İşlemci mi önemli RAM mi?

4050 ile karşılaştırma yaparsan önermez kimse bu 2 seçenek arasında.
Yok zaten ekran kartı arasında kalmadım ben tabiki 4050 iyi fakat 4050 olan ddr4 destekliyor diğeri ddr5 destekliyor.

Bende var hocam. Değilim. Fiyatı uygun olduğu için aldık bir de sessiz bir modeldi ancak bazı oyunlarda üzüyor. Özellikle VRAM sömüren oyunlarda.
Peki ddr4 - ddr5 çok önemli mi bu konuda ?

Peki DDR4 - DDR5 çok önemli mi bu konuda?

Tüm donanımlar aynı olsaydı DDR5 derdim ama 3050 Ti sistem donanım olarak çok düşük o yüzden DDR5 olsa kaç yazar.

DDR5 piyasası çok pahalı hocam henüz geçmeye gerek yok bence siz bilirsiniz yine ama işlemci performansı RAM'den daha önemlidir eğer APU değilse ki attığınız sistemler APU değiller. Attıklarınız arasından ikincisini seçmeniz daha mantıklı olacaktır performans açısından.

Yok zaten ekran kartı arasında kalmadım ben tabii ki 4050 iyi fakat 4050 olan DDR4 destekliyor diğeri DDR5 destekliyor.

Peki DDR4 - DDR5 çok önemli mi bu konuda?

Öncelik ekran kartı ve işlemciye bak DDR4-5 olması bunların yanında gereksiz biraz. 3050 ve Ti bütçeden dolayı öneren olur her şey bütçeye göre bütçe varsa gereksiz 3050 almak sırf DDR5 diye.

Arkadaşlar 2 bilgisayar var birinde DDR5 var fakat işlemci 12. nesil ekran kartı 3050 Ti. Diğeri ise DDR 4 var işlemci 13. nesil ekran kartı 4050 yani burada ben işlemciye mi bakmam lazım yoksa RAM'e mi sizce?

Bahsettiğiniz RAM değil VRAM galiba eğer gelecekte bilgisayarını değiştirmeyeceksen bir 9 10 yıl kadar ilkini alıp ekran kartını değiştir bir 10 yıla kalmaz bütün oyun yapımcılar DDR5 uyumlu oyunlar üretecektir yani senin DDR4'teki 32 GB da aldığın performansı adamlar DDR5'teki 16 GB ile daha fazla alacaklardır benim tavsiyem DDR5 olan bir laptop alman tabii ekran kartıda önemli 30 serisi ekran kartları bir süre sonra yavaş gelmeye başlar benim tavsiyem ASUS ROG serisine göz atabilirsin bütçen daha az ise ASUS TUF almanı öneririm.

Tüm donanımlar aynı olsaydı DDR5 derdim ama 3050 Ti sistem donanım olarak çok düşük o yüzden DDR5 olsa kaç yazar.
Teşekkür ederim kararım netleşti şukur 🙂

Bahsettiğiniz RAM değil VRAM galiba eğer gelecekte bilgisayarını değiştirmeyeceksen bir 9 10 yıl kadar ilkini alıp ekran kartını değiştir bir 10 yıla kalmaz bütün oyun yapımcılar DDR5 uyumlu oyunlar üretecektir yani senin DDR4'teki 32 GB da aldığın performansı adamlar DDR5'teki 16 GB ile daha fazla alacaklardır benim tavsiyem DDR5 olan bir laptop alman tabii ekran kartıda önemli 30 serisi ekran kartları bir süre sonra yavaş gelmeye başlar benim tavsiyem ASUS ROG serisine göz atabilirsin bütçen daha az ise ASUS TUF almanı öneririm.
30-35 bin arası düşünüyorum teşekkür ederim

Teşekkür ederim kararım netleşti şukur 🙂

30-35 bin arası düşünüyorum teşekkür ederim
İstersen laptop önerisi için konu aç bilgili arkadaşlar var forumda. Bütçene göre çok iyi laptoplar önerirler. Almayı düşündüğüm laptop u da konuya eklersen almayı düşündüğün laptopun da soğutması falan iyi mi öğrenmiş olursun.

DDR5 piyasası çok pahalı hocam henüz geçmeye gerek yok bence siz bilirsiniz yine ama işlemci performansı RAM'den daha önemlidir eğer APU değilse ki attığınız sistemler APU değiller. Attıklarınız arasından ikincisini seçmeniz daha mantıklı olacaktır performans açısından.
Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı