İşlemci kolay bozulur mu?

Hayır, 10 senedir bilgisayarı baştan aşağı kendim söküp takıyorum desem bu sürede işlemci dahil zarar verdiğim bir donanım olmadı. Soğutucu çıkardığında işlemci eğer yuvadaysa öyle kalabilir bir sorun değil işlemcini değiştirmediğin sürece yuvadan almana gerek yok. Macun değişiminde işlemcinin yüzeyini ıslak mendille hafifçe sildikten sonra kuru bezle nemli kalmamasını sağlarsın, leblebi büyüklüğünde macunu sıkar soğutucuyu yerleştirip kapatırsın.

Peki hocam.

@370335 bozulmaz, senin durumunda bir şey yok. Ben daha o kolu kaldıramadan soğutucuya yapışık şekilde kaç kere yuvasından çıktı işlemcilerim. İşlemciler düşündüğünden daha dayanıklıdır. Yuvasından çıkmamış AMD işlemcinin de pinleri yamulmaz.

Bu dediğiniz gerçekten doğru mu?
@kino

@kino hocam doğru mu dediğiniz gerçekten.
Gerçek. Bende yaşadım bir bilgisayar gelmişti bana soğutucuyu sökeyim derken işlemcide beraberinde çıktı. Tabii bu AM4 sokette oldu. Intel'de olmaz bu olay. 😀

Ciddi misiniz hocam nasıl pinlerde sıkıntı olmadı o pinler kırılmış olmalı nasıl hâlâ çalışıyor.

@kino hocam doğru mu dediğiniz gerçekten.

Ciddi misiniz hocam nasıl pinlerde sıkıntı olmadı o pinler kırılmış olmalı nasıl hâlâ çalışıyor.

Kırılmıyor. Ve evet çalışıyor.

Dostum sen iyi misin? Seni akıl ve ruh sağlıgı bölümüne gitme tavsiyesinde bulunabilirim. Yahu adama en az herkes 10-15 defa bir şey olmaz diyor. Bir de ben Kino'nun dediğine gerçek diyorum, bende yaşadım. Hala gerçek mi diyor? 😅🤣

Bu dediğiniz gerçekten doğru mu?
@kino

Evet, soğutucuyu sökerken yapışık şekilde işlemcinin de gelmesi sık yaşanan bir durumdur. Kullanıcının elinde olan bir durum değil bu sonuçta o kola erişemiyorsun ve geliyor. Bunun da sebebi macunun hala cıvık olmasından kaynaklanır genelde.

Bu videoyu attığım dakikadan itibaren izleyebilirsin o lak diye söken adamlardan biri ben oluyorum. 😂

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet, soğutucuyu sökerken yapışık şekilde işlemcinin de gelmesi sık yaşanan bir durumdur. Kullanıcının elinde olan bir durum değil bu sonuçta o kola erişemiyorsun ve geliyor. Bunun da sebebi macunun hala cıvık olmasından kaynaklanır genelde.

Bu videoyu attığım dakikadan itibaren izleyebilirsin o lak diye söken adamlardan biri ben oluyorum. 😂

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Biride ben. Ama eskiden yaşadım 4-5 sene önce falan, FX işlemcide yaşadım. 😃

Biride ben. Ama eskiden yaşadım 4-5 sene önce falan, FX işlemcide yaşadım. 😃

3300X'e iki kere soğutucu değiştirdim hepsinde lak diye geldi. 1 cm oynattığın giib yuvadan ayrılıyor işlemci yapışıkla öyle sıkı sıkı da tutmuyor Ryzen'ların yuvası pinli olduğundan.

3300X'e iki kere soğutucu değiştirdim hepsinde lak diye geldi. 1 cm oynattığın giib yuvadan ayrılıyor işlemci yapışıkla öyle sıkı sıkı da tutmuyor Ryzen'ların yuvası pinli olduğundan.

İşte Intel sokette bu yüzden iyi.
Hem pin kısım anakartta hem de çıkma gibi bir durum söz konusu değil. 😄

Intel alanlar hor kullanabilir. 😄

İşte Intel sokette bu yüzden iyi.
Hem pin kısım anakartta hem de çıkma gibi bir durum söz konusu değil. 😄

Intel alanlar hor kullanabilir. 😄

Intel'in en iyi yanı yanlışlıkla elinden kayıp sert zemine düşse bile zarar görme olasılığı %1 falan. AMD'de illa bir köşedeki pinler yatıyor aşağı. Kırılma ihtimali yine zor ama pinleri düzeltene kadar ter attırıyor.

Intel'in en iyi yanı yanlışlıkla elinden kayıp sert zemine düşse bile zarar görme olasılığı %1 falan. AMD'de illa bir köşedeki pinler yatıyor aşağı. Kırılma ihtimali yine zor ama pinleri düzeltene kadar ter attırıyor.

Hocam soğutucuyu çikarırken işlemciyidemi düşürdünüz çok fazla.
@Mansion sizdemi aynı şekilde.

Hocam dedikleriniz doğruysa nasül hals hayatta işlemciniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı