İslemci çekirdeğini açınca donuyor

merto14

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar yanlış duymadiz 2 cekirdekli Phenom islemcimin cekirdegini açtım fakat sorun var 4 cekirdekteyken donuyor. 3 cekirdekken sorun yok. OC yapmadim ne yaparsam 4 cekirdek de kullanabilirim ornek anakart voltaj verme ya da baska bir şey?

Hocam zaten çekirdek açma işi şans işi. Elindeki çip iyiyse sorunsuz kullanırsın, ama çok iyi olmayan bir çipse siizin yaşadığınız şeyler başınıza gelir. Şu anki durumda 4 çekirdek kullanmanız mümkün görünmüyor. Yine de bir miktar voltaj vermeyi deneyebilirsiniz. Voltaj arttırma işlemini yavaş adımlar ile yapmanız gerkiyor, örneğin 1.4v çalışan bir işlemciye bir anda 1.7v verilmez. 1.425 - 1.450 - 1.475..... diye adım adım ilerleyiniz. (Volraj derğerleri örnektir her işlemci modelinin voltajı farklıdır)

Hocam zaten çekirdek açma işi şans işi. Elindeki çip iyiyse sorunsuz kullanırsın, ama çok iyi olmayan bir çipse siizin yaşadığınız şeyler başınıza gelir. Şu anki durumda 4 çekirdek kullanmanız mümkün görünmüyor. Yine de bir miktar voltaj vermeyi deneyebilirsiniz. Voltaj arttırma işlemini yavaş adımlar ile yapmanız gerkiyor, örneğin 1.4v çalışan bir işlemciye bir anda 1.7v verilmez. 1.425 - 1.450 - 1.475... Diye adım adım ilerleyiniz. (volraj derğerleri örnektir her işlemci modelinin voltajı farklıdır)

1.3 voltu 1.4 deniyorum.

4 çekirdek kullanılabiliyor olsa Intel kapatmaz daha çok paraya satardı. İşlemciye voltaj ver, çalışırsa çalışırız çalışmazsa yapacak bir şey, kapalı olmasının nedenini öğrenirsin.

AMD hocam.

1.3 voltu 1.4 deniyorum.

AMD hocam.
Dediğim gibi tek seferde o kadar hızlı arttırmayın. Her seferde+0.025 volt arttırarak her seferinde stabilite ve kulalnım testi yapın. Yavaş adımlarla voltaj arttırın.

Son düzenleme:
Şans işi o mesele. Ben de şansa bala çalışmıştı o iş ve iyi bir performans artışı elde etmiştim.

Dediğim gibi tek seferde o kadar hızlı arttırmayın. Her seferde+0.025 volt arttırarak her seferinde stabilite ve kulalnım testi yapın. Yavaş adımlarla voltaj arttırın.

1.4 Volta 30dakika dayandi.

Yok hocam voltaj ise yaramiyor 3cekirdek yapip OC 4.GHz kadar getireceğim oyle sorun olmuyordu.

Sorunu cozdum benim PSU 300wat 3 cekirdekte donma olmuyor 4E cekince daha fazla guc tukettigi icin donuyormus yani PSU yetmedigi icinmis olabilir mi?

Son düzenleme:
1.4 Volta 30dakika dayandi.

Yok hocam voltaj ise yaramiyor 3cekirdek yapip OC 4.GHz kadar getireceğim oyle sorun olmuyordu.

Sorunu cozdum benim PSU 300wat 3 cekirdekte donma olmuyor 4E cekince daha fazla guc tukettigi icin donuyormus yani PSU yetmedigi icinmis olabilir mi?
Muhtemelen üstünde yazdığı gibi 300w değil. 12v kanalından kaç W veriyor?
İşlemci ve ekran kartı nedir?

Muhtemelen üstünde yazdığı gibi 300W değil. 12v kanalından kaç W veriyor?
İşlemci ve ekran kartı nedir?

AMD HD6570 1GB ekran karti islemcide cekirdek acmadan Phenom 2X 250 tarji bir şeydi cekirdek acinca AMD Phenom X4 B60 oldu OC yaptim 4.GHz filan GTA 5 oynuyorum. PSU'dan anlama goruntu attim 4 GB RAM filan var.

Dosya Ekleri

• 20240226_185948.jpg
    20240226_185948.jpg
    90,8 KB · Görüntüleme: 4

Yeni konular

Geri
Yukarı