İşlemci MHz arttırmak ne işe yarar?

Linux Oyunda

Decipat
BIOS'dan işlemci MHz'sini azalttım ve çoğalttım ve çok fark göremedim MHz arttırmanın avantajları ve dezavantajları var mıdır?
Günlük kullanım için kullandığım bilgisayarda arttırmalı mıyım azaltmalı mıyım?

Eğer oyun oynuyorsanız, Dosya sıkıştırma, video edit gibi işlemlerde farkları görebilirsiniz. Günlük kullanımda çok uçuk bir örnek ama bir i3 ile i7 bile aynı hızı hissettirir :)

+/-0.1 gibi değerler koyarsanız pek bir şey göremezsiniz. OC ve UC'nin amaçları farklıdır. OC ile ekran kartınızı daha iyi besler/ işlemcinin daha güçlü olmasını sağlarsınız. UC ile ısınma ve Thermal Throttling'in önüne geçersiniz.

+/-0.1 gibi değerler koyarsanız pek bir şey göremezsiniz. OC ve UC'nin amaçları farklıdır. OC ile ekran kartınızı daha iyi besler/ işlemcinin daha güçlü olmasını sağlarsınız. UC ile ısınma ve Thermal Throttling'in önüne geçersiniz.
Ratio CMOS'u azalttım MHZ azalttı ve günlük kullanım için fark yok soğutmam iyi değil düşük seçersem daha az mı ısınır?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı