İşlemci fiyatlarındaki düşüşün sebebi nedir?

krsck

Decapat
Daha fazla  
Yaklaşık bir ay önce sistem toplamaya karar verdim fakat ekran kartlarında yaşanan stok sıkıntısı ve oynak fiyatlardan dolayı çok ağırdan alıyorum. Bunun üzerine neredeyse her gün piyasayı takip ediyorum ve Akakçe'den de gözlemlediğim kadarıyla işlemci fiyatlarında bir düşüş hakim. Bunun sebebi yakında Intel'in ve/veya AMD'nin yeni nesillerinin gelecek olması olabilir mi? Yoksa zamanında döviz kurunda yaşanan dalgalanmalardan dolayı çok artan fiyatların normal seviyelere inmesi mi?

Yeni nesilin gelmesi fiyatları düşmesinde azda olsa katkı sağlamıştır.
Stok sorunu çözümü ve doların düşmesi ile fiyatların düşmesinden daha çok etkili olmuştur.

Örneğin, 5600X 300 Dolar olan bir işlemci. Ülkemizde son 1 aya kadar 2800-3200TL aralarına satılıyordu. Doların düşmesi ve stok sorunun giderilmesiyle fiyat 2400-2500TL'ye kadar geriledi. En basit sebep Dolar'ın düşmesi ve stok sorununun ortadan kalkması.

Örneğin, 5600X 300 Dolar olan bir işlemci. Ülkemizde son 1 aya kadar 2800-3200TL aralarına satılıyordu. Doların düşmesi ve stok sorunun giderilmesiyle fiyat 2400-2500TL'ye kadar geriledi. En basit sebep Dolar'ın düşmesi ve stok sorununun ortadan kalkması.
2100 lira normal satış fiyatı, araki 400-500 lira vergi mi yoksa aracı karı mı?

@krsck Taşıma maliyeti, vergi, kar payı derken fiyat oralara kadar geliyor. Fiyat şu an ki piyasaya göre gayet iyi diyebilirim. 2700-2800TL dahi olsa tercih edilebilecek bir işlemci.
Ekran kartları için zaten bekliyoruz, yakında yeni nesil işlemci gelmesi bekleniyor mu yoksa işlemciyi alıp beklemeye öyle mi devam edilmeli? Ne düşünüyorsunuz?

Bir iki aya intel 11. jenerasyon işlemciler çıkacak. Şahsen i5 3470 imle beklemedeyim. Umarım fiyatlar biraz daha düşer...

Geri
Yukarı