İşlemci fan devri boşta ve yükte ne olmalı?

192809

Kilopat
Son dönemde fanlar gürültü çalışmaya başladı. Ekran kartı 1600RPM'i geçmezken işlemci 2200'ü yükte rahatlıkla aşıyor. İşlemci 62 dereceyi geçmiyor fakat RPM yüksek mi bilemedim. (2600RPM vb.) Termal macun ve fan temizliği 2 yıldır yapılmadı. Oyunlarda akıcılık ve FPS düşmesi olmaya başladı son dönemde gözlemlediğim kadarıyla. Isınma yok fakat frekans düşüyor olabilir mi? İdeal RPM'ler neler olmalı? Bilgili arkadaşlar cevaplarsanız sevinirim. @BerkayZ87 bugün seni biraz meşgul ettim kusura bakma.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son dönemde fanlar gürültü çalışmaya başladı. Ekran kartı 1600RPM'i geçmezken işlemci 2200'ü yükte rahatlıkla aşıyor. İşlemci 62 dereceyi geçmiyor fakat RPM yüksek mi bilemedim. (2600RPM vb.) Termal macun ve fan temizliği 2 yıldır yapılmadı. Oyunlarda akıcılık ve FPS düşmesi olmaya başladı son dönemde gözlemlediğim kadarıyla. Isınma yok fakat frekans düşüyor olabilir mi? İdeal RPM'ler neler olmalı? Bilgili arkadaşlar cevaplarsanız sevinirim. @BerkayZ87 bugün seni biraz meşgul ettim kusura bakma.

Termal macun değişimi normal şartlarda 6 ayda bir yapılmalı. İşlemci frekans düşmesi normalde sıcaklık yüksek seviyeye düştüğü için olur. Güç ayarlarından
Yüksek performans seçeneğini işaretleyin. Biraz faydası olur.

MSI Afterburner ile frekans değerlerini kontrol edebilirsin eğer böyle bir şüphen varsa.
HW INFO ile kontrol ettim. Bir sorun yokmuş. 2200RPM max oluyor. Dropun sebeplerini araştırmaya devam edeceğim.
2x4 2666Mhz RAM'leri 2x8 3000 ile degisecegim umarim akicilik ve FPS droplarina fayda saglar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı