İşitme Testi Nasıl Yapılıyor?

Kastanbolu

Kilopat
Merhabalar, ben işitme kaybım olduğunu düşünüyorum. Kalabalık ortamlarda en ufak bir şey olsun karşımdaki kişiye tekrarlamasını istetiyorum. Geçen bunla ilgili doktora gittim, kulağıma bir şey soktu baktı bir şey yok. Test yapalım dediler ayın 10'una yarına randevu verdi, test yapacak da nasıl bir test oluyor bu merak ediyorum. Bilgisi olan veya kendisine yapılan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşe girmeden önce alınan raporda bu test vardı, gene de sorarsın. Şu şekilde işliyor.

Seni ses geçirmeyen izole bir odaya alıyorlar ve kulağına kulaküstü kulaklık takıyorlar. Elinde de basabileceğin bir buton var ucu kablo ile sisteme bağlı. Test başlıyor kulaklıktan çeşitli frekanslarda sesler veriyorlar ve sen de duyduğun zaman ya da duyarsan bu butona basıyorsun. 10 dakikadan uzun sürmüyor. Sonucunu alıyorsun ve doktor da raporunu hazırlıyor, bu kadar.

Harbiyede girdim ben bu teste. 4-5 metre uzaga yollayıp cok düşük bır sesle hangi takımlısın diye sormuşlardı. Doktor seninle karşılıklı konuşarak bu testi yapacak.
Ben de bu sene mülakatlara girdim. Özel bir odaya sokup kulağıma özel bir kulaklık taktılar. Belirli frekanslarda sesler dinlettirdiler, duyduklarımda düğmeye basmam istendi.

Öncelikle geçmiş olsun.

Telefon kulübesi gibi ses geçirmez bir odaya alıyorlar ilk önce (yada cok az geçirgen) . Daha sonra bir kulaklık takıyorsunuz ve size belirli frekanslarda sesler dinletilmeye başlanıyor.

Sesi ilk duyduğunuz anda butona basarak duyudgunuzu belirtiyorsunuz ki duyma eşiğiniz nerede başlıyor cihaz ölçebilsin.

Çok kısa 10 dakika gibi bir zamanda bu teski yapabilirsiniz.

Şu youtube da ki bass testi tizz testi videoları gibi. sadece tıbbi ortamda yapılıyor

Evet, bir odaya sokup kulaklık takıp karşı camdan doktor'a duyuyorsan onayla,onaylama gibisinden kafa hareketiyle karşılık verdim.
Bip sesi gelcek dediler de bazı frekanslar da bip değil de farklı bir ses geldi bende ses sestir diyerek onayladım ama hata mı yaptım bilmiyorum bazılarına direk duymuyorum dememe rağmen o frekans'a duyuyorum dedim.
Testim ondan sebeb mi normal yazdılar kağıta anlamadım, internetten farklı bir test yapınca işitme kaybınız olabilir doktora görününüz dedi çünkü bir tek sesli ortamlarda iletişimim kötü oluyor.

Geri
Yukarı