Çözüldü İşlemci fanı dönmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

RoaringLion

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Araf
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
• Gainward GeForce RTX 4070 Ti 12GB Ekran Kartı
• Intel Core i7 13700K İşlemci
• GSKILL 64GB(2x32) TRIDENT Z5 RGB SİYAH DDR5 5600MHz CL28 Çift Kanal Bellek
• Asus Prime Z790-A Anakart
• Samsung 990 Pro Soğutuculu 2 TB SSD x2
• Samsung HD103SI HDD
• Asus ROG Strix Helios GX601 Kasa
• MSI MPG A1000G PCIE5 1000W 80+ Gold Güç Kaynağı
• Asus ROG Ryuo III 360 ARGB 360mm İşlemci Sıvı Soğutucu
• Asus VP249QGR
• SS Apex 7
• SS Rival 600
• Logitech Z207
Profil Kapağı
1522506711
Bilgisayarım yeni değil. İçini uzun zamandır açmadım kablolarına ellemedim. Windows 10 kullanıyorum. Windows'un sitesinden ISO indirerek format attım. Tüm ayarlar, güncelleştirmeden güvenlik, kurtarma ekranından bu bilgisayarı sıfırlayın seçeneğindeki seçerek bilgisayarıma format attım. İkisinde de yanlış attığım için aynı yerden farklı ayarlarla tekrar attım. Bu sefer de fan dönmemeye başladı performansta düşüş gözlemleyince fark ettim. PC açılırken 6 defa dıt sesi çıkartıyor ve CPU fan error yazıyor. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Fanın altında, marka modelin de yazdığı, yuvarlak bir etiket bulunur. O etiketin kaldırın, altında küçük yuvarlak yumuşak bir plastik kapak var. Onu ince uçlu düz bir torna vida ile kaldırın. Mili ve mil yatağını göreceksiniz. O kısma bir damla makine yağı damlatın. Uzun yıllar bakımı yapılmayan ve eski fanlarda, yağ kalmıyor ve zor dönmeye başlıyor.

Ayrıca bu anlattıklarım dediğim gibi etiket altında plastik kapak olan fanlarda geçerli. Bazı model fanlarda öyle bir kapak yok ve yağlama konusunda müdahale etmek çok çok zor.
CPU fanının dönmediğini gözlemlediniz mi yoksa sadece verdiği hata yüzünden böyle bir çıkarım yaptınız? Eğer CPU fanı dönmüyorsa fan güç bağlantılarını kontrol edin eğer her şey düzgün takılıysa bir kez daha çıkar tak yapmayı deneyin. Fanın içi çok tozlanmış olabilir bir temizlemeyi deneyin. Eğer halen fan dönmüyorsa soğutucu mağlesef ömrünü tamamlamıştır.

CPU fanının dönmediğini gözlemlediniz mi yoksa sadece verdiği hata yüzünden böyle bir çıkarım yaptınız? Eğer CPU fanı dönmüyorsa fan güç bağlantılarını kontrol edin eğer her şey düzgün takılıysa bir kez daha çıkar tak yapmayı deneyin. Fanın içi çok tozlanmış olabilir bir temizlemeyi deneyin. Eğer halen fan dönmüyorsa soğutucu mağlesef ömrünü tamamlamıştır.
Gözlerimle gördüm fanın dönmediğini. Konuyu açtıktan sonra bilgisayarın içini saç kurutma makinesiyle temizledim aşırı toz birikmişti. Bilgisayarı bağladım fan dönmeye başladı error vermedi. Tekrar söktüm bezle iyice her yerini temizledim şimdi fan yine dönüyor ama çok yavaş dönüyor elimle döndürüyorum (araba vurdurur gibi) hızını kazansın diye olmuyor. Yine CPU error almaya başladım açılışta. Eskiden fanı elimle hafifçe döndürürken tık tık ederdi şimdi öyle olmuyor paslanmış gibi hissediyorum. Napmak lazım yeni fan almaktan başka çare var mı?

