İşlemci maximum temprature nedir?

MEHMET TATLI

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Research&Development Engineer
Merhaba arkadaşlar. Sorum şu ki ; i7 4770 işlemci kullanıyorum ve internette ve intelin kendi sitesinde cpu maximum temprature:72,72 derece yazıyor. Zamanında 90 derece hatta 100 derece dahi gördüğü oluyordu. Şimdilerde 65'i geçmez ancak nedir bu maximum temprature? Neye göre belirlenir? Bu sıcaklığı geçmenin işlemciye zararı var mıdır?

O sıcaklık işlemcinin üzerindeki metalden ölçülüyor. Sizin baktığınız ise çekirdeğin içinden ölçülüyor. İşlemcinin üzerindeki metal o limit sıcaklığa gelirse bilgisayar işlemciye zarar gelmemesi için kendini kapatır.

O sıcaklık işlemcinin üzerindeki metalden ölçülüyor. Sizin baktığınız ise çekirdeğin içinden ölçülüyor. İşlemcinin üzerindeki metal o limit sıcaklığa gelirse bilgisayar işlemciye zarar gelmemesi için kendini kapatır.
Yani ? :D

Maxsimim 72-75 derecede çalışabilir. Üstü (80-100 arası) risk teşkil eder.
Risk teşkil eder derken? Yani hocam birşey olmaz aslında :D Benim takıldığım olay benim işlemci için maximum temprature değeri yazmışlar, skylake serisinde bazı işlemcilerin max temprature değeri yazmıyor. Acaba dedim haswell'de bir olay mı var?

Risk teşkil eder derken: Bu daha çok işlemcinin ömrünü kısaltır. Yoksa hemen yanar-patlar diye bir kaide yok. İşlemciler belli bir sıçaklıktan- aksi bir durumda kendini kapatıyor zaten.

Hayır, olay olduğundan sanmıyorum. Diğer işlemcileri ararşrırırsanız, bazılarında maxsimum sıcaklık (temprature) değerinin belirtildiğini göreceksiniz.

Risk teşkil eder derken? Yani hocam birşey olmaz aslında :D Benim takıldığım olay benim işlemci için maximum temprature değeri yazmışlar, skylake serisinde bazı işlemcilerin max temprature değeri yazmıyor. Acaba dedim haswell'de bir olay mı var?
80 derece üzeri sıcaklık uzun süreli kullanımda kalıcı zararlara yol açabilir. 100 dereceye nasıl ulaşabiliyor, anlamış değilim. Soğutucu modeliniz nedir ?

Asya Ay, 100 dereceye ulaşması ve herhangi bir hata vermemesi mümkündür işlemcilerde de E. kartlarında da. (Bazı işlemciler risk taşıyan sıcaklıklarda kendini kapatmayabiliyor.)
Tabi uzun kullanım için geçerli değil sanırsam.

Asya Ay, 100 dereceye ulaşması ve herhangi bir hata vermemesi mümkündür işlemcilerde de E. kartlarında da. (Bazı işlemciler risk taşıyan sıcaklıklarda kendini kapatmayabiliyor.)
Tabi uzun kullanım için geçerli değil sanırsam.
Dediğiniz gibi fakat bahsettiğim uzun süreli kullanım içindi. Her ne kadar anlık fazla bir sorun teşkil etmese de uzun vadede işlemcinin ömrünü kısaltacağı malum.

Dediğiniz gibi fakat bahsettiğim uzun süreli kullanım içindi. Her ne kadar anlık fazla bir sorun teşkil etmese de uzun vadede işlemcinin ömrünü kısaltacağı malum.
Soğutucu yoktu hocam 100 derece olduğunda. Zaten yaklaşık 3-4 saniye sürdü. Olay şu ki 72,72 derceyi geçince birşey olmuyor. 80 de normal. Üstü sıkıntılı olabilir. Ben sadece neye göre max temp denilmiş, o olaydaydım. Neye göre max temp? Neden max temp?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı