İşlemci kullanımı artarsa ne olur?

piwi

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Merhaba,

İnternette bazı dizüstü bilgisayarların FPS testlerini izliyorum. Testlerde işlemci 4.50 GHz olmasına rağmen 80 - 85C sıcaklıkta 3.2 GHz seviyesinde çalıştığını görüyorum.

Bu durum CPU kullanım yüzdesi ile ilgili midir?

Yoksa thermal throttling dediğimiz olayın gerçekleşmesi ile ilgili midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
İkinci seçenek tabiki sıcaklıkları kontrol etmek zor olduğu için dar alanda mecburi olarak işlemci performansı kısıtlanıyor.
80 - 85 C aslında çok da abartı değerler değil. Bu kadar düşmemeli. Farklı oyunlarda aynı sıcaklıkta daha yüksek değerler alan testler de var örneğin.

Kafam bu yüzden karışık biraz.

Çoğu insana yüksek gelmese de aslında yüksek buna emin ol detayları açıklamak isterdim de bir ara bu konu ile ilgili makale yazacam uzun bir konu. Yüksek ısı işlemcinin performansı etkiler stabil kararlı halini kaybeder, dengesiz olur, gücü düşer belirli bir zaman sonra transistörler arızalanır stok voltajlar da sabit frekansta çalışamaz. Kısaca işlemciyi sıcaklıklar etkiler ve ne kadar serin çalışır ise o kadar verim alınır. İşlemci kolay bozulmaz ama zamanla zarar alır tabi duruma göre değişir 5-10 sene hatta daha uzun da olabilir şuan için bir sorun yaşamazsınız ama sıcaklıklarınızı kontrol altında tutmanız hem donanım için hemde alacağınız performans artar içiniz rahat olsun.

Son düzenleme:
80 - 85 C aslında çok da abartı değerler değil. Bu kadar düşmemeli. Farklı oyunlarda aynı sıcaklıkta daha yüksek değerler alan testler de var örneğin.

Kafam bu yüzden karışık biraz.

İşlemcinizin prochot sınırı 85 derece, 85 dereceye ulaştığı anda frekans kısmaya başlıyor.Thermal throttling ile ilgili kullanım yüzdesi de etkiler tabi.

Çoğu insana yüksek gelmese de aslında yüksek buna emin ol detayları açıklamak isterdim de bir ara bu konu ile ilgili makale yazacam uzun bir konu. Yüksek ısı işlemcinin performansı etkiler stabil kararlı halini kaybeder, dengesiz olur, gücü düşer belirli bir zaman sonra transistörler arızalanır stok voltajlar da sabit frekansta çalışamaz. Kısaca işlemciyi sıcaklıklar etkiler ve ne kadar serin çalışır ise o kadar verim alınır. İşlemci kolay bozulmaz ama zamanla zarar alır tabi duruma göre değişir 5-10 sene hatta daha uzun da olabilir şuan için bir sorun yaşamazsınız ama sıcaklıklarınızı kontrol altında tutmanız hem donanım için hemde alacağınız performans artar içiniz rahat olsun.

Hocam eğer bu sıcaklıklar yüksek ise piyasada gaming dizüstü bilgisayarın hepsi sorunlu diyebiliriz o zaman çünkü ben daha yük altında 83'ün altında çalışan bir bilgisayar görmedim. Yani burada bir sıkıntı yok mu sizce?
İşlemcinizin prochot sınırı 85 derece, 85 dereceye ulaştığı anda frekans kısmaya başlıyor.Thermal throttling ile ilgili kullanım yüzdesi de etkiler tabi.
Söz konusu işlemci imzamdaki değil. Ryzen 9 5900HS..

Asus Zephyrus G15 2021 modelini inceliyordum. Bu değerlere test videolarından ulaştım.

Normalde daha erken yazardım da doğru söyleyeni dokuz köyden koydukları için ban yedim. Sorunuza gelecek olur isek normal şartlar altında bir işlemcinin yanması zordur çünkü sıcaklık sınırı olduğu için sistem kendisini korumaya alacak. Burada daha çok olay degriditasyon ile ilgili sabit yüksek sıcaklıklar da kullanım silikon transistörlerin hasar almasına zamanla iletim lehimlerinin aşınmasına ve transistörler giriş çıkış bitlerinde farklar oluşmasından dolayı bit hataları meydana gelebilir. Konu derin biraz çok hakim değilim. Sadede gelecek olur isek yüksek ısıların getirdiği bazı zararlar var normal şartlar altında sınır sayılan sıcaklık değerleri geçilmediği sürece işlemci bozulmaz ama zaman içinde bozunur. Özellikle mobil işlemciler dar alanda ısındıkça performans kaybı yaşatır bu yüzden soğutma konusunda ne kadar çaba sarf eder iseniz işlemci hız kesmeden daha yüksek performans sunabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı