İşlemci Fan Hızı Boşta 1500 RPM Normal mi?

LeBlanc

Hectopat
Arkadaşlar selam, sistem boşta iken fan hızım 1500 RPM. Yani BIOS'u sıfırladığımda otomatik atanan hız bu. Ama fan ayarlarına girip defaulta tıklarsam boştayken olan fan hızını 800 RPM olarak değiştiriyor. Bu ikilem BIOS'umu güncellemem ile ortaya çıktı. Şu an son sürüm kullanıyorum BIOS'u. 1500RPM fazla değil mi sizce boştayken?

22222.jpg

Şunu fark ettim. Ram frekansını 2133' den 3000' e yani ramlerimin desteklediği son sınıra çıkardığımda bu hız 1500 rpm oluyor. Default olarak ( 2133 ) bıraktığımda 800 rpm olarak çalışıyor fan.

Şunu fark ettim. Ram frekansını 2133' den 3000' e yani ramlerimin desteklediği son sınıra çıkardığımda bu hız 1500 rpm oluyor. Default olarak ( 2133 ) bıraktığımda 800 rpm olarak çalışıyor fan.

Evet, ben de onu kastettim. RAM hızlarını artırdığında fan devri de artar. Dediğim değerlere getirebilirsin.

İşte sorun orda. Ben default ayarlara getiriyorum hw monitör kısmından bakıyorum 800 rpm oluyor, ayarları kaydedip çıktığımda 1500 olarak çalışmaya devam ediyor.

BIOS'a girip, fan ayarlama yerine gel. Oradan "set to default" a tıkla. Fanlar normala dönecek. Sağ üstten çarpıya tıklayıp, BIOS'tan çıkarsan ses yapmaması lazım. Ayrıca benim yaptığım ayarları da deneyebilirsin: 35 derecede %25, 55 derecede %45, 70 derecede %65, 85 derecede %100.

BIOS'a girip, fan ayarlama yerine gel. Oradan "set to default" a tıkla. Fanlar normala dönecek. Sağ üstten çarpıya tıklayıp, BIOS'tan çıkarsan ses yapmaması lazım. Ayrıca benim yaptığım ayarları da deneyebilirsin: 35 derecede %25, 55 derecede %45, 70 derecede %65, 85 derecede %100.
Güzelmiş o fan ayarlarını ayarlamaya çalışacağım. Teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı