İşlemci kolay bozulur mu?

İşlem dediğim işlemciyi işte hafif elledim ya ondan.
Korkudan ne dedeiğimi şaşırdım hocam.
@Mansion
@Sir Benjamin hocam acil bakar mısınız?
Hocam ama yeter artık, insanları gereksiz yere etiketleyip durmayın. O kadar hafif bir dokunmadan hiçbir şey olmaz.

@TLP hocam acil bakar mısınız?

Güç uygulamaktan başka verebileceğim bir tavsiye var gibi duruyor mu sence? :D

Şaka bir yana, bu panik hallerini bir kez daha gördüm. Bu kadar panik olmamalısın, azıcık yukarı doğru güç uygula bitsin gitsin. Pinlere özellikle güç uygulamadığın sürece zarar görmezler.

Güç uygulamaktan başka verebileceğim bir tavsiye var gibi duruyor mu sence? :D

Şaka bir yana, bu panik hallerini bir kez daha gördüm. Bu kadar panik olmamalısın, azıcık yukarı doğru güç uygula bitsin gitsin. Pinlere özellikle güç uygulamadığın sürece zarar görmezler.

Hocam açmayacağım zaten bir daha dün çıkarmaya çalıştığım işlemde bir sıkıntı olur mu onu soruyorum@mansion
@kino hocam bakar mısınız?
@Mansion
@Sir Benjamin

Hocam açmayacağım zaten bir daha dün çıkarmaya çalıştığım işlemde bir sıkıntı olur mu onu soruyorum.

Olmaz, sistemi çalıştırıp bak istersen. Çalışıyorsa sorun yok, stres testi de yaparsın soğutucu ve termal macundan emin olmak için.

@370335 bozulmaz, senin durumunda bir şey yok. Ben daha o kolu kaldıramadan soğutucuya yapışık şekilde kaç kere yuvasından çıktı işlemcilerim. İşlemciler düşündüğünden daha dayanıklıdır. Yuvasından çıkmamış AMD işlemcinin de pinleri yamulmaz.

Yerinden çıkmadıysa eğilme bükülme hiçbir şey olmaz merak etme. Ve ayrı olarak işlemciye bilinçsiz güç verip hız aşırtma (overclock) yapmadığın sürece bozulmaz. Durduk yere işlemci bozuluyorsa git 3 kere boy abdesti al çünkü böyle bir şey yok. 20 yıllık işlemciyi 20 sene tozun kirin içinde bırak sonra tak yine bir şey olmaz. Bende 14 yıllık Q9400 işlemci var, kim bilir kimlerin elinden geçmiş bir 2. el parça. Hala sıfır gibi çalışıyor. :)

@370335 bozulmaz, senin durumunda bir şey yok. Ben daha o kolu kaldıramadan soğutucuya yapışık şekilde kaç kere yuvasından çıktı işlemcilerim. İşlemciler düşündüğünden daha dayanıklıdır. Yuvasından çıkmamış AMD işlemcinin de pinleri yamulmaz.

Sizde pekii bir sıkıntı oldu mu hocam.
@kino

Son düzenleme:
Sizde peki bir sıkıntı oldu mu hocam.

Hayır, 10 senedir bilgisayarı baştan aşağı kendim söküp takıyorum desem bu sürede işlemci dahil zarar verdiğim bir donanım olmadı. Soğutucu çıkardığında işlemci eğer yuvadaysa öyle kalabilir bir sorun değil işlemcini değiştirmediğin sürece yuvadan almana gerek yok. Macun değişiminde işlemcinin yüzeyini ıslak mendille hafifçe sildikten sonra kuru bezle nemli kalmamasını sağlarsın, leblebi büyüklüğünde macunu sıkar soğutucuyu yerleştirip kapatırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı