur diye beklesem mi diye düşünmekteyim.
- Bir de bilgisayarı söküp termal macun sürmenin faydası olur mu ? diye düşünmekteyim.

Yardım ederseniz çok sevinirim.

• İki yıl sonunda termal macunları değiştirmenin faydası olacaktır.
  • Tek ve büyük fanlı iyi bir marka notebook soğutucu işinizi bir nebze görecektir.
  • Elektrik süpürgesiyle çekmek bildiğim kadarıyla zararlı.
  • Zaten bilgisayarınız çok ısınıyormuş, bu sorunu biraz engelleseniz bile zaten notebooklarda OC tavsiye edilmiyor. Zaten OC denilcek bir fark da olmuyor, denedim...

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı