İşlemci 1 ve 2, 80 derece olmasına rağmen 3. ve 4. çekirdek bir anda 100 derece oluyor

Nefe

Hectopat
Arkadaşlar merhaba çok oyun oynayan biri değilim genellikle kardeşim çok oyun oynuyor ve bana hemen hemen her zaman oyun oynarken ilk 10 dakikada bilgisayarın kapandığından bahsediyor. LoL'ü rahatlıkla oynayabiliyorum ama en basit örnek olarak Hades oynuyordum bugün ve MSI Afterburner'dan sıcaklıklara da dikkat ettim 1. ve 2. çekirdek 80 derecelerde geziyor hatta 3. ve 4. çekirdekte 80 derecelrde ama aniden 100'ü görüp geri 80'e geri dönüyor birkaç kez böyle olduktan sonra bilgisayar kapanıyor. ThrottleStop kullanıyorum artı olarak laptopa soğutucu takılı. Boşta 55 derecelerde oluyor özelliklerim bu şekilde:
i5 2410M.
8 GB RAM 4+4
GT 540M.

1 ay oldu hocam termal macunu falan yeniletmiştim, sorun uzun zamandır var aslında ben sadece lol oynadığım için çok umursamıyordum. Şimdi bir fan aldım soğutucu belki çözer diye ama işe yaramadı.
Zamanında aynı sorunu yaşıyordum. Soğutucu alarak işimi garantilemiştim. Ardından SSD aldım ve sıcaklıklar 10 derece düştü. Ama sanırım şöyle bir şey var. Ben mesela bir oyuna girdiğimde kullanım değeri %50 iken sıcaklık 70 gösteriyordu. %70 e çıktığında sıcaklık aniden 90 a çıkıyordu. Yani sensörlerde sıkıntı olabilir. Sensörlerde sıkıntı oluncada işlemci hızını düşürüyor ama elimi bi' değdiriyorum o kadar sıcak değil.

Zamanında aynı sorunu yaşıyordum. Soğutucu alarak işimi garantilemiştim. Ardından SSD aldım ve sıcaklıklar 10 derece düştü. Ama sanırım şöyle bir şey var. Ben mesela bir oyuna girdiğimde kullanım değeri %50 iken sıcaklık 70 gösteriyordu. %70 e çıktığında sıcaklık aniden 90 a çıkıyordu. Yani sensörlerde sıkıntı olabilir. Sensörlerde sıkıntı oluncada işlemci hızını düşürüyor ama elimi bi' değdiriyorum o kadar sıcak değil.
Bende böyle düşündüm açıkçası ve sistem 100 derece olunca kendini kapama özelliği var sanırım onu kapatırsam yaşamam diye düşünüyorum. Bir sorun olur mu acaba?

1689266868758.png

Bu şekil kullanıyorum lol oynarken de riske atmayayım diye 17 ye çekiyorum.

Bende böyle düşündüm açıkçası ve sistem 100 derece olunca kendini kapama özelliği var sanırım onu kapatırsam yaşamam diye düşünüyorum. Bir sorun olur mu acaba?

Eki Görüntüle 1860668
Bu şekil kullanıyorum lol oynarken de riske atmayayım diye 17 ye çekiyorum.
Riske değmez hocam. En az 2.00 GHz yapabilirsiniz bu arada.

Hocam ne yapacağım şimdi yok mu çözümü. İlk 2 çekirdek sabitken diğer 2 çekirdek sürekli değişiyor 80 100 çok saçma değil mi?
Hocam zaten işlemci 2 çekirdek. Mantıksal çekirdekleri 4. Bilmiyorum zaten eski nesil laptoplar ısınma kronik sorunlu. Alışmak lazım. Soğutucu fanın en kalitesini alsanız bile fırın gibi yanar.

Geri
Yukarı