İşlemci önbelleği nedir?

44Nihat07

Kilopat
Ryzen 2700X ile 3600 arasında kaldım. Arasında 200TL fark var. 2700X daha ucuz ama önbellek 20 MB 3600'de ise 35MB. Bu ne işe yarar oyun performansından çok çoklu işlem lazım bana. Bu işe mi yarar? Mesela ben oyun oynarken Twitch'de yayın ya da YouTube'dan video izlemeyi severim. Bazen takılmalar oluyor şu anki PC'de sebebi bu mudur? (16 GB bellek RX580 Ryzen 2600 var)

Ben yayın izlerken oyun oynayıp bir yandanda Google'da gezinmek için 16 GB RAM ve güçlü bir işlemci (Ryzen 2700x) yeter mi? Önbellek yüksek mi olmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir kardeşim çok güzel bir şekilde anlatmış

İşlemci, ön bellek dediğimiz yerlere RAM'ler de en çok kullanılan verileri yerleştirir. Ön bellekte halihazırda bir veriye ihtiyaç duyulursa işlemci kendi ön belleğindeki kopyaya anında erişecek ve RAM'den kullanmanın getirdiği gecikmelere maruz kalmayacaktır. Eğer işlemci ihtiyaç duyduğu veriyi ön belleğinde bulamazsa veriyi RAM'den alacaktır ve bu zaman kaybı demektir. Ön bellek kullanımı oldukça karmaşıktır. Ön bellek kullanımı uygulamadan uygulamaya değişik kazançlar getirir. Sunucu gibi büyük bilgisayarlarda işlemci fiyatı düşünülmediği için büyük ön bellekler kullanılır. Fakat bizim kullandığımız masaüstü işlemcilerde maliyetten kaçınmak için işlemci alt belleği düşük tutulur. Hele giriş seviyesi işlemcilerde bu oldukça düşüktür.
Bizim gibi masaüstü kullanıcıları ön belleğe aldanmamalı. Önemli olan işlemcinin ön belleği doğru kullanmasıdır. i5 4670K günlük kullanımlarda daha performanslıdır. Fakat CineBenchR15 ile işlemci gücü %100'e çıkarıldığı zaman FX 8350 render'ı daha çabuk bitirmektedir.

16 GB RAM ve İyi bir işlemci yeter.

İşlemci önbelleği, işlemcinin içinde yer alan ve işlemcinin işleyeceği verilere RAM'den çok daha yüksek hızda ulaşmasını sağlayan bir geçici depolama birimidir. İşlemci önbelleğinin yüksek olması işlemcinin performansını artırır lakin bunun özellikle çoklu işlem performansını artırdığını söylemek pek doğru olmaz. Evet, ona da faydası olacaktır lakin özellikle yüksek önbelleğe sahip işlemci çoklu işlemlerde daha iyi performans verir diyemeyiz.

8 çekirdekli olduğundan ben 2700X öneririm.

Bu iki işlemci arasından tercih yaparken önceliğin kullanım amacına yönelik olsun.

Çoklu işlemler konusunda 2700X fazladan çekirdek ve izlekleri ile önde.
Ama 3600 ise tek çekirdek konusunda daha iyi ve tek çekirdeği daha verimli kullanıyor.

Çoklu işlemler de kullanacağım demişsin R7 2700X alabilirsiniz.
Bu arada RAM frekansı da Ryzen işlemciler ile çok önemli elinizde bulunan belleğin hızı nedir?

Ryzen 2700X ile 3600 arasında kaldım. Arasında 200TL fark var. 2700X daha ucuz ama önbellek 20 MB 3600'de ise 35MB. Bu ne işe yarar oyun performansından çok çoklu işlem lazım bana. Bu işe mi yarar? Mesela ben oyun oynarken Twitch'de yayın ya da YouTube'dan video izlemeyi severim. Bazen takılmalar oluyor şu anki PC'de sebebi bu mudur? (16 GB bellek RX580 Ryzen 2600 var)

Ben yayın izlerken oyun oynayıp bir yandanda Google'da gezinmek için 16 GB RAM ve güçlü bir işlemci (Ryzen 2700x) yeter mi? Önbellek yüksek mi olmalı?
İki işlemciyi karşılaştırdığımda oyun performanslarında fark göremedim 1 2 fps oyundan oyuna değişiyor ama biri 6 çekirdek biri 8 çekirden ben burada güncel olan işlemciyi almanı yani r5 3600 almanı öneririm fiyat konusunda ise ryzen 2700x ile r5 3600 ile 10 lira gibi farklar oluyor.Bu benim şahsi fikrim.

Bu iki işlemci arasından tercih yaparken önceliğin kullanım amacına yönelik olsun.

Çoklu işlemler konusunda 2700X fazladan çekirdek ve izlekleri ile önde.
Ama 3600 ise tek çekirdek konusunda daha iyi ve tek çekirdeği daha verimli kullanıyor.

Çoklu işlemler de kullanacağım demişsin R7 2700X alabilirsiniz.
Bu arada RAM frekansı da Ryzen işlemciler ile çok önemli elinizde bulunan belleğin hızı nedir?

Ram 3000mhz düşünüyorum uygun mudur? Ve 3200 ile arasında çok fark olur mu?
İki işlemciyi karşılaştırdığımda oyun performanslarında fark göremedim 1 2 fps oyundan oyuna değişiyor ama biri 6 çekirdek biri 8 çekirden ben burada güncel olan işlemciyi almanı yani r5 3600 almanı öneririm fiyat konusunda ise ryzen 2700x ile r5 3600 ile 10 lira gibi farklar oluyor.Bu benim şahsi fikrim.
alacağım sitede(incehesap) hazır sistemde 197tl fark var ondan değer mi diye soruyorum aslında bütceme tam yeten bir bilgisayar var istesemde artıramıyorum.

3.Nesil işlemciler ile performans artışı sağlanıyor.
İşlemciyi Ryzen 5 3600 seçtiğiniz varsayıyorum ve AMD'nin paylaştığı bu tabloyu atıyorum
images (3).jpeg

Aldığınız bellek büyük ihtimalle 3200MHz CL16 onu yerine 3600MHz CL16 daha mantıklı.

Eğer işlemci 2700X seçilecek ise 3000-3200MHz arasında o kadar fark olmaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı