Ryzen 7 1700 Pini Kırıldı

elshankaraev

Kilopat
Yer
Georgia
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Ben 2-3 ay önce Gearbest sitesinden AMD Ryzen 7 1700 işlemci aldım. İşlemci elime ulaştığında pinlerden bazıları yamuktu, işte yaklaşık 3-4 kadarı. Gearbest ile iletişime geçtim ve bana istersen işlemciyi geri gönder yenileyelim ya da tamir ücreti olarak 20$ ödeyelim dediler. Ben 20$ doları kabul edip, pinleri kendim tamir ettim ve başka bilgisayarda test ettim çalıştı. Sonra işlemciyi geri kutusuna koydum çünkü diğer parçaları daha almamıştım. .Bilgisayarın diğer parçaları gelince haliyle toplama başladım ama bazı pinler yine yamulmuştu (sanırım kutusuna koyarken yamulmuş), neyse yine pinleri düzeltiyordum, şaka gibi ama cımbızla tutarken yanımdan böcek fırladı ve anı bir refleksle elimi oynatınca bir pin kırıldı. Hemen Gearbest ile iletişim geçtim, cevap bekliyorum. AMD ile de iletişime geçmeyi düşünüyorum. Benim hatam olduğunu biliyorum ama mecbur her yolu deneyeceğim. Eminim daha önce mutlaka bazı Technopat kullanıcılarının başına gelmiştir. Siz bu sorun çözmek için ne yaptınız? bazı forumlarda kuyumcuların tamir edebildiğini söyleyenler olmuş.
IMG_20181205_123647 (1).jpg

Kırılan pin üçgenin olduğu kısımda değil, üçgenin bulunduğu yerin sol tarafında, Şu kısım da:
amd-ryzen-7-1700-920x518.jpg

Dediğim gibi işlemciyi yeni aldım daha hiç kullanmak nasip olmadı, lehimlemek için yeni bir pin lazım nereden bulabilirim hiç biliyorum. Ben topraklama için kullanılan pinlerdendir diye düşünüyorum çünkü etraftaki pinler çok çabuk yamulur adamlar da bunu biliyordur herhalde ama daha hiç test etmedim. Lütfen yardımcı olun! @er36po @Recep Baltaş

Son düzenleme:
Eğer elinizden geleceğine inanıyorsanız ve gerekli ekipmanınız var ise eski bir işlemciden bir pin çıkarıp işlemcinize lehimleyebilirsiniz, fazlasıyla riskli bir iş. Topraklama pini de olsa eksik olunca çalışacağını sanmıyorum, bu şekilde güç vermenizi önermem, muhtemelen kısa devre yapacak ve hepten işlemciyi yakabilir.

Gearbest sorumluluk reddi yapabilmenin yolunu zaten 20$ ile yapmış, siz de kabul etmişsiniz. Oradan bir şey çıkmaz. İşlemcinizin Türkiye'de de garantili olduğunu sanmıyorum. Bu işlerle profesyonel olarak uğraşan birilerini bulmalısınız.

Bu işlerle uğraşanlar var, bilgisayar tamircilerinin bir kısmı bunları tamir ediyor. Onlar 50-100tl arası bir fiyata halleder.

20$ için mi riske girdiniz :D Keşke zamanında geri yollasaydınız. Bu işi yapan bilgisayarcılar var ancak tamir olasılığı az, tamir olsa bile sonra tekrardan bozulanlar gördüm.

20$ için mi riske girdiniz :D Keşke zamanında geri yollasaydınız. Bu işi yapan bilgisayarcılar var ancak tamir olasılığı az, tamir olsa bile sonra tekrardan bozulanlar gördüm.
Yapan var sözde yapan var. Düzgün yapan birini bulursa sıkıntısız kullanabilir ama ilk iyice araştırmak lazım.

Donanımhaber'de bu işlerle ugrasan vardı sanırım.

Ona nasıl ulaşabilirim?

Yalnız lehim yapınca kaba olacak orası. Yuvaya oturmaz bu sefer.
Kırılan pini lehimlemeyeceğim zaten, yeni bir pin bulup eskisinin yerine lehimlemekten bahsediyorum.
Gearbest sorumluluk reddi yapabilmenin yolunu zaten 20$ ile yapmış, siz de kabul etmişsiniz. Oradan bir şey çıkmaz. İşlemcinizin.
Amacım işlemciyi değiştirmek falan değil zaten, ücretli olarak tamir ettirmek.
Riskle alakası yok, bana pinleri tamir ettir daha sonrasında eğer çalişmaz ise bize gönder, eğer çalışırsa 20$ tamir ücreti ödeyelim dediler. Ben kendim tamir ettim, yuvaya sorunsuz bir şekilde oturdu ve çalıştı, bende geri kutusuna koydum sonra kutudan çıkardım, baktım yine yamulmuş. Keşke zamanında geri iade etseydim.
Yapan var sözde yapan var. Düzgün yapan birini bulursa sıkıntısız kullanabilir ama ilk iyice araştırmak lazım.
İşte ben de böyle birini arıyorum.
Eğer elinizden geleceğine inanıyorsanız ve gerekli ekipmanınız var ise eski bir işlemciden bir pin çıkarıp işlemcinize lehimleyebilirsiniz, fazlasıyla riskli bir iş. Topraklama pini de olsa eksik olunca çalışacağını sanmıyorum, bu şekilde güç vermenizi önermem, muhtemelen kısa devre yapacak ve hepten işlemciyi yakabilir.
Ekipman var ama maalesef böyle ince bir işi yapabileceğimi düşünmüyorum. Ben çalışacağını düşünüyorum ama dediğiniz gibi biraz riskli, AMD'de sağolsun hangi pinin ne işe yaradığını gösteren yazı, resim, döküman falan hiçbir şey hazırlamamış ya da ben bulamadım, bilemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı