İşlemci Pini Kırıldı

PPrens

Hectopat
Merhaba arkadaşlar bu konuyu yaklaşık bir aydır süren uğraşım sonucunda benzer durumdaki kişilerin mağdur olmaması açısından açıyorum. Öncelikle yaklaşık 10 yıldır kullandığım bilgisayarıma ekran kartı, RAM, işlemci, SSD ve anakart aldım. Daha sonra bunları montajlayıp açtığımda sistem açılmadı çünkü anakartım arızalıymış. Anakartı garantiye hazırlarken fanı söktüğümde arkasına yapışan işlemcide beraber çıktı ve işlemcinin 3 pini kırıldı. Sorduğum herkes çöp oldu geçmiş olsun vs. dese de ben inat ettim ve üzerine gittim. Önce bilgisayarcıya götürdüm olmadı sonra kuyumcuya götürdüm o da olmadı daha sonra garantiye götürdüm kullanıcı hatası olarak geri geldi, kendim evde işlemci boşluğuna tel koydum yine olmadı ve en sonunda iyi bir telefon tamircisine götürüp rica ettim. İşlemciye çok benzeyen çöp bir işlemci bulup onu da götürdüm ve kuyumcunun da yardımıyla iki esnaf birleşip eski işlemciden söküp yeni olana lehimlediler. Eve geldim fansız taktım ve sistem çalıştı, anakarttaki CPU ışığı söndü ancak fan takılı olmadığı için saniyeler içinde işlemci ısınıp yine kapandı, fanı taktım tekrar açtım ve sonra Benchmark testlerinin tamamı başarılı oldu. Kısacası en az 30 kişi olmaz, yapamazsın, pinler kırıksa çöp olur demesine rağmen uğraştım ve yaptım bu arada bazı işlemci pinleride yamuktu onları da düzelttim ve sistemim şu an gayet iyi çalışıyor. Benzer durumdaki arkadaşlar lütfen işlemcinizi çöpe atmadan önce ona bir şans verin.

80547_tmp_19945-20170524_170111_HDR1868687782.jpg

Aklında bulunsun AMD işlemciyi çıkaracaksan işlemci fanına elektrik veren kabloyu çıkar sistemi çalıştır.
Biraz ısınınca sistemi kapat ve yavaş yavaş sağ sol yaparak fanı çıkar.
Sıcakta termal macun gevşer ve fana yapışmaz.

Sağolun hocam, amd işlemci aynen. (Ryzen 5 2600x) dediğiniz gibi yapacağım. Sistem zaten yeni sayılır, uğraştırmasın pin kırılması ile. Teşekkür ederim tavsiye için.

Helal olsun, tebrik ederim. Ben de yakın zamanda işlemci soğutucusunu tamamen komple söküp değiştireceğim. Korktum şimdi ben de kırılır diye. Bunun bir taktiği vs. var mıdır, çıkarırken pinleri kırmamak için.
Hocam pc yi stres altında bırakıp sonra sökmek gerekiyormuş. Yapışarak çıksa bile kolay kolay kırılmaz fakat ayırayım derken uçup gitmesin dikkat et.

Çoğu tamirci uğraşmaz bununla. Siz şanslıymışsınız ki iki esnaf seferber olmuş halletmişler. Herkes sizin kadar şanslı olmayabilir. Ayrıca benzer bir durum yaşayan arkadaşım var. Bilgisayarı söylediğine göre 2-3 haftada birkaç kere kapanıp açılıyormuş. Umarım siz yaşamazsınız.

Azimle s**an duvarı delermiş misali helal olsun valla.

Azimle s**an dağı bile deler ne duvarı.

Onun ''azimle s**an'' değilde ''azimli sıçan(hayvan)'' olduğunu söylesem 😄😄
Beyler sansurlemenize gerek yok, azimli sıçan yani fare, bunun için ceza yemezsiniz 😁

@PPrens Dostum gecmis olsun, güle güle kullan.
Aslında azimle s**an derken sansürlemek doğru olur çünkü başka bir anlam çıkıyor 😃

Edit(31.01.2021):Konu açılalı yaklaşık 1,5 ay geçmesine rağmen PC hala canavar gibi. Herhangi bir sıkıntı olmadı ve korktuğum için taktığım günden beri işlemciyi hiç sökmedim. Ek olarak pinlerini söktüğümüz eski işlemcinin pinleri, ryzen 5 3600'e göre daha kalındı ve buna rağmen sorun olmadı. Çok zorlayan oyunları da oynadım, ekran kartının düşüklüğünden dolayı sıkıntılar çıkıyor fakat işlemci hala müthiş çalışıyor.

Son düzenleme:
Aynısı benim de başıma geldi. En kenarda ki 2 pin kırıldı. Yamulanları iğneyle duzelttim, sağlam çipi taktığınızda yerine oturur bir ses çıkar. Benimki tam oturmadı ama şu an çalışıyor. Dunden beri oyun oynuyorum. Zamanla bir sorun olur mu acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynısı benim de başıma geldi. En kenarda ki 2 pin kırıldı. Yamulanları iğneyle duzelttim, sağlam çipi taktığınızda yerine oturur bir ses çıkar. Benimki tam oturmadı ama şu an çalışıyor. Dunden beri oyun oynuyorum. Zamanla bir sorun olur mu acaba?
Konuyu açalı 2 yıl olacak hala gümbür gümbür sorunsuz çalışıyor. Bu arada seninki gibi eğilmeler olunca uçlu kalemin ucuna geçirip düzeltmek daha kolay olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı