İşlemci önbelleği ne kadar önemli?

Ekin2407

Decipat
Makaleler
3
İşlemci önbelleği hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim. Neden Intel işlemciler daha az önbelleğe sahip? Mesela R3 3100 ve i3 10100F.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ön belleğin az olması daha az performanslı çalışıyor manasına gelmez. Ön bellekler sayesinde işlemcide yapılacak işlemler önden işleme alınmış olur ve hazırda bekletilir. Diğer türlü işlemcinin işlemi bitirmesini beklemeniz gerekir. Ön belleklerde kapasiteden çok kuruluş ve tasarlanış biçimi ve çalışma algoritmalarının ne kadar çözüm odaklı olduğu önemlidir. Veriler ne kadar efektif bir şekilde ön belleğe alınırsa yapılan işlemler de bir o kadar hızlı olur ve bekleme durumu minimize edilir.

Ön belleğin az olması daha az performanslı çalışıyor manasına gelmez. Ön bellekler sayesinde işlemcide yapılacak işlemler önden işleme alınmış olur ve hazırda bekletilir. Diğer türlü işlemcinin işlemi bitirmesini beklemeniz gerekir. Ön belleklerde kapasiteden çok kuruluş ve tasarlanış biçimi ve çalışma algoritmalarının ne kadar çözüm odaklı olduğu önemlidir. Veriler ne kadar efektif bir şekilde ön belleğe alınırsa yapılan işlemler de bir o kadar hızlı olur ve bekleme durumu minimize edilir.

Peki 6MB Intel önbelleği kaç MB AMD önbelleğine denk yani Intel az koyduğunda göre vardır bir bildiği.
En önemlisi değil ama önemli. Hızlıca verileri oraya aktarır. Sürekli bir alışveriş olur, Ram gibi ama amacı farklı.
Günümüzde en az kaç MB önbellek olmalı işlemcide.

Peki 6MB Intel önbelleği kaç MB AMD önbelleğine denk yani Intel az koyduğunda göre vardır bir bildiği.

Günümüzde en az kaç MB önbellek olmalı işlemcide.
Bir bildiğinden ziyade dediğim gibi daha çok ne kadar kullanışlı olduğu önemli. Ayrıca L1,L2,L3 gibi olmak üzere genelde 3 bazen L4’le birlikte 4 tane ön bellek vardır. İşlevleri benzerdir. Hepsinin amacı tekrarlanan programları hızlı işlemektir gibi bir sonuca varılabilir. Her seferinde RAM’den alacağına sürekli bir işi ön bellekten alır. Ve dediğim gibi bu kadar takılmayın genel performansa bakman daha iyi.

Bu konuda teknik bilgileri olan kişiler olmadığımız için bir şey söylemek doğru olmaz. Çeşitli programlardaki ve oyunlardaki işlemci performanslarına göre bir sonuca varılabilir. Tavsiyem işlemcilerin karşılaştırıldığı ve tarafsız olarak olaya bakan videoları izlemeniz olur.

Önbellek en çok önemli materyal değilse de oldukça önemli ve performansı etkileyen bir faktördür. En çok önemli değil dememin sebebi sadece ön belleğe bakılarak işlemci alınmaz. Özellikle oyunlarda etkisi çok fazladır. Ön belleğin hangi seviye olduğu da çok önemli. Ön bellekler çok yüksek hızlara sahiptirler ve işlemciye konum olarak en yakın yerde oldukları için buradaki veri alışverişi tamamen kayıpsız ve olabilecek en hızlı şekilde yapılır. Dolayısı ile RAM'lere gitmeden burada tutulan veri en hızlı şekilde işlenir. Düşünün RAMlerin ne kadar yüksek hızlara geldiği günler yaşıyoruz fakat onlar bile önbellekler kadar hızlı değil ve konumlarından ötürü yakın değil. Nanometre bazında üretilen çekirdekler için o aradaki 3-4 cm mesafenin ne kadar büyük olduğunu düşünün.

Yani en son nesil işlemcilere bakarsanız 12MB alt sınır gibi bir şey. Laptop işlemcilerinde bu daha düşük tabii. Bu konuda kesin bir yorum yapılamaz bence, şu kadar olmalıdır en azından ben diyemiyorum. Şu kadar AMD ön belleği eşittir şu kadar Intel ön belleği diye bir şey olduğunu da düşünmüyorum. Ghz olarak aynı hızlar verildiğinde farklı veri işleme hızları olabilir ama ön bellek tarafında MB bazında verildiği için eşit olduklarını sanıyorum. @Ali Güngör aydınlatabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı