İşlemci değişimi sonrası BIOS resetleniyor

couL

Hectopat
Arkadaşlar herkese selamlar, 4-5 gün önce kasamdaki işlemciyi değiştirdim. Enteresan bir durumla karşı karşıyayım. Şöyle ki sistem gayet güzel açılıyor, anakart işlemciyi tanıyor, kullanabiliyorum bilgisayarı ama mesela bilgisayarın gücü tamamen kesildiğinde BIOS resetleniyor. Tamamen kesildiğinde derken örnek olarak PC'yi kapattıktan sonra Power düğmesini arkadan kapatmak veya elektrik kesilmesi gibi durumlardan bahsediyorum. RAM'lerimin MHz değerleri sıfırlanıyor aslında onun dışında başka bir ayarım yok BIOS'ta. Ayrıca bu sıfırlanmadan sonra BIOS'u açtığımda şöyle bir uyarıyla karşılaşıyorum. BIOS son sürümünde güncel. Ne yapabilirim bu konu ile ilgili acaba?

1637676383058.png

Eklemeyi unutmuşum, bilgisayarı normal olarak kapattığımda BIOS resetlenmiyor. Dediğim gibi olay tamamen kasanın, elektrikle ilişkisi kesildiği zaman meydana geliyor.

Arkadaşlar herkese selamlar, 4-5 gün önce kasamdaki işlemciyi değiştirdim. Enteresan bir durumla karşı karşıyayım. Şöyle ki sistem gayet güzel açılıyor, anakart işlemciyi tanıyor, kullanabiliyorum bilgisayarı ama mesela bilgisayarın gücü tamamen kesildiğinde BIOS resetleniyor. Tamamen kesildiğinde derken örnek olarak PC'yi kapattıktan sonra Power düğmesini arkadan kapatmak veya elektrik kesilmesi gibi durumlardan bahsediyorum. RAM'lerimin MHz değerleri sıfırlanıyor aslında onun dışında başka bir ayarım yok BIOS'ta. Ayrıca bu sıfırlanmadan sonra BIOS'u açtığımda şöyle bir uyarıyla karşılaşıyorum. BIOS son sürümünde güncel. Ne yapabilirim bu konu ile ilgili acaba?

Eki Görüntüle 1223825

Eklemeyi unutmuşum, bilgisayarı normal olarak kapattığımda BIOS resetlenmiyor. Dediğim gibi olay tamamen kasanın, elektrikle ilişkisi kesildiği zaman meydana geliyor.

Hocam BIOS pili takılı mı?

BIOS pili nerede hiçbir fikrim yok ama dokunmadım yani ona takılıdır mutlaka. Sistem açılıyor ve kullanabiliyorum şu an sistemi herhangi bir sorun olmadan.

Ama işlemciyi değiştirmeden önce ben böyle sorunlarla karşılaşmıyordum hiç. Her ne olduysa işlemciyi değiştirdiğim günden sonra oldu. Güç tamamen kesildiğinde sistem her seferinde işlemciyle ilk defa karşılaşıyor gibi davranıyor öyle söyleyeyim size onun dışında sıfır sıkıntı ayarlar falan sıfırlanmıyor normal kapattığım zaman bilgisayarı.
Anakartın üzerinde bir pil olması lazım hocam eğer var ise muhtemelen bitmiştir.
ben şu pilin yerini bulayım olmazsa işlemciyi değiştirirken farketmeden yerinden mi çıkarttım bilmiyorum ki
Konu hortladı birazcık ama, yeni BIOS pili aldım taktım sonuç aynı. Sistem elektrikle bağlantısını kesip tekrar elektrik geldiğinde BIOS ayarları kendisini resetliyor. Acaba işlemciyi değiştirirken CMOS'la ilgili yanlış bir şey mi yaptım anlamadım. Şöyle ki ben işlemciyi takarken işlemci vidalarını tutacak metal plaka anakartın arkasına düşmüş onu oradan aldım elimle arkadan plakayı tutarak işlemciyi taktım. O metal plakanın bunlarla bir ilgisi olabilir mi acaba? Bahsettiğim metal plaka böyle dikdörtgen gibi işlemci fanının vidaları için yuva oluşturuyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı