İşlemci fanı neredeyse hiç çalışmıyor

notcfn

Picopat
Merhaba arkadaşlar. Ben daha önce işlemci fanı ses çıkarmasın diye "PWM start temperature" ayarını 80° yaptım. Ve ses sorunu tamamen ortadan kalktı(elbette sıcaklıkları da kontrol ettim, gayet normaldi). Ama merak ettiğim bir şey var. Nasıl oluyor da bu fan neredeyse hiç çalışmazken(yaptığım ayardan sonra işlemci fanı yük altında 1000 RPM, boşta 500 RPM oldu) boşta 50 derece yük altında ise maksimum 80 derece olabiliyor? Bunu bir türlü anlayamadım. Sizce neden böyle? Bir yanlışlık mı var? Yani iyi değerler biliyorum ama hem yaz sıcağı hem de o ayar 80 derece, yani biraz garip değil mi? Sizce normal mi?

İşlemci: Intel(R) Core(TM) i3 3220 | İşlemci Fanı: Akasa LGA 775 - 1155 fan

Yoo. Öyle bir şey yok bence. Birkaç ay boyunca o macundan kullandım, bir şey olmadı. Zaten sürekli oyun oynayan biri değilim. Sürekli oyun oynayan varsa onlara lazım olabilir. Bana yeterli oluyor.

Forumdakilerin birçoğu günde 12 saatini oyuna ayırdığı için termal macunları çok hızlı kuruyor.

Forumdakilerin birçoğu günde 12 saatini oyuna ayırdığı için termal macunları çok hızlı kuruyor.
Ben o kadar oynamıyorum. Oyun dışında genellikle CPU kullanımı %30'nin üstüne çıkmıyor.

@F4T1H @hawtsauce ikiniz de görüşlerinizi yazın birini çözüm olarak işaretleyeceğim.

Son düzenleme:
Ben o kadar oynamıyorum. Oyun dışında genellikle CPU kullanımı %30'nin üstüne çıkmıyor.

@F4T1H @hawtsauce ikiniz de görüşlerinizi yazın birini çözüm olarak işaretleyeceğim.

Sisteme yük binmediği için sıcaklıklar yükselmiyor, biraz daha zorlarsanız ısınması olasılık.

YÜk altında test yapmıştım. 75'lerdeydi. Gerçi 2 Dk'lik yaptım ama :D

Ucuz etin yahnisi, bu tarz termal macunların tek sorunu uzun süreli performansı düşük. Duş jeliyle yapınca daha iyi performans veriyor, şakasını yapmıyorum iletkenlik fazla olduğu için daha iyi iş görüyor, kısa süreli testlerde kullanıyorum.

Ucuz etin yahnisi, bu tarz termal macunların tek sorunu uzun süreli performansı düşük. Duş jeliyle yapınca daha iyi performans veriyor, şakasını yapmıyorum iletkenlik fazla olduğu için daha iyi iş görüyor, kısa süreli testlerde kullanıyorum.
Uzun yapmaya üşendiğim için öyle yapmıştım.

Geri
Yukarı