İşlemci Afterburner'da 115 dereceye kadar çıkıyor ve 15 dakika sonra crash yiyorum

Kn_Bay

Hectopat
Makaleler
1
İyi akşamlar.
Yaklaşık 2 hafta önce bir bilgisayar toplattım. Sistemin parçaları açıklamamda var. Salı gününe kadar bir sıkıntı yoktu. Salı günü tatile gidecektim ve son bir kez oynayayım dediğimde Warzone'u 15dk oynadıktan sonra crash yemeye başladım. 5 gün yoktum. Şimdi geri döndüğümde aynı sıkıntı devam ediyor. MSI Afterburner'dan sıcaklık kontrolü yapayım dedim ve işlemcinin 115 dereceye kadar çıktığını gördüm. Salı gününe kadar bir sıkıntım yoktu. En son yediğim crashden sonra bilgisayarı yeniden açmaya çalıştığımda "CPU over temprature" hatasını aldım. Ancak MSI Afterburner'a göre 100 derecenin altına inmediğinden işlemcimin çoktan kavrulmuş olacağını düşündüm.
Acaba sensörlerde bir sıkıntı olabilir mi bunu nereden anlayabilirim?

İşlemciniz ne? Nerdeyse tüm işlemcilerin max sıcaklığı 100 derece. Bu dereceye gelince kendini kapatıyor direkt. 115'lerde çalışması imkansız. Farklı programlarla ya da BIOS'tan kontrol et sıcaklıkları.

İşlemci soğutucusu montajını kontrol edin. İşe yaramazsa bilgisayarı satın aldığınız yere ulaşın sorununuzu anlatın yardımcı olurlar.

İşlemcinin 115 dereceye çıkması mümkün değil. Bir yerde bir sıkıntı olmalı.
İşlemciniz ne? Nerdeyse tüm işlemcilerin max sıcaklığı 100 derece. Bu dereceye gelince kendini kapatıyor direkt. 115'lerde çalışması imkansız. Farklı programlarla ya da BIOS'tan kontrol et sıcaklıkları.
İşlemciye undervolt uygulayın ve fanı kontrol edin. MX4 macun alıp sürebilirseniz sürün. Kule tipi bir soğutucu alabilirsiniz.
Eğer 115 derece olmuş ve kapanmamışsa direk iade et derim.
İade etme süresi 14 gün diye biliyorum.
İşlemci soğutucusu montajını kontrol edin. İşe yaramazsa bilgisayarı satın aldığınız yere ulaşın sorununuzu anlatın yardımcı olurlar.

İtopya'dan satın almıştım demonte geldi bir sürü sıkıntı yaşadım alalı 1 ay oldu iade edemem. Ryzen 5 3600 işlemcim. Stok soğutucusu var. Sürülü gelen thermal macunu var. Sensörlerde sıkıntı olabilir dedim ama bilemiyorum. Salı gününe kadar hiçbir sıkıntısı yoktu. Salı günü ne değişti bilemiyorum. Bios'dan işlemci fanı hızını max speed e çektim ama bir değişim göremedim. Bilgisayar zaten 15dk Warzone oynadıktan sonra crash veriyor tamamen kapanıyor. Ama bu 15 dakikalık süreçte hiç 105 derecenin altına indiğini görmedim warzone oynadığım süreçte.

İtopya'dan satın almıştım demonte geldi bir sürü sıkıntı yaşadım alalı 1 ay oldu iade edemem. Ryzen 5 3600 işlemcim. Stok soğutucusu var. Sürülü gelen thermal macunu var. Sensörlerde sıkıntı olabilir dedim ama bilemiyorum. Salı gününe kadar hiçbir sıkıntısı yoktu. Salı günü ne değişti bilemiyorum. Bios'dan işlemci fanı hızını max speed e çektim ama bir değişim göremedim. Bilgisayar zaten 15dk Warzone oynadıktan sonra crash veriyor tamamen kapanıyor. Ama bu 15 dakikalık süreçte hiç 105 derecenin altına indiğini görmedim warzone oynadığım süreçte.
Böyle bir sorunda 30 gün, 50 gün diye bir sürenin önemi yok. İşlemcinin 100 dereceyi geçip kendini kapatmaması çok ciddi bir sorun. Bunu videoya çekip kanıtlarsan ürünü göndermeden bile yardımcı olabilirler.

Benzer bir sorunu 3d yazıcımda yaşamıştım. Gearbestten aldığım yazıcının baskı ucu normalde 200 dolayında olmasına rağmen 300 dereceye, hatta fazlasına ulaşıp kor hale geliyordu. Videoya çekip gönderdim, direkt yenisini gönderdiler. Bu tarz durumlar çok tehlikeli. Fark etmeden açıp başından kalksam yangın çıkmama ihtimali yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı