İşlemci fan hızı ayarlanmıyor

maestosoo

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba Intel stok fanım vardı ve süpürge gibi ses çıkardığı için değiştirmiştim. Yeni işlemci fanı aldım (kule tipi 2 fanlı) alalı 1-2 hafta oldu bilgisayar ilk açıldığında fanlar yavaş döndüğü için ses çıkarmıyor 2-3 dakika sonra fanlar son hız dönünce önceki fan gibi ses çıkarıyor. Anakartım eski olduğu için BIOS üzerinden ayarlayamıyorum. Bu arada fan anakart üzerinden 4'lük soket ile güç alıyor. SpeedFan gibi uygulamalar ile de denememe rağmen başarılı bir sonuç alamadım. Uygulamalar fanımı algılamıyor. Anakartım vs. desteklemediği için mi fan hızını ayarlayamıyorum. Fan hızını nasıl yavaşlatabilirim bir çözüm yolu var mıdır?

Fanım: https://www.hepsiburada.com/frisby-...-uyumlu-p-HBCV00000H6EYA?magaza=Fay-Teknoloji

Anakart: INTEL H55

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım kullanılan fanlar PWM değil. Hem bu fiyata olacağını sanmıyorum hem de bilgilerinde belirtilmemiş. Eğer fanların güç kablosu 3 pinli ise her zaman son hız çalışacaktır. PWM fanlar alıp monte ederek bu sorundan kurtulabilirsin.

Güç ayarlarından, en yüksek işlemci %100, en düşük işlemci %5 yapın, fan hızı düşer.
Saten öyleymiş yine de sağol

Sanırım kullanılan fanlar PWM değil. Hem bu fiyata olacağını sanmıyorum hem de bilgilerinde belirtilmemiş. Eğer fanların güç kablosu 3 pinli ise her zaman son hız çalışacaktır. PWM fanlar alıp monte ederek bu sorundan kurtulabilirsin.
Anladım teşekkürler bidahaki sefere dikkat edeceğim

Başka bir forumda gördüm, bi arkadaş fan kontrolcüsü almış öyle kontrol edebiliyormuş. Fan kontrolcüsü alsam işe yarar mı? Bir de sitelerden baktığımda fan kontrolcüsü bulamıyorum fan çoklayıcı var hep nerden bulabilirim

Saten öyleymiş yine de sağol

Anladım teşekkürler bidahaki sefere dikkat edeceğim

Başka bir forumda gördüm, bi arkadaş fan kontrolcüsü almış öyle kontrol edebiliyormuş. Fan kontrolcüsü alsam işe yarar mı?
Ve nereden bulabilirim

Son düzenleme:
Fanlarının tam modelini ve bağlantı türünü bilmediğimden bir model öneremiyorum. Ayrıca şu an kullandığın fanların RGB'si kontrolcüyle kontrol edilenlerden değil gördüğüm kadarıyla. Her RGB fan kontrol edilebilir değildir. Bazıları Fİxed RGB denen sabit programlanmış şekilde çalışırlar. Sana tavsiyen yeni fanlar alman. O zaman kontrolcüyü de ona göre önerebilirim.

Fanlarının tam modelini ve bağlantı türünü bilmediğimden bir model öneremiyorum. Ayrıca şu an kullandığın fanların RGB'si kontrolcüyle kontrol edilenlerden değil gördüğüm kadarıyla. Her RGB fan kontrol edilebilir değildir. Bazıları Fİxed RGB denen sabit programlanmış şekilde çalışırlar. Sana tavsiyen yeni fanlar alman. O zaman kontrolcüyü de ona göre önerebilirim.
Tamam teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı