İşlemci değişimi sonrası yapılması gerekenler

profdocuzmdr

Centipat
ECS G41T-M7 (v1.0) anakartımda E6500 işlemci takılı ve yükseltme için Q9400 işlemciyi seçtim sipariş edeceğim.
İşlemci geldikten sonra yapmam gereken işlemler sırasıyla nelerdir?
İlk defa işlemci değişimi yapacağım yardımcı olursanız sevinirim.

Soğutucuyu dikkatlice sökmelisin ve termal macunu değișmelisin. Bilgisayarıda temizlesen iyi olur. Ikiside intel olduğu için windows'ta sıkıntı çıkmaz.

ECS G41T-M7 (v1.0) anakartımda E6500 işlemci takılı ve yükseltme için Q9400 işlemciyi seçtim sipariş edeceğim.
İşlemci geldikten sonra yapmam gereken işlemler sırasıyla nelerdir?
İlk defa işlemci değişimi yapacağım yardımcı olursanız sevinirim.
PSU'dan şalteri kapatıp kabloyu çıkarın. Kasanın kapağını açın. İşlemci soğutucusunun kablosunu ve kendisini çıkarıp temizlemek için kenara koyun. İşlemciyi çıkarmak için kapağı kaldırın işlemciyi çıkarın yeni işlemciyi oka dikkat ederek oturtun. Temizlediğiniz soğutucuyu koymadan önce yeni bir termal macun sıkın. Ondan sonra soğutucuyu oturtun. Soğutucunun fanının kablosunu takın. Kasanın kapağını kapatın. PSU'ya kabloyu takıp şalteri açın. BIOS'a girin. İşlemci gözüküyor ise Windows'a girin. (İşlemci olmazsa BIOS açılmaz zaten). Windows mavi ekran verirse, güvenli moddan girip chipset sürücülerini güncelleyin.

Ben işlemci yükseltmesi yaptığımda BIOS güncellemesi yapmam şarttı çünkü anakartımın eski BIOS sürümü yeni işlemciyi görmeyecekti. BIOS güncel tutulması önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı