Çözüldü İşlemci fanı dönmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

RoaringLion

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Araf
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
• Gainward GeForce RTX 4070 Ti 12GB Ekran Kartı
• Intel Core i7 13700K İşlemci
• GSKILL 64GB(2x32) TRIDENT Z5 RGB SİYAH DDR5 5600MHz CL28 Çift Kanal Bellek
• Asus Prime Z790-A Anakart
• Samsung 990 Pro Soğutuculu 2 TB SSD x2
• Samsung HD103SI HDD
• Asus ROG Strix Helios GX601 Kasa
• MSI MPG A1000G PCIE5 1000W 80+ Gold Güç Kaynağı
• Asus ROG Ryuo III 360 ARGB 360mm İşlemci Sıvı Soğutucu
• Asus VP249QGR
• SS Apex 7
• SS Rival 600
• Logitech Z207
Profil Kapağı
1522506711
Bilgisayarım yeni değil. İçini uzun zamandır açmadım kablolarına ellemedim. Windows 10 kullanıyorum. Windows'un sitesinden ISO indirerek format attım. Tüm ayarlar, güncelleştirmeden güvenlik, kurtarma ekranından bu bilgisayarı sıfırlayın seçeneğindeki seçerek bilgisayarıma format attım. İkisinde de yanlış attığım için aynı yerden farklı ayarlarla tekrar attım. Bu sefer de fan dönmemeye başladı performansta düşüş gözlemleyince fark ettim. PC açılırken 6 defa dıt sesi çıkartıyor ve CPU fan error yazıyor. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Fanın altında, marka modelin de yazdığı, yuvarlak bir etiket bulunur. O etiketin kaldırın, altında küçük yuvarlak yumuşak bir plastik kapak var. Onu ince uçlu düz bir torna vida ile kaldırın. Mili ve mil yatağını göreceksiniz. O kısma bir damla makine yağı damlatın. Uzun yıllar bakımı yapılmayan ve eski fanlarda, yağ kalmıyor ve zor dönmeye başlıyor.

Ayrıca bu anlattıklarım dediğim gibi etiket altında plastik kapak olan fanlarda geçerli. Bazı model fanlarda öyle bir kapak yok ve yağlama konusunda müdahale etmek çok çok zor.
Evde makine yağı var ama biraz fantezi istiyorum normalde en yüksekde 3400 RPM civarında dönüyor bu hızı daha da artırır mı?
Ya da en yüksek performansı hangisi verir onu önerin bende sonuçları yarın ilk iş olarak paylaşayım.

Fanların dönebileceği hızlar belirlidir. Zeyinyağı dökersem hızlı döner, yoğurt dökersem daha da hızlı döner gibi bir olay yok hocam. 😀

@FeJohn abi ciddiye alıp cevap mı yazdın çocuk bildiğin dalga geçiyor. Raporladım mesajlarını zaten.

@FeJohn abi ciddiye alıp cevap mı yazdın çocuk bildiğin dalga geçiyor. Raporladım mesajlarını zaten.

Dalga geçtiğini düşünmüyorum. Eğer dalga geçiyorsa da benim için problem yok. Sonuçta herkes kendi kalitesini yansıtır. 😊

Yalnız arkada boşluk yoktu 3 tane nokta vardı bende oradan sıktım yağı ama ses kesildi.🤫

Dosya Ekleri

• 809b89db-e618-471b-bedd-f75566152750.jpg
    809b89db-e618-471b-bedd-f75566152750.jpg
    198,9 KB · Görüntüleme: 60

Geri
Yukarı