İşlemci Fanı Olmadan Bilgisayarı Çalıştırmak

FrozenGG

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Yeni parçalar sipariş ettim, B350 anakart ve R5 2600 aldım. BIOS güncellemesi gerekeceğini söylediler. Vatan'a bildirdim fakat yapmadan gönderme ihtimalleri de var. Bilgisayarı ilk başta sadece açıldığını görebilmek için işlemci soğutucusunu monte etmeden çalıştırsam bir sorun teşkil eder mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şahsen hemen açıp, kapatacaksanız bir sorun teşkil etmez ama 1 Dakikayı geçirmeyin.
Ardından sorunun olmadığını öğrenince, soğutucuyu takıp keyfinize bakın.
Açılmaz ise geri gönderirsiniz.

Ben bir kere denedim o dediğini sonra parmağımla işlemciye dokundum ne kadar ısınmış diye, parmağım yanınca anladım oluşan ısının çokluğunu. Sen sadece açmak için yapacaksın o bile baya ısıtacak işlemciyi hızlı olman lazım.

İşlemci fan yuvasının soketi takılı olmadığı için uyarı alacaksınız bu uyarıyı bios'tan kapatabilirsiniz bu birincisi ikinci olarak ise herhangibi bir zararı olmaz kısa süre içerisinde işlemci sıcaklığı 90 derecenin üzerine çıkacağı için PC kendini kitleyecektir reset atmanız gerekecek resetten sonra tekrar ısı yükseleceği için sürekli aynı döngüde PC kitlenecek ama bu kitlenme süresi size en kötü 3-4 dakika fazla işlem yapmazsanız vakit kazandırabilir. Sakın Bios güncellemesi yapmayın bu şekilde güncelleme esnasında kesilen elektrik kesintisi veya herhangibi bir kitlenme kalıcı sorun çıkartıp kartınızı garanti kapsam dışında bırakabilirsiniz.

120 - 130 dereceden sonra tüm işlemciler ciddi zarar görüyor, BIOS'tan belirli derecede (90- 100 gibi) kapanmaya ayarlıysa kendini mutlaka korumaya alacaktır, ama riske girmeye ne gerek var, soğutucuyla çalıştırmnız en doğrusu, zaten dış hava sıcaklığı bu mevsim nedeniyle epeyce de yüksektir, bir de ilk açılışta CPU sistem dosyalarıyla uğraşırken saniyeler içinde ve hızla ısınacaktır, bence bu test için riske girmeye değmez, kendi orijinal soğutucusu ile bu süre kısa da olsa mutlaka öyle deneyin.

NOT: Unutmayın ki BIOS güncellemesi mutlaka UPS'ler ile yapılmalıdır, çünkü birden elektrik kesilirse BIOS yarım kalır ve kullanılmaz hale gelir, ancak anakartta çift (Dual) BIOS varsa kendini 2. ye kopyalar ve böylece bu zor durumdan ancak böyle kurtulunulur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı