İşlemci çekirdekleri arasında sıcaklık farkı

MEHMET TATLI

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Research&Development Engineer
Boşta 10 dereceye, yükte 25 küsur dereceye varan sıcaklık farkı oluşuyor 1. ve 4. çekirdek arasında. Sıkıntı oluşturur mu?

Boşta 10 dereceye, yükte 25 küsur dereceye varan sıcaklık farkı oluşuyor 1. ve 4. çekirdek arasında. Sıkıntı oluşturur mu?
İşlemci Intel mı ? Derece farkı o kadar olmasa da bu durum bende de var. Herhalde sıkıntı olmaz ama yine de tam bilgim yok.

Oluşturmaz. Windows 10 1909 ya da 2004 sürümü ile işlemcilere 15% performans artışı getirmişti. Aslında bu artışın sebebi tek çekirdek olarak en iyi performans sağlayan çekirdeğe yük bindirmesinden kaynaklı. Bu sebepten aradaki sıcaklık farkları normal. Yanlışım olabilir bu konuda.

Bunu diyorsanız İ59400F kullanıyorum bende de var.
Oyun İçi.png

Buda CS:GO için.
CSGO.png

Oluşturmaz. Windows 10 1909 ya da 2004 sürümü ile işlemcilere 15% performans artışı getirmişti. Aslında bu artışın sebebi tek çekirdek olarak en iyi performans sağlayan çekirdeğe yük bindirmesinden kaynaklı. Bu sebepten aradaki sıcaklık farkları normal. Yanlışım olabilir bu konuda.
Yükten ya da kullanımdan bağımsız bir durum bu. Sanki böyle olması tasarlanmış da gizleniyor gibi.

Eki Görüntüle 688904

Ne kadar süredir kullanıyorsunuz işlemciyi?
Bu herhalde Intel kaynaklı bir durum. R5 2600 ile hiç böyle bir sorun yaşamadım ama 9600K işlemcide de aynen böyle oluyor. Yukarıda biri 9400F için de benzer değerler atmış.

Ben bu durumu kapakla işlemci arasında lehim yerine termal macun kullanılması olayına bağladım ama belki başka bir neden vardır bilmiyorum.

Eki Görüntüle 688904

Ne kadar süredir kullanıyorsunuz işlemciyi?
1 senedir kullanıyorum ama sizin programdan dolayımı yoksa donanımsal olarak mı başka bir şey den mi dolayı çok anormal bir durum sizin yaşadığınız.
Yükten ya da kullanımdan bağımsız bir durum bu. Sanki böyle olması tasarlanmış da gizleniyor gibi.
Termal macun ne zaman yenilediniz?
İşlemci soğutucunuz, kasanız nedir?

Geri
Yukarı