Gözlerimle gördüm fanın dönmediğini. Konuyu açtıktan sonra bilgisayarın içini saç kurutma makinesiyle temizledim aşırı toz birikmişti. Bilgisayarı bağladım fan dönmeye başladı error vermedi. Tekrar söktüm bezle iyice her yerini temizledim şimdi fan yine dönüyor ama çok yavaş dönüyor elimle döndürüyorum (araba vurdurur gibi) hızını kazansın diye olmuyor. Yine CPU error almaya başladım açılışta. Eskiden fanı elimle hafifçe döndürürken tık tık ederdi şimdi öyle olmuyor paslanmış gibi hissediyorum. Napmak lazım yeni fan almaktan başka çare var mı?
Yani fanı başta elinizle döndürmeniz zaten hata. BIOS fan hızını otomatik olarak ayarlar, sizin bir şekilde müdale etmeniz işleri bozabilir. Eğer fan zor dönüyorsa bence zorlamayın yeni fan alın. Bugün bir şekilde çalıştırsak bile yarın bir gün yine bozulacak.

Yani fanı başta elinizle döndürmeniz zaten hata. BIOS fan hızını otomatik olarak ayarlar, sizin bir şekilde müdale etmeniz işleri bozabilir. Eğer fan zor dönüyorsa bence zorlamayın yeni fan alın. Bugün bir şekilde çalıştırsak bile yarın bir gün yine bozulacak.
Zaten saç kurutma makinesini fana tutunca normalden kat kat daha hızlı dönüyo bütün tozlar uçuşuyo gidiyo onun sakıncası olmaz galiba ya bilmiyorum şu an sorun yok yine kendine geldi galiba fanı dikey konumda tutmak ile yatay konumda tutmak bile fark ettiriyor garip bir şekilde. Ben şimdi bu fanın merkezine biraz sıvı yağ veya gres yağı falan sürsem faydası olmaz mı ki?
IMG_3897.JPEG
IMG_3898.JPEG
IMG_3899.JPEG
IMG_3900.JPEG
IMG_3903.JPEG

Fanın altında, marka modelin de yazdığı, yuvarlak bir etiket bulunur. O etiketin kaldırın, altında küçük yuvarlak yumuşak bir plastik kapak var. Onu ince uçlu düz bir torna vida ile kaldırın. Mili ve mil yatağını göreceksiniz. O kısma bir damla makine yağı damlatın. Uzun yıllar bakımı yapılmayan ve eski fanlarda, yağ kalmıyor ve zor dönmeye başlıyor.

Ayrıca bu anlattıklarım dediğim gibi etiket altında plastik kapak olan fanlarda geçerli. Bazı model fanlarda öyle bir kapak yok ve yağlama konusunda müdahale etmek çok çok zor.

Çözüm

Kardeşim benim fanın fotoğraflarını paylaştım dediğin yuva var mı görebiliyor musun ben göremiyorum fanı önünden tutup kendime doğru çekince biraz çıkıyo gibi oluyo o boşluğa mı sürmem lazım ya da fan alsam çok para mıdır her fan uyumlu mudur hiç anlamıyorum öneride bulunursanız sevinirim.

Kardeşim benim fanın fotoğraflarını paylaştım dediğin yuva var mı görebiliyor musun ben göremiyorum fanı önünden tutup kendime doğru çekince biraz çıkıyo gibi oluyo o boşluğa mı sürmem lazım ya da fan alsam çok para mıdır her fan uyumlu mudur hiç anlamıyorum öneride bulunursanız sevinirim.
Daha önceden hiç fan yağlamadım o yüzden bir şey diyemeyeceğim. Sadece uyumlu fan bulabilirsiniz. Aynı boyutta bir bilgisayar fanı iş görebilir fakat komple soğutucu değiştirmek daha kolay olmaz mı?

Eski İntel ve AMD stok soğutucuları taş çatlasa 50TL oluyor. Genelde 30TL bandındalar. Uğraşmaya değmez. İşlemcinize uygun yeni soğutucu alın :D

Yeni konular

Geri
Yukarı