İşlemci çok iyi olursa darboğaz yapar mı?

Bemydoctor

Decapat
Daha fazla  
Merhaba,

Anakart: MSI Z490 Tomahawk.
Ekran kartı: MSI 1660 Ti.
İşlemci: Intel 10600k

Sahibi olduğum bilgisayar parçalarında %14 darboğaz test ediyorum. Değerlendirmeleri nereden daha iyi yapabilirim bilmiyorum.
Sormak istediğim ekran kartı ve anakart sabit kalırsa,

Bu işlemci: i9 11900k Z490 için Single Core performans ile öne çıktığı gözüküyor. Ekran kartı işlemci darboğazı %0 görüntülüyorum.
Bir diğer düşüncem ise daha da iyi bir işlemci takılabilir mi? Donanımsal sorun olur mu?

Genel mantığım tekli Core performansını yüksek tutup anakart ve ekran kartı almadan işlemci ile oyunlarda daha yüksek performans elde edebilmek. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. ( oyun özellikle CS2)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Anakart: MSI Z490 Tomahawk.
Ekran kartı: MSI 1660 Ti.
İşlemci: Intel 10600k.

Sahibi olduğum bilgisayar parçalarında %14 darboğaz test ediyorum. Değerlendirmeleri nereden daha iyi yapabilirim bilmiyorum.
Sormak istediğim ekran kartı ve anakart sabit kalırsa,

Bu işlemci: i9 11900k Z490 için Single Core performans ile öne çıktığı gözüküyor. Ekran kartı işlemci darboğazı %0 görüntülüyorum.
Bir diğer düşüncem ise daha da iyi bir işlemci takılabilir mi? Donanımsal sorun olur mu?

Genel mantığım tekli Core performansını yüksek tutup anakart ve ekran kartı almadan işlemci ile oyunlarda daha yüksek performans elde edebilmek. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. ( oyun özellikle CS2)

Darboğazda problem olmaz ama benim düşüncem DDR5'e geçmeniz. Çünkü işlemci bu işlemci 8k, k versiyonu 10k sadece işlemci almak yerine DDR5'e geçin.
Ör.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Burada 7600X ile i9 11900K arasında biraz fark var. R5 7500F ile hemen hemen aynı olur ama DDR5 için ve uzun vadeli soket için değer.

Darboğazda problem olmaz ama benim düşüncem DDR5'e geçmeniz. Çünkü işlemci bu işlemci 8k, k versiyonu 10k sadece işlemci almak yerine DDR5'e geçin.
Ör.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Burada 7600X ile i9 11900K arasında biraz fark var. R5 7500F ile hemen hemen aynı olur ama DDR5 için ve uzun vadeli soket için değer.
DDR5 nedir

Ör.
Şöyle bir durum var Ben sadece işlemci alabiliyorum 10 K ya sizin önerdiğiniz sisteme geçmem için 14 k ya ihtiyacım oluyor :) Evet daha mantıklı ama para yok öyle bir para bulursamda zaten sonu gelmiyor bu seferde bundan daha iyi si Intel i7 13700k var 13.000 TL ye 23 bine anakartla tamamlarım gibi bunun sonu yok ki .. Ben hali hazırda ki sisteme ufak bir güncelleme yapmayı düşünüyorum ve işlemci bazında .. onun için de max işlemci 11900k ..
Bu arada yanlış anlamayın o fiyata o fps i almak isterim çok mantıklı ama malum bütçe ve şuanki sistemimi darboğazdan çıkarmak için en kolayı 11900k gibi duruyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı